CNC - poradnik jak nie kupować

Na każdy temat ...

Moderator: poco

Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-04-08, 12:33

popik10, dzięki za info. Poczekam jeszcze na reakcję konstruktora i co "poradzi".
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Post autor: szlifek » 2014-04-13, 09:23

Witam.
No i jak się " sprawa " rozwija ?
O ile się rozwija :shock:
Pozdrawiam.
pamiętaj o cyklinie !
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-04-13, 11:08

Przepraszam za przerwę, ale nawarstwiło mi sie trochę innej pracy i nie miałem kiedy się tym zająć. Kontruktor oddzwonił, żebym najpierw zamienił na sterowniku osie x i y, żeby wykluczyć uszkodzenie elektroniki. Następnie gdy elektronika bedzie ok, mam sprawdzić, czy na śrubie nie ma zbyt dużego oporu. Dam znać jak będę miał chwilę tym się zająć, ale to raczej w przyszłym tygodniu.
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-05-03, 22:39

Czołem koledzy. Czasu trochę minęło, święta w międzyczasie. A ja dalej dłubałem i próbowałem ogarnąć maszynkę.

Sytuacja wygląda następująco. Gubienie kroków udało mi się zniwelować i jest ok na pliku testowym tego okręgu przedstawionego wcześniej.
Natomiast cyrk mam z własnymi projektami robionymi w Artcam 2008 oraz w kreatorach MACH3.

Maszyna pomija fragmenty kodu na każdej osi właściwie.
Na zdjęciu kolejno od lewej:

frezowanie po ścieżce, obok załączona wzorcowa ścieżka.

Trzy próby wyfrezowania okrągłej kieszeni, z czego dwie próby na podstawie projektu Artcam, a jedna na podstawie kreatora MACH3.

To ostatnie to próba zrobienia prostokątnej kieszeni.

Jak widać efekt mizerny.

Opisałem wszystko konstruktorowi, przesłałem kody wygenerowane w Artcam w kilku formatach (.tap, .cnc, .txt(kreator mach) ). Konstruktor zerknął tylko w kod z kreatora MACH3 i stwierdził, że kod jest źle wygenerowany i polecił mi dokształcenie się w zakresie projektowania cnc, czytania gkodów i projektowania detali. A do tego zaproponował, żebym przeinstalował system w kompie sterującym maszyną, skonfigurował wszystko od początku i jeszcze raz sprawdził. Ewentualnie, jeżeli zwrócę mu koszty dojazdu, zmarnowanego czasu i zakwaterowania, to on przyjedzie ze swoim kompem i dokona prezentacji że maszyna działa poprawnie.

Odpisałem, że jeżeli to ja coś knocę to za szkolenie chętnie zapłacę i wtedy padło pytanie czy to ja mogę maszynę do niego dostarczyć :P

Ja rozumiem, że mogę mieć małą wiedzę w zakresie Gkodu, ale jeżeli Mach3 generuje trajektorie i w oknie podglądowym programu kod wykonuje się poprawnie, to dlaczego u mnie na maszynie jest problem?

Mam prośbę, czy któryś z kolegów posiadających już wiedzę z zakresu cnc zerknąć w te kody, sprawdzić czy są one poprawne i ewentualnie czy na Waszych maszynach wykonują się poprawnie? Poniżej link do mojego dysku google z wrzuconymi kodami.
Wrzuciłem też projekty Artcam jakby ktoś chciał zerknąć

Gkody tomasszza
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2014-05-04, 21:20

Masz jakiś plik wzorcowy, dostarczony przez producenta do kalibracji maszyny albo coś podobnego? To powinien być w końcu możliwie dokładny i sprawdzający wszystkie możliwości maszyny test.
Przeinstalowanie systemu nie zaszkodzi, o ile możesz sobie na to pozwolić czasowo. W końcu to nie tylko system się instaluje.
A jak po tym i na wzorcowym pliku nie będzie działać, to bym podjechał do producenta, wsadził do bagażnika i przywiózł do maszyny, niech naprawia ;)
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-05-04, 21:47

Ender, mam tylko pliki testowe z gkodami, dostarczone z maszyną, które wg. deklaracji konstruktora "działają" ;) W akcie desperacji, zarejestrowałem się na forum infocnc i założyłem wątek, dostałem kilka wskazówek i jutro będę testował ;)

A co do reinstalki, to mam tylko Recovery od della;p
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-05, 07:54

Mogę Ci testowo przygotować poprawny g-kod. Odpalisz maszynę i sprawdzisz czy działa.
Jeśli tak to faktycznie kłopot z generowaniem g-kodów.

