Pierwsza gitarka

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Gros Quildu
Posty: 8
Rejestracja: 2010-10-22, 22:09

Pierwsza gitarka

Post autor: Gros Quildu » 2010-11-26, 20:57

Siemano wszystkim :D
Ostatnio postanowiłem, że zrobię sobie gitarę i teraz przyszedł czas, aby to postanowienie spełnić. Jeszcze żadnych potrzebnych części ani drewna nie mam, ale już się zbieram powoli do zakupów. Projekt gitary jest takowy:

http://img841.imageshack.us/img841/8531/gitaramoja.jpg

Projekt nie jest jeszcze ostateczny (chodzi o wielkości), bo nie wiem jaką mi się uda kupić podstrunnicę.

Solid body
Menzura: 25,5"
Drewno: Mahoń lub orzech amerykański
Przetworniki: 2xHumbucker
Układ elektryczny: 2 potencjometry tone i 2 volume, przełącznik 3-pozycyjny
Korpus i gryf z jednego kawałka drewna
Podstrunnica: 24 progi, palisander
Mostek: tune o matic
Rozmiar (mniej więcej): 1200x360x50

I mam parę pytań na wstępie:
1. Można zrobić gitarę z jednego kawałka dechy? Czytałem, że tak, ale że wtedy boki korpusu się dokleja, czy jest to konieczne?
2. Czy opłaca się
to kupić
3. To samo dot. tego
4. Za ile powinno się kupić deskę z drewna jakiego potrzebuję?
5. Podstrunnicę wystarczy klejem przykleić do gryfu?
6. Co uważacie o użyciu szpachli samochodowej na podstrunnicy, jako marker.
scar1192
Posty: 172
Rejestracja: 2010-01-28, 22:04
Lokalizacja: Toru

Post autor: scar1192 » 2010-11-27, 15:16

Ja dałem za materiał na podstrunnicę 25 zł plus koszty przesyłki, tam masz tyle chyba tylko wiecej, ze jest ponacinane , moze i sie opłaca, takie zupełnie szybkie i bezproblemowe nacinanie rowkow pod progi nie jest raczej, co do mostka, to nie widze tam, jakiej firmy czy z jakiego wiosła, a więc niewiadomego pochodzenia , i do ile dojdzie licytacja ; p nie wiem czy znajdziesz tak duza, jednoczesciowa deche , osobiscie zreszta nie widzialem gitary zrobionej faktycznie z jednej deski

spojrzalem na projekt, czy ta gitara nie bedzie ci sie za bardzo wpijac w noge podczs gry na siedzaco ?xd
Kris
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-05, 21:46
Lokalizacja: Stok Lacki k. Siedlec

Post autor: Kris » 2010-11-27, 17:15

2. Cholernie sie nie opłaca.
3. Tune o matic to nie są jakieś skomplikowane w konstrukcji mostki to też jezeli uda ci się go nie drogo wylicytować to chyba dobrze. Ja za mój nowy mostek do tele dałem chyba 39 zł więc za używany mostek 20zł to dobra cena by była.
5. Tak wystarczy przykleić klejem do gryfu, nie trzeba przybijać na gwoździe ani przykręcać śrubkami ;)
6. To zależy jak duże będą te markery bo jak np takie trapezy jak w les paulu to żadna szpachla nie jest dobrym rozwiązaniem bo istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że będzie się wypaczać/odstawać itp.


A gitary z całej dechy nie rób bo zwiększa to ryzyko powyginania jej. Radziłbym ci raczej zrobić NTB czyli "Gryf przez korpus" czyli to co mówiłeś żę korpus tak jakby się dokleja. I ten gryf też dobrze żeby był klejony (np. z różnych kolorów drzewa) Wyglądało by to tak jak w gitarze Gothic forumowicza intaro http:/www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?t=207
Ostatnio zmieniony 2012-01-07, 18:12 przez Kris, łącznie zmieniany 1 raz.
Gros Quildu
Posty: 8
Rejestracja: 2010-10-22, 22:09

Post autor: Gros Quildu » 2010-11-28, 17:37

Jeśli chodzi o projekt korpusu, to wziąłem go z tej strony: http://www.eguitarplans.com/blog/?cat=5

I jak widać na tym filmiku, nic nie powinno za bardzo przeszkadzać. Poza tym wolę grać na stojąco :lol:

W podstrunnicy chce wyżłobić jakiś motyw "zawijasów", albo jeśli stwierdzę, że niezbyt dam radę, to coś w tym stylu:
http://rockrules.w.interia.pl/budowa/podstr_po.jpg

Z tym drewnem nie będę w takim razie ryzykował, i zrobię jak radzisz: NTB z paru kawałków. I to też klejem wystarczy posklejać?

I jeszcze takie pytanko: gdzie kupujecie drewno? Słyszałem, że można coś dostać w DHL, koło Krakowa znalazłem też coś z egzotycznymi gatunkami. Znacie inne jakieś, najlepiej które drewno mogą wysłać, sklepy?
scar1192
Posty: 172
Rejestracja: 2010-01-28, 22:04
Lokalizacja: Toru

Post autor: scar1192 » 2010-11-28, 17:58

powiem ci , ze mi kształt konkretnie nie podchodzi xD ale kwestia gustu ( i egzemplarza) , do dzisiaj zachodze, jak to sie stało, ze jak normalnie nie cierpie z wygladu tele, tak jak zobaczylem 7 strunowego to się zakochałem :D
ODPOWIEDZ