Projekt instrumentu.

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

MSikora
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-24, 16:18

Projekt instrumentu.

Post autor: MSikora » 2021-07-24, 16:31

Witam wszystkich serdecznie! Jestem tutaj nowy i chciałbym zacząć przygodę z Lutnictwem. Chcę wykonać swój pierwszy samodzielny instrument od A do Z a będzie nim gitara elektryczna. :) Macie jakieś wskazówki apropo początków projektowania? Mam literaturę tematyczną i wyszukuje kolejnych materiałów. Wskazówki byłby bardzo pomocne. :D Z góry dziękuję! :)
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: Jan » 2021-07-24, 18:55

No z tym projektowaniem to raczej dał bym sobie spokój na początku i skorzystał z gotowych planów. Zacznij od sprecyzowania co chcesz robić (jaki instrument) i szukaj informacji pod tym kątem. Żeby zaprojektować instrument trzeba mieć sporą wiedzę.
Pozdrawiam Janek
MSikora
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-24, 16:18

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: MSikora » 2021-07-25, 11:23

Właśnie do takiego wniosku doszedłem i rozglądam się z gotowymi planami projektowymi. :) Co do instrumentu, jeszcze zdecyduje jaki konkretnie. :) W każdym razie dzięki za wskazówkę. Zdaję sobie sprawę, że wiedzy pod tym kątem będę musiał nabyć bardzo dużo. :)) Sukcesywnie do przodu! :))
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: Jan » 2021-07-26, 08:07

Zacznij od sprecyzowania jaki konkretnie model masz zamiar wykonać. Sporo jest darmowych planów na necie ale też praktycznie można wszystkie zakupić. Do ciebie należy wybór. Jak będziesz już wiedział jaki model i miał plany instrumentu to trzeba będzie przygotować sobie plan budowy co bardzo ułatwia ten proces. Będziesz musiał wybrać z jakich materiałów chcesz zbudować gitarę i jaki osprzęt włożyć. Będziesz mógł powoli kupować sobie materiały i części. Musisz się zastanowić czy chcesz sam wykonać gryf i korpus czy korzystać z gotowych. Jeżeli chcesz je wykonać sam to potrzebujesz zakupić lub wykonać samemu szablony do frezowania gniazd i kształtów.
Pozdrawiam Janek
MSikora
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-24, 16:18

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: MSikora » 2021-07-26, 19:58

Super! Dzięki wielkie za wskazówki. :) Aktualnie kompletuje niezbędne narzędzia do obróbki. :) Wszystko chcę wykonać od podstaw własnym sumptem. Najlepiej uczyć się na błędach. :) Projekt już wybrałem Fender Jaguar z 1962. Będzie to proces długotrwały bo pierwszy taki w moim życiu. Zbieram wiedzę i gdy tylko będą efekty chętnie podzielę się i swoimi doświadczeniami. Forum jest ciekawe i pełne materiałów. Jestem tu praktycznie codziennie. :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: Jan » 2021-07-27, 06:33

Bardzo się cieszę, że się forum podoba. Nie ma drugiego takiego w Polsce z tak wielkimi zasobami skatalogowanej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Do ciebie należy odrobienie lekcji w postaci wchłonięcia jak największej wiedzy teoretycznej, żeby nie pytać o każdą banalną rzecz, którą można wygoglować jednym kliknięciem. W poszczególnych zakładkach znajdziesz praktycznie każdy aspekt budowy gitary tylko trochę trzeba poszukać i poczytać. Polecam też obejrzenie filmików na youtubie jak posługiwać się narzędziami to bardzo pomaga. Jeżeli chcesz sam zbudować całą gitarę to bardzo mnie to cieszy. Składanie z gotowych części z lutnictwem nie ma wiele wspólnego. Żeby zapoznać się z zasobami forum potrzebował byś z dwa lata więc czytaj to co będzie tobie najbardziej potrzebne.
Coś w tym stylu można kupić w postaci pliku:
https://genone-luthier-supply.com/produ ... tar-plan-6
Pozdrawiam Janek
MSikora
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-24, 16:18

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: MSikora » 2021-07-27, 21:29