Nie mogłem zapiąć 2 załączników.
Masz pdf-a jak wygląda g-kod
Dwa kwadraty przechodzące siebie.
To jest wycięcie po zewnętrznym obrysie frezem fi 6 mm, na głębokość 10mm z prędkością 1m/min

Masz tu pdf-a i z niego możesz wygenerować swój g-kod a ja prześlę Ci na mejla g-kod który wygenerowałem pod macha3 i on jest poprawny.
Podeślij tylko mejla

Pozdrawiam
Załączniki
test-gkod.pdf
(268.83 KiB) Pobrany 143 razy
Ostatnio zmieniony 2014-05-05, 08:40 przez popik10, łącznie zmieniany 1 raz.
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-05, 08:48

Admin dodał możliwość wstawiania plików txt
Masz pod spodem gotowca
Pozdrawiam
Załączniki
Profile 1- gkod.txt
(13.41 KiB) Pobrany 115 razy
Ostatnio zmieniony 2014-05-05, 09:49 przez popik10, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-05-05, 09:13

popik10, dzięki za plik ;-) dziś po południu powinienem mieć trochę czasu i przetestować.
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-05-05, 20:20

popik10, mam "bad news". Pomimo ustawienia maszyny na niską prędkość, bo tylko 100mm/min, maszyna olała część ścieżek. Wygląda to tak jak na załączonym ZDJĘCIU

Na TYM zaznaczyłem, która partia ścieżki została pominięta i gdy kod w Mach się wykonywał, to maszyna stała bezczynnie. dopiero po "zakończeniu" zaznaczonej prostej i przejściu do pionowej maszyna dalej ruszyła.

Zrobiłem reinstal systemu, tzn przywróciłem recovery i jutro skonfiguruję jeszcze raz i przetestuje.

Dostałem też maila od konstruktora, który chyba stwierdził, że przejrzy resztę kodów i oglądając plik "kieszeń koło", napisał do mnie cytuję:

"boże, teraz zobaczyłem drugi gkod - koło kieszeń...
ręce opadają ;)
sama oś x i to w dodatku jakie wartości, jakie współrzędne, ile kropek - co to w ogóle jest?"

Widać ma niezłą rozrywkę. Zrobię testy na ponownie skonfigurowanej maszynie, jego kodach i na Twoim popiku i zobaczymy co z tego wyjdzie.
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-06, 05:23

Tu w ogóle coś dziwnego się stało.
W jednych miejscach masz braki w drugich chyba dodane.
Obstawiam że masz legalny soft. Tak??
I wygląda to w takim razie faktycznie jak kłopoty z softem i ustawieniem.
Ja pracuję na XP i na tym kompie który podpięty jest pod maszynę jest tylko system i mach.
Nic innego nie ma prawa się tam znajdować. Do tego trzeba windowsa dobrze poustawiać i skonfigurować macha. Powinno działać.
Nie instaluje się innych programów bo ponoć zmieniają coś w samym windowsie i robią się różne kwiatki.
Poza tym maszyna (komputer) pod mach-a może być jakaś zabytkowa, ten program nie mam dużych wymagań.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-05-06, 05:53

Mam dokładnie tak jak opisujesz.
Dell optiplex 745 z gołym win xp (legalnym;) ) a do tego pełny licencjonowany mach3. Nic poza tym nie instalowałem zgodnie z zaleceniami konstruktora.
No nic zrobiłem reinstalke systemu, jak będę w stanie to dziś skonfiguruje macha i potestuje, ale nie wiem czy dam rade bo mi mama jakieś grypsko sprzedała i marnie się czuję.
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2014-05-06, 14:29

Teraz już wiem na pewno , że nie kupię nigdy CNC....
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-05-06, 14:37

Zenku to nie wina ogólnie cnc tylko nietrafiony zakup u nieodpowiedniego producenta ;) wiem z doświadczenia znajomych, że odpowiednio skonstruowana i skonfigurowana przez kompetentnego konstruktora maszyna, działa bezproblemowo i nie trzeba się specjalnie głowić nad jej funkcjonowaniem, tym bardziej uczyć się zawiłości konstrukcyjnych :)

popik10, wczoraj posiedziałem nad podstawami Gkodu i napisałem takie COŚ. Czy mógłbyś rzucić okiem? Jak załadowałem do Macha w trybie symulacyjnym, to wszystko się wykonało tak jak trzeba.
popik10

Post autor: popik10 » 2014-05-07, 09:20

Sam nie znam gkodu, i nawet nie chcę poznawać, bo mnie to nie interesuje.
Mogę wczytać do mach i sprawdzić jak to idzie. Ale składni gkodu Ci nie sprawdzę, bo nie umiem. Choć to w sumie same współrzędne narzędzia i oznaczenia kierunków.

Co do maszyny to tak samo jak normalne narzędzie, trzeba ją poustawiać i działa bez problemu. Jak ustawiłem kompa na początku tak nie robię żadnych zmian a maszyna ma już ze 3 lata.

A jak ktoś struga nie umie naostrzyć i ustawić to też nie postruga. I co ma omijać?? Narzędzi się trzeba uczyć.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