Arch Top trochę inaczej

Miejsce na zdjęcia i opisy zbudowanych instrumentów

Moderator: Jan

wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Arch Top trochę inaczej

Post autor: wojtek » 2014-05-18, 12:06

Witam
Od jakiegoś już czasu chodziło mi po głowie zbudowanie arch top a ,ale zupełnie inaczej.Mianowicie gryf jest wzorowany (konstrukcyjnie ) na gitarze barokowej .Zrobiony jest ze świerku oklejonego rynienką klonową do tego jest doklejona profilowana podstrunnica z wenge ,doklejona główka i piętka .Konstrukcja wyszła całkiem sztywna ale z rozpędu wstawiłem pręt.Połączenie jak w klasycznym arch topie na jaskółczy ogon .
Korpus .Górna deka cedr 2 mm gięty na dwóch podłużnych żebrach .Nie miałem nic lepszego na płytę ale do treningowej gitary jest ok .Boczki Mahoń sapeli ,cięte w poprzek z deski 1,5 mm /91 mm .Spód Klon z dwóch części też na dwóch żebrach .Klocek gryfowy i od zaczepu klejony w kształcie litery C z trzech cześci .
Najważniejsze w całej konstrukcji było przećwiczenie konstrukcji gryfu i zbudowanie maksymalnie delikatnego pudła .
Wszystko w odwrotnej kolejności ,ale to moja pierwsza prezentacja tak że wybaczcie .
Dla ciekawości gitara bez strojników waży 1750 gramów .Jest bardzo głośna i wybrzmiewa długo o kilka sekund dłużej niż inny mój arch topik .
Załączniki
pudło ostatnie.JPG
A tak wygląda na teraz .Nie mogłem wytrzymać ,żeby nie pograć .Wykończenie planuje w politurze .No i jeszcze chorągiewka i elektryka .
gryf wklejony.JPG
Wklejony gryf .Trzyma ,,jaskółka i cześć świerkowa gryfu.
bok.JPG
Pionowe słoje na boczkach .
pudło lakier.JPG
Tu sklejone pudło .
deki i róra 1.JPG
Tu już części korpusu wysokość wygięcia 1,5 cm
gryf 1.JPG
A tu przygotowany gryf do wklejenia .
gryf piętka.JPG
Z tym ,miałem najwięcej kłopotu
połączenie główki.JPG
A tu połączenie główki z szyjką .Prawie gotowe.
szyjka.JPG
Tak wygląda z doklejoną główką
gryf.JPG
gryf (przekrój ) :)
kanałek pod pręt.JPG
Z rozpędu wyfrezowałem kanałek pod pręt.
klon na świerku.JPG
A tu oklejony gryf
rynna.JPG
rynienka na gryf
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-05-18, 12:41

Wow... Jakie korzyści daje taka konstrukcja gryfu? Podziwiam wykonaną pracę (zawsze jestem pod wrażeniem, jak ktoś operuje na drewnie milimetrowej grubości)!

Nie podoba mi się wejście gryfu w główkę, ale przy takiej konstrukcji (oklejenie) - właściwie nie wyobrażam sobie jakby to inaczej zrobić :-)

I Strunociąg mógłby kolorystycznie pasować do np. podstrunnicy... Ale to jeszcze nie etap wykończenia, jak pisałeś.
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2014-05-18, 13:34

shopiK pisze:Wow... Jakie korzyści daje taka konstrukcja gryfu? Podziwiam wykonaną pracę (zawsze jestem pod wrażeniem, jak ktoś operuje na drewnie milimetrowej grubości)!

Nie podoba mi się wejście gryfu w główkę, ale przy takiej konstrukcji (oklejenie) - właściwie nie wyobrażam sobie jakby to inaczej zrobić :-)

I Strunociąg mógłby kolorystycznie pasować do np. podstrunnicy... Ale to jeszcze nie etap wykończenia, jak pisałeś.
Długo kombinowałem nad połączeniami ,bo szujka była najpierw oklejona rurką a potem ucięta ,znalazłem na forum fotkę gryfu od basa z takim połączeniem ,mnie osobiście bardziej dziwna się wydaje stopka gryfu ,ale bez naruszania klonu nic mi do głowy nie przychodziło .
Shopiku korzyści ,właściwie trudno mi samemu ocenić ,miałem w rękach kilka lutni i gitarę barokową i tak były zrobione .Myślę że dawnym lutnikom o coś chodziło ,na razie sam szukam odpowiedzi .Co do cienkich materiałów ,właściciel mojej ulubionej gitary barokowej pozwolił pograć ,ale nie wolno było brać instrumentu za pudło ( bo paluchy mogły wpaśc do środka ) ,naprawdę bardzo delikatna konstrukcja pudełko niewielkie ,a głośnością dosłownie zaskakiwała .
No wykończenie to jeszcze odległa sprawa :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-05-18, 13:50

suuper, klasa.
Ciekawa konstrukcyjnie i wizualnie. Opiszesz w kilku zdaniach jak top ukształtowałeś?
Pozdrawiam
Piotr
pozdrowienia
Piotr
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2014-05-18, 14:20

