Kształt LP

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-01-18, 20:35

Kak pisze:
2022-01-18, 20:14
Nie wiem jak PiotrCh zrobił że wydał tylko 2000zł na zrobienie LP.
Policzyłem wczoraj ile zużyłem na ten projekt od kwietnia 2021 do tej pory i wyszło mi 9998zł i jeszcze nic sensownego nie zrobiłem.
Ja zliczyłem koszty tego co fizycznie siedzi w gitarze.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-01-18, 22:12

Adamie

Co do linijki, to warto stosować porządny, precyzyjny liniał, ze skalą zaczynającą się równo na jego końcu.
Zwykłe linijki również są dokładne, ale zdarza się chińszczyzna, która nie jest.
Dla pewności, pomiar można wykonać kilkoma linijkami.
A co do kosztów, to kwota jest wręcz astronomiczna, co zawarłeś w kosztorysie?
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-18, 23:54

Kiedyś kupiłem 1 metrowy stalowy liniał i był na tyle krzywy, że go nigdy nie używałem, ale drogi też nie był.
Jest jakaś firma która dokładne liniały robi? Widzę że 1 metrowy Hosco kosztuje 55 euro.
Chyba na razie starczy robienia zakupów...

Takie rzeczy kupiem od Kwietnia. W każdym sklepie wiecej kupowałem niż jest napisane.
Nie miałem prawie w ogóle narzędzi do robienia gitar.
Wszystkie ceny są z wliczoną przesyłką i też trochę się tego uzbierało.

Ramki i śrubki 29,3 euro
Dictum narzędzia 227 euro
Japońska piła 34,4 euro
Espen Body blank, neck blank, holly veneer 172 euro
Eurospruce, kolory, binding, pearloid, narzędzia, hide glue 209 euro
Faber, mostek, tailpiece 87 euro
Guitarproject, Klucze, progi, struny, klej, 719 PLN 158,4 euro
Guitarproject, przełącznik, potencjometry 381 PLN 84 euro
Guitarsandwoods, drewno na podstrunnicę, plastiki 54 euro
Madinter, narzędzia, olej do podstrunnicy, 245 euro
Madinter2, trussrod, Flame mapple top, narzedzia. 263 euro
MusicStore DE, Pickup rings, String action gauge, 48 euro
Philadelphialuthiertools 27 $ 23,6 euro
Thomann1 Pearly gates set 298,6 euro
Thomann2 nutfile, screws, frames 142,7 euro
Ebay
anilline wood die 6 GBP 7,2 euro
Knobs 12,5 GBP 15 euro
Russian oil caps 14 USD 12,2 euro
Incudo pearloid 22 GBP 26,4 euro
trussrod 11 GBP 13,2 euro
Frez 16mm round nose 9 $ 7,9 euro
Aliexpress
Szkło powiększające 19$ 16,6 euro
Buffalo bone nut 4$ 3,5 euro
Notched straight edge 11$ 9,6 euro
Fret wire nipper puller 18$ 15,7 euro

W sumie: 2203,3 euro ( 9998 pln )


A sama gitara z grubsza to:
Body 93 euro
Gryf 46 euro
Klon na top 160 euro
Przystawki 299 euro
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kształt LP

Post autor: PiotrCh » 2022-01-19, 00:29

Czyli z grubsza podobnie...w gitarze
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-01-19, 08:27

Dobre liniały dostępne u nas to na przykład Shinwa, Kinex.
Shinwa jest droższa i ich metrowy liniał kosztuje 199zł. Kinex natomiast jest tańszy, ale słabo dostępny. Kinexa mam liniał do pomiaru płaskości, ale to innego rodzaju narzędzie - kawał stalowej sztaby :)
Jeśli zakupiony liniał był wygięty, to może był źle przechowywany i uszkodzony. Ja bym odesłał, jeśli kupowałeś przez internet.

Warto też dodać, że od producentów narzędzi dla lutników warto zwykle kupować tylko te specjalistyczne, typowe do pracy z instrumentami. Zwykłe narzędzia takich producentów (liniały, klucze, nożyki itd.) zwykle są droższe niż od firm nielutniczych.

Co do kosztorysu, zakładam że skoro ceny narzędzi są w euro i funtach, to sprowadzasz je pewnie z zagranicy, a może nie mieszkasz w Polsce? Wiele z wymienionych produktów w Polsce jest o wiele tańszych, na przykład klej skórny jest około 10 razy tańszy niż w sklepie Eurospruce (porównując bieżące oferty). Bejce anilinowe u nas to też są grosze, a narzędzia na ogół są tańsze.

