Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Michal131-M131
Posty: 5
Rejestracja: 2023-08-27, 09:32

Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: Michal131-M131 » 2023-08-27, 09:46

Cześć Koledzy,
Post jakich tysiące tutaj. Przymierzam się do budowy Telecastera, trwa to już dobrych kilka miesięcy. Pomimo, iż materiały mam od jakiegoś czasu a i czas od czasu do czasu to ciągle zatrzymuję się na etapie PLANÓW gitary.

Owszem są dostępne na wielu stronach, pobrałem już co najmniej kilka..
Wydrukowałem nawet w skali 1:1 i za każdym razem rozjeżdżają się wymiarowo…
O ile korpus to nie jest jakiś znaczący problem, o tyle podstrunnica i wyznaczone miejsca progów to już trochę kłopot…

Podpowiedzcie, proszę jak Wy to robicie, a może macie sprawdzony plan, który wydrukowany będzie mógł posłużyć jako szablon?

Pozdrawiam.
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: informatkot » 2023-08-28, 06:07

Na dobry początek zrób sobie kształt body i gryfu z płyty. Jeśli plany, które posiadacza nie trzymają wymiarów, to nie pozostaje nic innego jak pomierzyć dobie samemu. Tele to dość prosta konstrukcja - idealna na początek. Fajnie mieć w takiej sytuacji osprzęt pod ręką (mostek i płytki). Swoją drogą to jakie wymiary się rozjechały??
Życzę miłego dnia
Rafał
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: poco » 2023-08-29, 20:53

Michale. Wykonanie slotów pod progi wymaga podejścia technicznego. Mając wymiary bardzo łatwo przeniesiesz je w real, a już mając wzornik, to problemu nie ma. Możesz taki wzornik , tu przykład strony tematycznej z netu https://www.google.com/search?client=fi ... ate+guitar , kupić gotowy lub zamówić sobie u kolegów . W naszym Słowniku , na początku działu jest temat menzura, gdzie znajdziesz wymiary menzur. Podstawą ręcznego ustalania odległości pomiędzy progami jest wymiarowanie od jednej "bazy", którą jest siodełko, czyli każdy kolejny próg jest sumą poprzednich, a nie od progu do progu. W necie znajdziesz też wiele tutoriali traktujących o nacinaniu progów , itp. To pozwoli Ci dostosować metodę do Twoich narzędzi i umiejętności. Na forum też jest tego b.dużo. Resztę doczytaj. ;-)
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Michal131-M131
Posty: 5
Rejestracja: 2023-08-27, 09:32

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: Michal131-M131 » 2023-08-30, 13:22

Tak, odległości progów mogę policzyć i zaprojektować.. :)
Nie mając idealnego projektu rozumiem, że aby wyznaczyć odpowiednią długość należy najpierw wykonać cały gryf z podstrunnica, zamontować go do body i mierząc od siodełka wyznaczyć dokładnie miejsce mostu? Tak chyba będzie dobrze z kolejnością prac?
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: informatkot » 2023-08-31, 06:30

Dobrze kombinujesz z tym gryfem. Jest kilka relacji z budowy instrumentów od zera - praktycznie wszystkie podzielone są na etapy prac. Rozpoczęcie prac od gryfu to dobry pomysł. Nad body możesz pracować równolegle ale w ogólnym zarysie. Na początek dobra rada nie śpieszyć się, co nagle to po diable…
Życzę miłego dnia
Rafał
Michal131-M131
Posty: 5
Rejestracja: 2023-08-27, 09:32

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: Michal131-M131 » 2023-09-01, 14:24

A pytanie inne nieco... wiadomo, że kupić się da i to nie majątek... ale z czego samemu wykonać Trussrod ? Przeszukuje właśnie forum i nic jeszcze nie znalazłem... Chociaż jestem pewien że było :D
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: informatkot » 2023-09-01, 18:08

Samemu to najłatwiej wykonać pręt typu vintage. Trochę zabawy z gwintowaniem i gotowe.
Życzę miłego dnia
Rafał
Michal131-M131
Posty: 5
Rejestracja: 2023-08-27, 09:32

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: Michal131-M131 » 2023-09-01, 18:35

Bardziej chodzi mi o materiał... Pręt stalowy.. ale taki od zwykła stal konstrukcyjna?
Śmiało mogę też pospawać z płaskownikiem.. tylko też pytanie jakiej stali użyć? Nie mogę natrafić na takie dane... Poza tym filozofii w wykonaniu nie ma. Zawsze można kupić gotowy bo ceny tego elementu nie są wysokie ale.. swoje zrobić fajniej :)
informatkot
Posty: 457
Rejestracja: 2010-03-14, 10:48

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: informatkot » 2023-09-02, 06:29

Vintage robiłem ze stali nierdzewnej. Trussrody kupowałem.
Życzę miłego dnia
Rafał
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: SebastianL » 2023-09-03, 18:29

A w drukarni nie poradzą sobie z tym? Nie wiem, bo nigdy nie korzystałem, ale może warto spytać. Jest też opcja wykonania szablonów na maszynie cnc.

