[Fotorelacja] - Budowa Telecastera

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2943
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

[Fotorelacja] - Budowa Telecastera

Post autor: Piniu » 2011-07-11, 11:04

W tym temacie będę na bieżąco umieszczać zdjęcia i opisy z postępów prac nad w/w gitarą. Schematy wzięte od Zenka ze strony (dzięki Zenek).

Tak więc zaczynamy:

Na pierwszy ogień poszedł gryf. Z jednego kawałka drewna odciąłem dwa mniejsze i dokleiłem po bokach główki.

Obrazek


Następnie heblarka i narysowanie wstępne kształtu.

Obrazek

Tym razem wyrównywarka i uzyskanie już konkretnej grubości gryfu. Oczywiście w każdym przypadku zostawiam sobie tolerancję do szlifowania. Naniesiony rysunek właściwy kształtu gryfu.

Nastepnie zrobiłem truss-a. Mój pierwszy zrobiony truss 8)
Położyłem go na gryfie w celu zrobienia zdjęcia. Będzie on jeszcze docięty do odpowiedniej długości, ale to jak kanał na niego wyfrezuję.

Obrazek

Na razie tyle. Cd nastąpi...
Ostatnio zmieniony 2013-02-23, 13:25 przez Piniu, łącznie zmieniany 2 razy.
popik10

Post autor: popik10 » 2011-07-11, 14:19

Czyli jak widzę uwzględniasz wysokość mostka tylko biorąc pod uwagę wysokość podstrunnicy.
Czy w tele gryf troszeczkę nie wystaje ponad deskę??

Ale, czekaj bo nie rozumiem, to będzie w końcu ntb czy normalny kręcony układ, bo mnie się zdawało że chciałeś robić ntb. A to jest jakieś krótkie i nie przestrugane po bokach.:o
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2943
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-07-11, 20:22

Robię wg projektu, czyli przykręcany ;) Pamiętaj,że jest z jednego kawałka, nie ma doklejanej podstrunnicy. na razie to jest bezkształtny kawałek drewna. Dopiero jak widać będzie wycinany kształt i cały gryf profilowany.
popik10

Post autor: popik10 » 2011-07-11, 20:50

Jeśli gryf ma być z jednego kawałka i podstrunnica nie jest klejona to pręt zostaw sobie do kolejnej gitary bo tu się nie przyda.
Jego kotwa powinna być w kształcie walca albo zwyczajnie powinien być zagięty pod kątem 90 stopni. Oczywiście jeśli będziesz go mocował od spodu gryfu i krył listwą (najlepiej mahoniową) :D
To to prezentujesz( pręt) to przykład pod klejoną podstrunnicę i kanał wypełniany listwą o odpowiednim promieniu.
Ponadto, wydaje mi się ze podkładka przy nakrętce jest zbyt mała.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2943
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-07-11, 21:09

A widzisz.. a ja sie zastanawiałem jak to jest zakotwiczone jak rowek od spodu jest ;) Dzięki. Na szczęście mam jeszcze materiału także nie problem. Co do podkładki to ma 12 mm i jest gruba. W innej gitarze nie widze,żeby większa była.
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2011-07-11, 22:12

Osobiście bałbym się jednolitego gryfu. To trochę loteria, zawsze może się zdarzyć wypadek.
Ale kibicuję i trzymam kciuki:)
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2943
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-07-20, 08:57

Popik? Mógłyś wytłumaczyć jak wygląda ta kotwa, ewentualnie jak ma być to zakrzywienie?
Zrobiłem taki szkic:

http://peterwebs.pl/tele/gryf.jpg

Chodzi o to zagięcie 1 czy 2? jak ten pręt wstawić?
popik10

Post autor: popik10 » 2011-07-20, 11:58

z racji iż pręt naprawdę wygięty jest w łódkę do góry to ten wystający (blokujący)wąs ma kierunek w dół.
Pozdrawiam
PS. Jeśli to dobrze rozumiem to rys. 2
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-08-10, 23:52

Nie wiem co kombinujecie, ale zapętlony temat trusa do oporu. Jeżeli pakujesz pręt od spodu. to możesz sobie kanał naciąć do końca gryfu, a w jaki sposób sobie zablokujesz koniec, to nie ma znaczenia. Mozesz nawet wstawić tam nakrętkę z podkładką. Pret działa na gryf ściskająco, a ta krzywizna profilu kanału tylko ukierunkowuje działanie siły wypadkowej. Możesz równie dobrze wpakować tam trusa wykonanego z pręta złożonego na pół i wtedy kanał może być równoległy i nie do końca. Pozdrawiam Ryszard.
via vita curva est
Orange
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-15, 20:30