No nic. Pieniądze wydane, ale w dobrym celu, więc nie ma co ich żałować. Kolejnym razem będziesz musiał kupić tylko drewno. A zakładam, że na jednej gitarze się nie skończy.
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-19, 18:56

Dzięki. Patrzyłem właśnie na te liniały.
Popatrzę pewnie wiecej jak będą mi potrzebne, ale już wiem gdzie je mają.
Ciekawe, że w Madinter spredają liniały Hosco a na zdjęciu jest właśnie Shinwa, tylko że z japońskimi literkami.
https://www.madinter.com/en/hoscor-stee ... 600mm.html

Ten mój krzywy liniał to ponad 10 lat temu kupiłem, ale od tamtej pory krzywo patrzę na wszystkie :-)
No cóż, nie miałem pojęcia co się gdzie kupuje, co mi jest potrzebne, kilka rzeczy kupowałem kilka razy bo wydawały mi się źle dobrane.
Np. ramki do humbuckerów dostałem raz bez śrubek, drugi raz ramki były zaokrąglone od spodu a inne chyba za niskie były, to za czwartym razem kupiłem oryginalne Gibsona ze śrubkami.
Pytań i tak mam dużo, więc chociaż zakupy zrobiłem bez zamęczania was o to co gdzie kupić.
Tak, pisałem jak się przedstawiałem że w Danii mieszkam. A tu raczej nie ma sklepów ze sprzętem lutniczym, trzeba sprowadzać.
Trochę drogie to wszystko było, przyznam, ale pieniądze wydane na narzędzia nie są złym wydatkiem :-)
Długo walczyłem ze sobą, czy wydać tyle pięniędzy na pilniki do rowków na struny w siodełku i przecinak do progów, ten który przed bindingiem odcina spód progu. Ale sprzedałem kilka rzeczy których nie używam i kupiłem narzędzia.
Nie wiem co mi z tego wyjdzie. Na razie robię po jednej rzeczy.

Dzisiaj powiększyłem rowek na truss rod z rurką termokurczliwą. Wyszło dobrze, trochę ciasno i prawie równo z powierzchnią.
IMG_20220119_175445.jpg
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-01-19, 22:56

Ach, nie zapamiętałem że mieszkasz w Danii. Cóż, szkoda że nie ma tam sklepów z wyposażeniem dla lutników.

Do gitar ze stalowymi strunami specjalne pilniki do siodełek są wskazane i niestety drogie. Da się to zrobić w zastępczy sposób, ale ze względu na to, jak wąskie są struny, trudno znaleźć precyzyjny zamiennik. W nylonowych strunach mam łatwiej, bo jednym owalnym pilnikiem obsługuję wszystkie struny, choć dla nich też da się kupić specjalne pilniki i pewnie kiedyś się w nie zaopatrzę, bo systematycznie kupuję lepsze narzędzia już od kilku lat.

A ten przecinak do nóżki progów fajnie działa? Próbowałeś uciąć jakiś próg na próbę? No i, czy radzi sobie dobrze ze stalą?
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-21, 22:49

Dopiero dzisiaj spróbowałem przeciąć mały kawałek stalowego progu.
Jedną ręką ledwo się dało przeciąć, więc więcej siły było potrzebne niż mi się wydawało.
Nie przecinał powoli, lecz strzeliło mi wszystko nagle w ręku.
Opór był na tyle duży, że pomyślałem że pewnie dlugo przecinak nie pociągnie ze stalowymi progami.
To jest ten Stewmaca, piszą że stalowe progi też przcina. Zmieniłem tą czarną płytkę na numer 4, do progów jumbo, bo takie mam. Dobrze pasował. Długość obcinania ustawia się tą czarną blaszką z przodu, przykręconą śrubką.
https://www.stewmac.com/luthier-tools-a ... ng-nipper/
IMG_20220121_213744.jpg
IMG_20220121_214122.jpg

Zrobiłem też dwa klocki z resztek drewna, żeby gryf przedłużyć i jedna część się właśnie skleja.
Muszę mieć więcej drewna za gryfem, żebym mógł go przykręcić do blatu.

IMG_20220121_191519.jpg
IMG_20220121_193834.jpg
IMG_20220121_194953.jpg

Tak patrzę teraz na to drewno na gryf i słoje idą prawie pionowo. Może nie trzeba było główki odcinać i przyklejać pod kątem 17 stopni.
A jednak trzeba było, bo deska nie była wystarczająco gruba żeby cała główka się zmieściła.
Są jakieś minusy że słoje idą pionowo, czy tak powinno być?
Nie znam się na tym ale gdzieś zobaczyłem że "quarter sawn " ktoś użył, więc takie znalazłem.

Dopiero teraz na tym zdjęciu z przeciętym progiem zauważyłem, bo jest sporo powiększone, że znowu chyba żywica zaczyna z drewna wyłazić. Nie dobrze. Na tej powierzchni podstrunnica ma być przyklejona.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Kształt LP

Post autor: poco » 2022-01-23, 13:20

Układ słojów masz rakietowy. Teraz dobrze skleić i będzie z górki.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-01-23, 17:52

Co do obcinania nóżek progów, to spróbuj obcinać małe kawałki, po trochu zbliżając się do zadanej głębokości. Może będzie łatwiej.
Msawik
Posty: 74
Rejestracja: 2018-06-23, 11:13

Re: Kształt LP

Post autor: Msawik » 2022-01-25, 20:03

Kibicuję Koledze i z ciekawością śledzę wątek, bo i ja zacząłem tego typu wiosło budować i łatwo nie jest :)
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-25, 21:38

Rakietowy układ słojów :-)

Będę odcinał powoli nóżki progów. Muszę obejrzeć w powiększeniu czy ostrze przecinaka w ogóle ostre jest.

