Rozkładanie instrumentu

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

zielonyFaun
Posty: 18
Rejestracja: 2012-04-01, 20:16
Lokalizacja: POLSKA!!!

Rozkładanie instrumentu

Post autor: zielonyFaun » 2012-04-01, 20:29

Witam, ma problem z odklejeniem belki basowej w skrzypcach. Jest ściśle przyklejona a klej trzyma jak cholera. Ma ktoś jakąś radę?
zielonyFaun
Posty: 18
Rejestracja: 2012-04-01, 20:16
Lokalizacja: POLSKA!!!

Post autor: zielonyFaun » 2012-04-01, 20:53

będę wdzięczny za każda radę bo mnie już nerwy biorą
bartek529

Post autor: bartek529 » 2012-04-01, 21:10

Spirytus, woda, opalarka. Pamiętaj żeby nie przegrzać i uważaj na łączenie płyty.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-04-01, 21:14

Spokojnie, popsuć zawsze zdążysz. :-D Poczekaj, aż się "obudzą" fachowcy od smyczków. Co do odklejania jako operacji, to najlepiej jest użyć pary wodnej z dowolnej wytwornicy- może to być czajnik z gwizdkiem i rurką zakończona dyszą. Wspomóc można się też dodatkowym grzejnikiem w postaci maty grzejnej, ale to inna bajka. Zalecam zatem cierpliwość jako najlepszy sposób na odklejenie belki. :-D Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
bartek529

Post autor: bartek529 » 2012-04-02, 13:08

Ok. Teraz mam więcej czasu :P

Belkę najlepiej by było zheblować a później gładzicą(cykliną) wyczyścić resztki drewna
i kleju. Jeżeli jednak nie chcesz robić jej od nowa. Chociaż to było by najlepsze
wyjście, to posmaruj pędzelkiem ze spirytusem dookoła. Spoina powinna puścić po nasączeniu
(bez przesady) alko. Jeżeli nie puści to pozostaje grzanie i woda. Kleje skórne
są odwracalne więc nie powinno być problemu.

Pisz co i jak :]
zielonyFaun
Posty: 18
Rejestracja: 2012-04-01, 20:16
Lokalizacja: POLSKA!!!

Post autor: zielonyFaun » 2012-04-02, 21:03

Wielkie dzięki Panowie. Sposobu ze spirytusem nie znałem. Wypróbuje po Świętach bo teraz nawet nie mam chwili. Podejrzewam, że Ryszard ma rację...cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Sposobu z para próbowałem w sobotę i odkleiłem ok 4 mm :lol: Może za krótko. W najgorszym razie zeszlifuję.
Swoją droga macie jeszcze jakieś ciekawe patenty na zdejmowanie dek? Poza namaczaniem gorącą wodą... i cierpliwością? Para jest super ale niszczy lakier. Może można by zabezpieczyć boczek jakąś taśmą samoprzylepną...ale klej z niej pewnie się rozpaprze po lakierze pod wpływem ciepła. Mnie aż ciarki przechodzą podczas zrywania deki...no i te wypadki - zadry itp :-/
Jeszcze raz wielkie dzięki
pieter
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-27, 20:35
Lokalizacja: zakopane

Post autor: pieter » 2013-01-27, 20:51

Witam! Nie chcę zakładać nowego tematu, a nie mogę znaleźć nigdzie nic na temat odklejania górnej płyty w skrzypcach... Jak zrobić to najdelikatniej, żeby nie popsuć boczków? I jakim klejem później skleić? Pomoże ktoś?
zielonyFaun
Posty: 18
Rejestracja: 2012-04-01, 20:16
Lokalizacja: POLSKA!!!

Post autor: zielonyFaun » 2013-01-28, 22:32

Generalna wskazowka: skrzypce klejone są klejem kostnym lub skornym...tzn.klejem rozpuszczalnym w wodzie - najszybciej cieplej. ERGO: znajdz rozklejenie lub fragment gdzie jest mozliwosc "namoczenia" styku deki z boczkiem. Wsun tepy - nieostry, cienki noz i delikatnym wolnym rozem proboj oddzielic elementy. Jesli nie mozna uzyj cieplej wody. PAMIETAJ! woda matylko rozpuscic klej. Scieraj ja z drewna. Nie nasaczaj drewna!!! Jesli dalej nic to uzyj stepionej zyletki zwilzonej woda. Zyletka do wody, w lączenie elementow i wycierasz wode....i tak milion razy. Uwazaj zeby nie przeciac zyltka drewna!
Do sklejenia uzyj kleju kostnego lub skornego
milej pracy
pozdro
pieter
Posty: 3
Rejestracja: 2013-01-27, 20:35
Lokalizacja: zakopane

Post autor: pieter » 2013-02-05, 00:28

dzieki wielkie! płyta zdjęta... :lol: mam jeszcze prośbę - będę dorabiał belkę basową i potrzebuję jej wymiary oraz odległości ,w którym dokładnie miejscu ma być wklejona. Z góry dzięki!
zielonyFaun
Posty: 18
Rejestracja: 2012-04-01, 20:16
Lokalizacja: POLSKA!!!

Post autor: zielonyFaun » 2013-02-05, 21:24

Grubsza sprawa...
odmierz po 42 mm od górnej i dolnej krawedzi (masz dlugosc belki)
Ułożenie to - od srednicy plyty : 18 mm gora i 21 dołem ( przeciecia lini)...ale kształtu to juz Ci dokładnie nie opiszę...
...generalnie ciężka sprawa
ale powodzenia
popik10

Post autor: popik10 » 2013-02-06, 05:59

Proponuję co do kształtu popodglądać jak to było robione w innych instrumentach.
Sieć stoi otworem :-)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