Skrzypce - problem z mostkiem

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

Dave
Posty: 6
Rejestracja: 2011-12-30, 19:25
Lokalizacja: Barlinek

Skrzypce - problem z mostkiem

Post autor: Dave » 2012-01-01, 15:56

Witam!
Mam problem ze skrzypcami.
Ostatnio zauważyłem że po jakimś czasie gry mostek zaczyna wyginać się w stronę gryfu (zapewne od strojenia). Wygiął mi się już tak mocno że boję się że zaraz się przewróci. Co polecacie robić? "Naprostować" go? A jeśli tak to gdzie go potem ustawić? Słyszałem od znajomego że mostek musi stać nad duszą, ale wolę to skonsultować jeszcze raz z kimś kto zna się na rzeczy.
Więc gdzie ma stać mostek? Jak wyregulować jego położenie nie mając progu do sprawdzenia dźwięku?
Aha, jeszcze jedno. Zauważyłem, że najcieńsze struny robią mi w mostku dziury. Wbijają się w drewno coraz głębiej. Czy jest to poważny problem? Co radzicie zrobić? Wymienić mostek? Jeśli tak to na jaki, bo wybór jest tak ogromny że nie mam pojęcia co będzie dla mnie dobre.
Ale się rozpisałem :D Mam nadzieję że nie macie mi za złe że zaśmiecam forum tak niefachowymi tematami, ale jestem totalnie zielony w tych sprawach.
Mam nadzieję że ktoś mi pomoże.
Pozdrawiam,
Dawid.
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Post autor: Piotrek_Violin » 2012-01-01, 19:32

http://www.westcountryviolins.com/web_pages/violin.htm
http://www.theviolinsoundpost.com/how_it_works
Tu masz garść informacji informacje jak ustawić podstawek. Jeśli chodzi o wcinanie się strun w podstawek to weź np koszulkę z cienkiego drucika załóż na strunę i umieść koszulkę w miejscu w którym struna wcina się w podstawek. Jeśli chcesz wymienić podstawek miej świadomość tego iż kupując podstawek kupujesz półprodukt, który trzeba jeszcze obrobić i dopasować do instrumentu.
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Re: Skrzypce - problem z mostkiem

Post autor: OlseNN » 2012-01-01, 20:25

[quote="Dave"]"Naprostować" go? A jeśli tak to gdzie go potem ustawić? [quote]

W linkach, które podał Piotrek_Violin, wszystko jest. Chyba że masz problem z angielskim... W każdym razie - tak, to od strojenia i trzeba to poprawić, bo podstawek może zdrowo przywalić w płytę wierzchnią, jak się przechyli za mocno. Gdzie go ustawić? Zaznacz, gdzie stoi obecnie - np. kawałkiem taśmy maskującej; on się tylko przechylił, ale nie przemieścił, więc wciąż jest w dobrym miejscu. Zresztą pewnie nawet gdybyś wyjął podstawek (o ile nie jest uszkodzony jakoś, nie ma potrzeby), to i tak będzie widać, gdzie stał, bo przecież są ślady po kalafonii, chyba że codziennie traktujesz sprzęt naftą. :)
Dave
Posty: 6
Rejestracja: 2011-12-30, 19:25
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: Dave » 2012-01-01, 21:51

dzięki wielkie za odpowiedzi, linki na prawdę pomocne :)
a co do tego żeby stał jak stoi po wyprostowaniu to mam pewne wątpliwości, bo kiedyś już ktoś zmieniał mi struny nie znając się na tym i na pewno nieświadomie przesunął mostek, a ja aż do dziś sądziłem że jest dobrze tak jak jest :D
postaram się ustawić go na nowo wedle wskazówek, i tak chyba muszę pomyśleć nad wymianą bo jak już pisałem bardzo jest "poryty" przez struny.

Aha, jeszcze jedno. Zauważyłem że mój podstawek jest nieco niższy z lewej strony (tam gdzie cieńsze struny). Czy to jest normalne? Podstawki na zdjęciach w internecie są symetryczne. Mógł mi się jakoś spłaszczyć z jednej strony? Jeśli trzeba dodam zdjęcia.
OlseNN
Posty: 125
Rejestracja: 2011-12-19, 10:34
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: OlseNN » 2012-01-01, 22:24

Dave pisze:Mógł mi się jakoś spłaszczyć z jednej strony? Jeśli trzeba dodam zdjęcia.
Spłaszczyć się raczej nie spłaszczył. :D Jeśli skrzypce grały jak należy (dopóki się cała historia nie wydarzyła), to znaczy, że kształt podstawka był w porządku. Gdybyś przeprowadzał wymianę, możesz stary podstawek wykorzystać jako wzór.

Może jeszcze ten link się przyda...

http://www.zaretandsonsviolins.com/repa ... ument.html

Pozdr.
Dave
Posty: 6
Rejestracja: 2011-12-30, 19:25
Lokalizacja: Barlinek

Post autor: Dave » 2012-01-02, 16:00

jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi, z tego wszystkiego zrozumiałem że mostek ma być między "dzióbkami" efów.
Chyba jednak z wymianą podstawka się wstrzymam bo widzę że przy docinaniu jest bardzo dużo roboty :D
ODPOWIEDZ