Dzięki Msawik. No nie jest łatwo. Mi tak powoli idzie bo czasami nie wiem co mam dalej robić, więc robię rzeczy które i tak trzeba zrobić. A może i zacząłem to robić w złej kolejności.
Teraz się zastanawiam czy w to ( jeszcze w miarę nie obrobione) drewno na gryf, nie wsadzić teraz truss rod i przykleić deskę na podstrunnicę, poczekać aż się powygina i obrobić.
Bo jak do tej pory, podstrunnice robione osobno mi się wyginały.
Tylko że jak się coś stanie, to przyklejoną podstunnicę nie tak łatwo zdjąć.

Zrobiłem mniejszy rowek na trussrod, żeby był bliżej ostatecznego wymiaru.
Widziałem że tak się robi. Coraz bliżej ostatecznego wymiaru, z przerwami na leżakowanie.

IMG_9943.JPG
Zrobiłem też dwa otwory na stalowe kołki przy główce i jeden podłużny otwór na końcu gryfu, na dosztukowanym 5cm kawałku drewna, w razie jakby drewno zmieniło wymiary w zdłuż, żebym mógł je w dokładnie tym samym miejscu położyć na kołkach.
W blacie na którym leży deska na gryf, też będą identyczne otwory w tych samych miejscach i w desce na gryf też będą otwory z dwóch stron w tych samych miejscach - przynajmniej taki jest plan :-)

Kołki.jpg
Mam zamiar wyciąć zenętrzny kształt gryfu z offsetem 8mm, dookoła ostatecznego wymiaru.
Jak się od góry fezarką wycina, to można tylko do powierzchni blatu frezować, a czubek główki jest poniżej blatu. Pewnie ręcznie będę czubek główki wycinał i szlifował.

IMG_9949B.jpg
Kak
Posty: 221
Rejestracja: 2021-01-12, 21:49

Re: Kształt LP

Post autor: Kak » 2022-01-28, 20:44

Po kilku dniach wiercenia dziurek na kołki i śruby, wyciąłem kształt gryfu 8mm większy niż wymiar.
Teraz sobie trochę poleży.
Nie miałem wystarczająco długiego freza więc tylko 31mm mogłem się zagłębić w drewno. Ale nie szkodzi. Resztę piłą odciąłem a główkę dokończę później.
Jeszcze nie jestem pewien ale może główka będzie o parę milimetrów za krótka.
Może za długo patrzyłem na rysunek główki na płasko i na jego rzut na 17 stopniowy skos i nie wiedziałem jak ten rysunek LP którego używałem zrobili. A może jest dobrze ;-)

IMG_9959.JPG
IMG_9961.JPG
IMG_9962.JPG
IMG_9967-001.JPG
Teraz popatrzę na nieobrobioną deskę na podstrunnicę. Dali mi taką w prezencie w Madinter, jak sie kupi powyżej jakiejś sumy.
Może ją przykleję do gryfu zanim rowki na progi i markery powycinam.
Tylko że ona wygląda jakby w winie czerwonym leżakowała a te moje wcześniejsze są brązowe.

IMG_9968.JPG

Wiecie może czy moźna gdzieś kupić te takie rolki z papierem ściernym do szlifierki trzpieniowej, ale same rolki z papierem, żeby z wiertarką je użyć? Widziałem jakieś, ale były dość krótkie. 5 cm wysokości.
Ostatnio zmieniony 2022-01-28, 22:46 przez Kak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kształt LP

Post autor: SebastianL » 2022-01-28, 22:06

Piękna ta podstrunnica. Palisander potrafi być brązowy, brunatny, bordowy, fioletowy... Osobiście wolę jak jest ciemno-brązowy zahaczający o fiolet :) Cieszyłbym się z tej sztuki, którą dostałeś.

Madinter ma obecnie promocję, w ramach której za każde wydane 100 euro dorzucają podstrunnicę w prezencie, ale nie więcej niż cztery sztuki dla danego zamówienia.
Msawik
Posty: 74
Rejestracja: 2018-06-23, 11:13

Re: Kształt LP

Post autor: Msawik » 2022-01-29, 10:27

Jeżeli chodzi o tuleje do szlifierek wrzecionowych to w unimaxie coś mają:
https://www.uni-max.com.pl/produkty-pl/ ... szt-triton

Ale i na allegro też widziałem.
Jeśli oczywiście takie miałeś na myśli.
ODPOWIEDZ