Tak czy inaczej, wielokrotnie już się skarżono na trudności w wydrukowaniu szablonów. Jak zwykle, polecam narysowanie go od ręki, przynajmniej problematycznego gryfu. Szerokości w różnych miejscach są znane, odległości progów również. Potrzebne są: prosty liniał do precyzyjnego narysowania osi symetrii, dobra ekierka z kątomierzem i precyzyjny ołówek.

Linie proste wydrukowane na papierze trudno później przenieść na drewno w taki sposób, by pozostały proste. Kształt główki i korpusu sobie od wydruku możesz zrobić. Jeśli będziesz chciał przenieść kształty z papieru na właściwy szablon, to nie klej tego, bo to zniekształci. Zamiast tego przenieś wzór za pomocą kalki.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: Piniu » 2024-02-15, 09:38

Jaki ołówek? Seba co ty gadasz. Progi mierzymy pod lupą nagłowna suwmiarka i znaczymy na gryfie nożykiem do tapet najlepiej jeszcze jednostronnym. Potem na przyrznię i jechane. Wtedy mamy gwarancję dokładności.

Drugi sposób to przyrznia z dorobionymi listwami z różnymi menzurami. Wystarczy tylko raz nakleić podstrunnicę w odpowiednim miejscu i potem tylko przesuwasz listwe po pinach. Ja tak mam akurat zrobione ;)

CNC moze pomóc w zrobieniu takich listew, ale na boga - żadnych naklejanych papierów i olówków!!!

A tak poza tym temat był wałkowany wiele razy, nawet zdjęcia powinny byc odpowiednie ;)
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: SebastianL » 2024-02-17, 00:24

Ano robię to ostrym nożykiem i precyzyjnym kątownikiem przyłożonym do wyrównanej krawędzi podstrunnicy. Dawniej robiłem ołówkiem automatycznym z rysikiem 0,3 mm i kątomierzem Incra względem osi podstrunnicy. Myślę, że przy ręcznym zaznaczaniu ołówkiem lub nożem nie zrobi to różnicy. Jak to później montuje się na przyrżni lub nacina ręcznie, to przecież i tak jest jeszcze błąd ustawienia tych narzędzi.

Tak czy inaczej, jestem pewien, że tak będzie łatwiej i dokładniej, niż drukując i naklejając papier na gryf. Temat tyczy się pierwszej budowy początkującego kolegi i zaproponowałem mu rozwiązanie, które moim zdaniem lepiej się sprawdzi niż drukowanie szablonu. Założyłem, że szuka względnie prostego rozwiązania.

Będę mojego ołówka bronił :) Może nie jest dokładny do setnej części milimetra, ale wystarczy by gotowy instrument stroił idealnie. Gitarze i strunom te ułamki na prawdę nie robią różnicy w trakcie gry. Struny są niejednorodne, tak samo jak ich strój, odległość, nacisk podczas gry itp.

Strojenie moich gitar stało się idealne od kiedy zacząłem stosować liniał z rozstawem progów, precyzyjny kątomierz oraz prostą przyrżnię, w której materiał przemieszcza się ręcznie, ale z możliwością upilnowania, by zawsze ciąć prostopadle do osi. W moich pierwszych gitarach ciąłem do deski przyłożonej do podstrunnicy i pomimo starań, moje starsze gitary mają trochę niedoskonałości.

Do samego cięcia potrzebna jest mi pomoc, nie zrobiłbym tego idealnie od ręki, ale montaż w przyrżni jest już moim zdaniem wykonalny, jeśli się ma dobre światło, oko i przymierzy się kilka razy.

Teraz, kiedy mam pewność, że progi montuję prostopadle do osi, to moje gitary dobrze stroją w progach. Gitarę oceniam grając na niej.

Bardziej zaawansowane rozwiązania na pewno prędzej czy później wdrożę. CNC raczej nie, ale listwy z pinami i przyżnię do nich mam w planach posiadać. :)


PS. Forum chyba przeszło przez jakiś zmasowany atak spamu. Nie mogę pojąć czemu ten spam ma służyć? Ktoś to musiał wymyślić, tak by się generowało i publikowało dziwne treści, nazwy i odnośniki prowadzące dokądś.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Telecaster... plany, palny... planów pełno - z dokładnością problem..

Post autor: PiotrCh » 2024-02-23, 12:45

To ja dorzucę swoje doświadczenie.
Otóż technika z wydrukowanymi progami na papierze jest tak dokładna, że ciężko metodą pomiaru suwmiarką wykazać błąd. Warunkiem jest aby rysunek wektorowy dać na ploter, a nie drukarkę domową. Ploter ma taką dokładność, że suwmiarką nic nie wykażecie, nawet po naklejeniu papieru na przygotowaną do cięcia podstrunnicę. Więc w czym problem? W dobrym rysunku wektorowym i w znalezieniu punktu/firmy, który pracuje na dużym ploterze, w większych miastach nie ma problemu. Uwaga, drukarki domowe często wprowadzają błąd, który jest nieakceptowalny...dlatego uwaga.

Teraz tylko opracować sobie technikę prowadzenia piły po linii. Ja dociskam na ścisk klocek radiusowy tak, aby za klockiem była widoczna tylko linia. Za każdym razem piła chodzi po linii z taką dokładnością, że większej nie trzeba. Sloty są równoległe, odstępy prawidłowe.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