PiotrCh pisze:suuper, klasa.
Ciekawa konstrukcyjnie i wizualnie. Opiszesz w kilku zdaniach jak top ukształtowałeś?
Pozdrawiam
Piotr
Na początku myślałem o typowej 8ce ,no ale arch top miał być ;) . Kiedyś robiłem podobnego tyle że sklejkowego LP .Podstawą były żebra z najwyższym punktem na mostku o profilu takim jak w typowym arch topie ,na początku były 2 wzdłuż i 2 poprzeczne ale było za sztywno zrobiła się taka decha ,wywaliłem poprzeczne i dołożyłem paseczki w koło efów , bo docisnąć sie nie dało . Znalazłem podobny opis tyle że żebra rozszerzają sie ku tyłowi korpusu .
pozdrawiam
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-05-18, 15:33

wojtek pisze:Myślę że dawnym lutnikom o coś chodziło ,na razie sam szukam odpowiedzi .
To chyba musi być bardzo sztywna konstrukcja. Gryf w moim tele (klejony z 5 kawałków) jest sztywniejszy niż w klonowy jednoczęściowy gryf basu, który grubszy jest itd. No ale paski widać. Może właśnie po to takie rozwiązanie - wygląda jak z klonu - a sztywność klejonki.
Bardzo ciekawe.

No i właśnie - jak top powstał? Nawiercany/strugany czy wyginany?
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2014-05-18, 16:41

shopiK pisze:
wojtek pisze:Myślę że dawnym lutnikom o coś chodziło ,na razie sam szukam odpowiedzi .
To chyba musi być bardzo sztywna konstrukcja. Gryf w moim tele (klejony z 5 kawałków) jest sztywniejszy niż w klonowy jednoczęściowy gryf basu, który grubszy jest itd. No ale paski widać. Może właśnie po to takie rozwiązanie - wygląda jak z klonu - a sztywność klejonki.
Bardzo ciekawe.

No i właśnie - jak top powstał? Nawiercany/strugany czy wyginany?
Z gryfem walczyłem tydzień to długo moim zdaniem .Próbowałem klonem na klonie ale nie miało to sensu ,świerk iest najlepszy akustycznie sam w sobie wyginał sie bardzo łatwo ,dopiero po oklejeniu rynienką zrobił się sztywny ,na tyle że pręt okazał sie nie potrzebny .Sama rynienka znowu była już dość sztywna ale wykręcała sie .
A płyta to lita 2 mm deska wygięta na żebrach .Marzy mi się żeby tak bez kerfingu zrobić ,ale to już przy lutni będzie :)
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-18, 19:06

No i w końcu się Wojtku pokazałeś :-D
Bardzo ładna konstrukcja, ciekawi mnie bardzo jak się te gięte płyty sprawdzają.
Chętnie bym ta gitarkę "dotknął", a ponadto mocno mnie motywujesz żeby skończyć swoją :-D
Gryf to niby stara ale bardzo nowatorska konstrukcja, mnie z kolei wklejenie główki bardo się podoba.
Sam się za taki gryf wezmę jak uporam się z bieżącymi rzeczami ;-)
Gratulacje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Post autor: Jerzy S » 2014-05-19, 10:28

Bardzo fajna i kawał dobrej roboty :)
Podoba mi się konstrukcja gryfu i ciekaw jestem brzmienia i wyglądu finalnego :)
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2014-05-20, 02:06

Ciekawie sie na niej gra bo jak się mocno ją przytuli to trochę cichnie ,najlepiej jak tak jak gitarę klasyczną bo i dolna deka nieźle drga .Na sucho brzmi ostrzej niż klasyk .Teraz są założone 10 /46 jest całkiem fajnie choć wolał bym na 52 .Trudno opisać brzmienie ,może uda mi sie nagrać na mikrofonie to zaprezentuje próbki .Dziś podłączyłem prowizorycznie humbaka jakiegoś muzy ale mieścił się tylko przy mostku ,brzmienie było przejrzyste i czytelne ale nie miało żadnego charakteru ( wolę na sucho )
Wykończenie raczej będzie na politurę i jak shopik sugerował strunociąg zrobię z wenge i do tego taką samą chorągiewkę z owocową obwódką .
ODPOWIEDZ