Trafiłem w odpowiednie miejsce, i jestem mega zadowolony. :) Jest tu co czytać i czego się uczyć. Najważniejszy zasób wiedzy na wyciągnięcie ręki. :) Mam też literaturę w postaci Gitary Elektrycznej i Basowej Jarosława Jankowskiego. Planuje też kupić osobną pozycję na temat drzewoznawstwa. :) Znalazłem ciekawe pozycje na internetach. :D Mam też taki projekt Fender Jaguar: http://guitars4you.pl/p/104/1157/plan-b ... gitar.html Zamierzam go kupić. Czy będzie wystarczająco dokładny by wyciągnąć z niego odpowiednie wnioski? :) Link powyżej zamieszczony prze pana można kupić jedynie w formie pliku czy też w wersji papierowej? :)
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: Jan » 2021-07-28, 06:35

Ten plan wystarczy do zrobienia gitary. Drukujesz taki i wycinasz w sklejce lub plexi odpowiednie szablony. Szablony pomocne zwłaszcza do robienia gniazd pod przetworniki, gryf i kanały pod elektronikę. Kształt też można wycinać od szablonu i robić frezem kopiującym lub wyciąć piłą i wyszlifować tu jest dużo prościej niż przy otworach w drewnie. To co podlinkowałem to jest w wersji elektronicznej ale gotowej do wydruku. W moim linku masz też elektronikę w komplecie, szablony i profile gryfu - jest więcej informacji i rysunków. Nie wiem gdzie mieszkasz ale w większych miastach są drukarnie wielkoformatowe i za niewielkie pieniądze można sobie bez problemu wydrukować plany.
Na forum zwracamy się do siebie po imieniu bądź po nicku jeżeli nie ustawisz sobie widocznego podpisu pod postem (jest taka możliwość w opcjach) Nie ma u nas "Panów" podobnie zresztą jak na innych forach więc ustaw sobie imię w podpisie no chyba że wolisz by zwracać się do ciebie MSikora jak w nicku - nie ma tu żadnego problemu - twój wybór.
Pozdrawiam Janek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: poco » 2021-07-28, 09:05

Jan zapodał Ci tylko czubek tego smacznego loda, pod którego czapą nie wiadomo, co się ukryje. Poczytaj na forum o przygotowaniu się do zadania - PLAN, TO PODSTAWA. Dlaczego plan jest taki ważny, to tylko napiszę, że w nim muszą być uwzględnione WSZYSTKIE elementy procesu tworzenia. Zatem - co, z czego, czym, w jakiej kolejności aby nie popsuć poprzedniego, za jakie pieniądze i powiem, że jak lookniesz w pozycję koszty, to nastąpi weryfikacja sił i zamiarów. Zapytam , może lamersko, ale , czy masz wiedzę n/t obróbki drewna i posługiwania się narzędziami ręcznymi i elektronarzędziami. Jeżeli jest z tym słabo, to wypadało by dla uniknięcia kosztów , strat i rozczarowań, pomijając uszkodzenia ciała, poćwiczyć na substytutach.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: informatkot » 2021-07-28, 10:09

Do tego należy dodać, że różne gatunki drewna w inny sposób poddają się obróbce. Jedne wybaczają więcej inne mniej. Jest na forum kilka relacji z budowy instrumentów. Najważniejsze jest aby nie gonić z „robotą” za wszelką cenę, lepiej czasem zrobić mniej i wolniej niż raz z dużo. Newralgiczne czynności to wiercenie otworów, frezowanie. Elektronarzędzia szybko zbierają materiał, a drewno to nie guma. Na pierwszy ogień dałbym gryf. Sklejka linijka rysujemy oś symetrii i tak dalej zgodnie z planem… następnie wybór budowy gryfu z podstrunnicą czy bez… itd.
Życzę miłego dnia
Rafał
MSikora
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-24, 16:18

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: MSikora » 2021-07-29, 21:00

