poszukiwany mahoń honduraski

Czyli ogłoszenia.

Moderator: Jan

Adam_Silent_Scream
Posty: 24
Rejestracja: 2015-02-16, 09:38
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: Adam_Silent_Scream » 2015-10-13, 11:48

Dzień dobry
poszukuję formatki na korpus do kopii Gibsona Thunderbirda NonReverse. Format to około 500x360x55 mm.

W temacie miejsc w których można i warto kupować sezonowane drewno jestem totalnym lajkonikiem, a podejrzewam że w PL ciężko będzie dostać taki towar. Chętnie zapłacę więc komuś kto ma wiedzę gdzie w europie nabyć dokładnie tę odmianę mahoniu, lub ma na sprzedaż formatkę wielkości przeze mnie poszukiwanej.

Pozdrawiam

a.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: molu » 2015-10-13, 12:27

Adam - całkiem niedawno zgłębiałem temat. Tanio nie będzie, niestety. Przygotuj się na wydatek od ok 450 zł w górę za deskę, plus przesyłka. Ceny w Europie to przeważnie 100-140 EUR za deskę jednoczęściową. O takiej grubości raczej możesz zapomnieć - standard to 44-46mm. 55mm mają deski surowe, przed obróbką. Deska w US to od 60-100$, ale przesyłka kolejne 100$. Pod warunkiem, że w ogóle ktoś zgodzi się na wysyłkę honduran mahogany poza granicę US - prawo takie mają, że nie można.
Jest alternatywa, mahoń khaya lub sipo oraz cedr hiszpański. Z wyglądu i wagowo zbliżone do HM. Cenowo - trochę tańsze niż HM, no i bywają dostępne w Europie. Za deskę khaya/sipo/cedru trzeba zapłacić od 50-90 EUR plus przesyłka. Ale grubość również 44-46mm.
W PL będzie problem - o HM to w ogóle zapomnij. Obdzwoniłem wiele składów drewna egzotycznego, nigdzie nie ma. Khaya bardzo rzadko jest, a wybór niewielki i najczęściej wąskie, tylko na dwuczęściowe korpusy. Surowe deski ok 52-55mm grubości. Kiedyś przewaliłem stos desek khaya, żadna się nie nadawała - albo układ włókien mocno pokręcony albo decha zwichrowana. Albo ciężka jak cholera.

http://www.guitartonewoods4luthiers.co. ... ent&part=4
http://www.touchstonetonewoods.co.uk/pr ... 425638470/
http://www.exotichardwoods.co.uk/Woods_ ... hogany.asp
http://www.luthierssupplies.co.uk/

T.
Adam_Silent_Scream
Posty: 24
Rejestracja: 2015-02-16, 09:38
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: Adam_Silent_Scream » 2015-10-13, 12:55

Dzieki za odpowiedź.
Że łatwo nie będzie to byłem pewny. Taniość nie jest tutaj najważniejszym wyznacznikiem. To mój pierwszy projekt, robię go dla siebie, więc chce aby było wszystko tak jak sobie wymarzyłem (klucze wybierałem dwa tygodnie, hehe).
Z tym 55 mm to mnie poniosło, 44 mm wystarczy mi w zupełności (źle przeczytałem plany).
W lmii sa deseczki jednoczęściowe, niemal tak duże jak potrzebuję. Skłaniam się ku temu aby kupić tam, jeśli nie znajdę w europie. Mam w us człowieka, który prawdopodobnie może mi pomóc z przesłaniem tego do PL. Tylko zagwozdka, czy wysłanie takiego drewna statkiem nie spowoduje "uszczerbku na sezonowaniu".

a.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: molu » 2015-10-13, 14:01

Uszczerbku nie, raczej chwilową zmianę wilgotności. Drewno będzie zmieniać % w zależności od klimatu, miejsca składowania, itp.. jak przypłynie, odłożysz na jakiś czas i będzie ok.

T.
Adam_Silent_Scream
Posty: 24
Rejestracja: 2015-02-16, 09:38
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: Adam_Silent_Scream » 2015-10-14, 08:09

Dzięki za te informacje, jak wspomniałem jestem laikiem w temacie. Jestem coraz bliżej decyzji zakupu w lmii.

pozdrawiam

a.
popik10

Re: poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: popik10 » 2015-10-14, 10:11

ew jeszcze tu
http://www.madinter.com
P
Adam_Silent_Scream
Posty: 24
Rejestracja: 2015-02-16, 09:38
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: Adam_Silent_Scream » 2015-10-28, 16:39

Dziękuję wszystkim za pomoc.
zwłaszcza Tobie Molu, gdyż udało się nabyć kupić doskonale wyglądający kawałek mahoniu honduraskiego.
przy okazji jednak mam pytanie, gdyż planuję frezować w tym materiale, a moje doświadczenia z obróbką drewna i frezarka ogólnie są znikome, planuje zrobić wcześniej testy na materiale podobnie twardym, jednak zdecydowanie chciał bym aby był to materiał tańszy.
jednym słowem, na czym mogę poćwiczyć, aby sprawdzić jakie frezy, jakie prędkości itd. do tego konkretnego mahoniu.
a może jest ktoś w Warszawie lub okolicy kto podzielił by się ze mną wiedzą (odpłatnie) w dziedzinie pracy z drewnem i frezarką?

pozdrawiam


a.
popik10

Re: poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: popik10 » 2015-10-28, 19:36

Wiem ze chesz to zrobic sam. Ale rozwaz zlecenie ciecia i frezowania korpusu.
Bo to nie tylko kwestia doswiadczenia. Ale i maszyny, frezarki, freza, szablonow itp.itd.
generalnie bez zaplecza da sie zrobic gitare. Ale jakosc jej wykonania moze pozostawiac wiele do zyczenia. Zaplaciles jak podejrzewam nie male pieniadze za drewno. Szkoda bylo by zepsuć
P
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: molu » 2015-10-28, 20:59

Adam, gdzie kupiłeś? Lmii? Jaki koszt?

T.
Adam_Silent_Scream
Posty: 24
Rejestracja: 2015-02-16, 09:38
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: poszukiwany mahoń honduraski

Post autor: Adam_Silent_Scream » 2015-10-28, 21:48

@Popik10 - mam świadomość, że mogę zniszczyć materiał (nietani to fakt) ale chcę się tego nauczyć. dlatego pytam o materiał o podobnej twardości, aby sobie poćwiczyć na nim. najprościej było by zamówić gitarę u kogoś doświadczonego, ale nie o to tutaj chodzi. :)

@Molu kupiłem w Keystone, czyli pierwszym linku od Ciebie.
koszt wysoki, wg cennika na stronie, wziąłem u nich drewno na cały bass, 1 kawałek na bodu, gryf i podstrunnicę.
Lmii jednak trochę się zniechęciłem czasem sprowadzenia.

pozdrawiam

a.
ODPOWIEDZ