Post autor: Orange » 2011-08-15, 14:42

Temat trussa wałkowany w kółko mi się podoba:D coraz więcej można się nauczyć. Będę często zaglądał i trzymam kciuki za projekt
popik10

Post autor: popik10 » 2011-08-15, 19:16

Sam też dochodzę do wniosku że się o tym dużo gada (trust) ale mnie się to już przestaje podobać.
Coś się posunęło Piniasty??
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2943
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2011-08-15, 21:52

Nic się nie posunęło bo nie mam czasu i funduszy ostatnio. Z drugiej strony mi się nie spieszy. Zrobię to wolno ale dokładnie.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2943
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-01-08, 19:31

Czas wrócić do budowania. Rękawy zakasać i do roboty. Więc tak:
- mam gryf już przycięty do kształtu telecastera.
- gryf ma grubość jaka ma bo chciałem robić z jednego kawałka drewna.
- po przemysleniach wszelkich stwierdziłem, że chyba nie dam rady zrobić tak jak chciałem i
- postanowiłem zmniejszyc grubość i dokupic podstrunnice, gdyż tak byłoby prościej z wstawieniem pręta.
Powyższy pomysł zażegnałem, gdyż jednak chce, aby gryf był w całości jak to jest w rasowym tele.

Więc zostaje jak jest na obrazkach poniżej. pytania są na razie 4:

1. potrzebuje jakiegos pomysłu na wycięcie warstwy drewna na główce i wyprofilowanie go (widok z boku, cięcia zaznaczone)
2. czy wstawiając pręt od tyłu gryfu mogę wstawić pręt obustronny? Ułatwiłoby to zabawe z frezowaniem rowka po łuku.
3. Jaki głęboki miałby byc ten rowek?
4. czy pręt tego typu będzie ok

- http://www.mayshop.pl/product-pol-2608- ... rowy-.html
- http://guitarproject.pl/p/119/1531/pret ... nicze.html

(mogą byc inne propozycje z linkami)
Załączniki
gryf_gora.jpg
gryf_bok.jpg
Bemol
Posty: 100
Rejestracja: 2012-01-07, 16:32
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: Bemol » 2012-01-08, 19:50

Zrób sobie po prostu podstrunnicę z takiego samego drewna co gryf i tyle jak dobrze skleisz nie za gęstym klejem naturalnym (skórnym np.) to nawet nie będzie widać tego klejenia.
Poza tym jak się robi gryf z jednego kawałka to trzeba wiedzieć jak mają się słoje układać wtedy to nie jest już taka loteria.Słoje powinny przebiegać prostopadle lub niemal prostopadle a włókna drewna powinny przebiegać idealnie wzdłuż gryfu.Taką listwę na gryf jednoczęsciowy da się wyciąć z kilku miejsc bala drzewnego.Po podstrunnicą frezujesz kanał montujesz pręt napinający zaklejasz listwą na to podstrunnica i finał.Pojedyncze pręty z końcówką w kształcie walca są przeze mnie preferowane pod podstrunnice i łatwe do instalacji.

Aha i odpowiedź na pytanie 1-sze brzmi tak: Piła taśmowa
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-08, 19:57

Zaznaczone drewno na glowce mozesz usunac frezarka jadac od konca glowki frezem prostym ustawiajac glebokosc troche mniejsza niz zadana ilosc materialu do usuniecia (poprawka na pozniejsze szlifowanie) , musisz sie tylko upewnic czy podstawa frezarki ma dobre i pewne oparcie na gryfie ( szkoda zepsuc gryf i nikt nie chce dodatkowycjh sprawozdan w dziale BHP). To oczywiscie domowy sposob ... Normalnie pila tasmowa i pozniej walec z papierem sciernym. Mozna to rowniez wybrac na heblu stacjonarnym ,ale nie na raz i powoli i uwazajac na rysunek sloi , zeby nie bylo wyszarpniec.
Truss typu double jak najbardziej da rade wlozyc od tylu , rowek musi byc tak gleboki zeby zostawic grubosc podstrunnicy( 5 mm bedzie ok), Pamietaj o poprawce na pozniejszy radius... Ja byl srube umiescil od strony deski . Jezeli truss jest w ceowniku skunk stripe bedzie grubszy i juz , ale jezeli masz zwykly double to wlozenie go w kanal moze byc problematyczne bo strona ze sruba bywa grubsza.... Tak jak to wyglada w linku , ktory podales.Mozna wtedy dojechac frezowanym kanalem do konca gryfu i nawiercic aby mozliwe bylo wsuniecie tego trusa przez otwor sruby. Skunk bedzie wtedy mial cienka , normalna grubosc ale bedzie dochodzil do konca...
Zablokowany