Proszę jak dyskusja się rozwinęła. :)) Mega! :) W związku z planem pytanie: Czy po kupnie owego pliku który jest wyżej podesłany przez Janka, otrzymuje całość na e-mail? Faktycznie ten plan wygląda całkiem rozsądnie, więc skorzystam z tej opcji. :D Apropo mojego doświadczenia z obróbką drzewa, zbyt wielkiego nie mam szczerze mówiąc, aczkolwiek narzędziami potrafię się posługiwać i jak to mawia moje towarzystwo, cechuje mnie duża dokładność jeżeli kawałek materiału trafi w moje ręce. Bardzo lubię pracować w drewnie, sprawia mi to dużą przyjemność, z natury jestem pedantyczny i ciężko znoszę choćby minimalne niedoskonałości. :) Nawiązując do pośpiechu, absolutnie nie mam zamiaru się śpieszyć z tym projektem. Dziele sobie go na etapy, włącznie z co miesięcznym kupnem konkretnego narzędzia. Na ten miesiąc mam zamiar zainwestować w pilarkę taśmową, w zeszłym kupiłem frezarkę górnowrzecionową i już pierwsze próby jej użytkowania mam za sobą. Prócz pilarki w planie mam kupno projektu i literatury o drzewoznawstwie. Co do samych gatunków drewna już doszedłem do ogólnego pojęcia że każdy rodzaj ma własną charakterystykę i akustykę. Systematycznie będę pogłębiał wiedzę teoretyczną i o ile to możliwe w póki co wąskim zakresie działania, praktyczną. :) Chcę zaznaczyć że wszystkie wskazówki stąd od was są mi bardzo pomocne i jestem wam wdzięczny! Świetnie mieć takie grono ludzi z pojęciem i bardzo to doceniam. :) A można mi mówić po prostu Mateusz i jestem z Czechowic - Dziedzic nieopodal Bielska Białej. :)

Pozdrawiam Mateusz.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: PiotrCh » 2021-07-29, 23:22

Lepiej jest moim zdaniem zdobyć plany w wersji cyfrowej. Wydrukować zawsze sobie można, a na komputerze dużo można podziałać. Popytaj znajomków czy ktoś nie ma elektronarzędzi. Może będziesz mógł u kogoś życzliwego podziałać ze stolarką, a w domu już ręczną dłubaninę wykonasz + wykończenie i setup.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: Jan » 2021-07-30, 06:18

Mateusz ja kiedyś kupowałem od nich plany Torresa ale jeszcze inaczej się wtedy nazywali. Te plany pobierasz w postaci pliku i tak jak pisał Piotr to jest bardzo wygodne bo mając je na pendrivie korzystasz tam gdzie ci wygodnie a ja plik wrzucałem sobie na telefon i bardzo często z telefonu korzystałem by przeglądać pliki.
Pamiętaj o zasadzie, że najpierw wykonujemy próby obróbki każdego elementu na zwykłej desce a jak już dobrze wychodzi to robimy to na CENNYM i DROGIM materiale właściwym.
Czechowice -Dziedzice znam głownie z pięknego zbiornika zaporowego z bardzo czysta wodą.
Pozdrawiam Janek
MSikora
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-24, 16:18

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: MSikora » 2021-07-30, 20:15

Tak więc skorzystam z waszej rady i kupię projekt z linku. :) Jest to niewątpliwa zaleta posiadania go zawsze pod ręką i ten argument do mnie przemawia. :) Jeśli chodzi o próby obróbki materiału, już orientowałem się w cenach surowców i nie wyobrażam sobie by próbować działać na materiale właściwym. :D Jako wieloletni szachista nauczyłem się że każdy najmniejszy błąd ma znaczenie. Wbrew pozorom szachy mają wiele wspólnego z lutnictem a dokładność i planowanie to 2 główne czynniki wiążące. :) Taka anegdota ode mnie. :) Życzę miłego wieczoru i działam dalej! Co do zbiornika wodnego w nawiązaniu do Janka, znajduje się w Goczałkowicach - Zdroju, zresztą bardzo sąsiedzko z Czechowicami. Często jeżdżę tam na rowerze. Mamy tam piękne zachody słońca z widokiem na Beskidy, które też są na wyciągnięcie ręki.

Pozdrawiam Mateusz.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Projekt instrumentu.

Post autor: PiotrCh » 2021-07-30, 20:44

Napisz czemu ten model gitary, co Cię do niego skłania? Masz jakieś doświadczenie z tym modelem?
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