Stara niemiecka cytra

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

ArturWawa
Posty: 2
Rejestracja: 2022-12-09, 11:16

Stara niemiecka cytra

Post autor: ArturWawa » 2022-12-09, 11:38

Witam serdecznie,

Przechodząc ostatnio przez targ staroci, zauważyłem na nim ciekawy instrument - nieemiecką cytrę. :). O taką:

Obrazek

Nie kosztowała dużo, więc stwierdziłem, że ją kupię.
Założenie jest takie, że jak mi się uda ją przywrócić do grania, to spróbuję nauczyć się na niej grać.
Jak nie - to najwyżej skończy jako ozdoba na ścianę (zresztą wcześniej taką ozdobą była, bo ma nawet z tyłu wieszak doczepiony ;-) ).
Wolałbym jednak opcję numer 1 jeśli tylko jest to możliwe w rozsądnym budżecie.
Z przodu cytra wygląda w miarę dobrze (poza tym, że jest trochę zakurzona). Brakuje raptem jednej struny, ale to najmniejszy problem.
Gorzej z tyłem.
Z tego co widzę - plecy są popękane (3 pęknięcia, z tego jedno z nich de facto tworzy małą szczelinę).

Obrazek

Pytanie do znawców: czy coś takiego da się w prosty i tani sposób naprawić?
Niestety nie znam się kompletnie na naprawach lutniczych sprzętu muzycznego, więc być może moje pytania będą nieco 'lamerskie' ... ale mimo wszystko je zadam. ;-)

1) Czy da się to pokleić jakimś zwykłym klejem do drewna i czy nie będzie to miało wpływu na dźwięk instrumentu?
2) Odnośnie tej szczeliny - czy dobrą opcją byłoby wypełnienie tego jakąś szpachlówką do drewna? Ewentualnie jakąś inną masą?
3) A może po prostu wyciąć deskę tych samych rozmiarów z jakiegoś kawałka drewna i zrobić podmiankę? Na co tu zwrócić uwagę? Czy musi to być specjalny gatunek drewna?
Zaznaczam, że nie jestem żadnym profesjonalnym muzykiem, a cytrę chcę sobie zrobić tylko po to by w domowym zaciszu sobie na niej pobrzdąkać. Więc nie musi być super-profesjonalnie. Byle tylko jako tako stroiła i grała.
Z góry dzięki za podpowiedzi i sugestie.

Pozdrawiam,
Artur
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Stara niemiecka cytra

Post autor: poco » 2022-12-09, 22:17

Tak w ramach zgłębiania pewnych niuansów instrumentu zapoznaj się z tym tematem viewtopic.php?f=47&t=5126&p=52782&hilit=cytra#p52782 , oraz wyszukaj hasło cytra, a znajdziesz jeszcze inne rozmowy na temat.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Stara niemiecka cytra

Post autor: SebastianL » 2022-12-19, 17:05

Czy krawędzie poszczególnych pęknięć da się ze sobą zsunąć? Jeśli tak, to bez problemu można to skleić używając odpowiednich ścisków do klejenia blatów i szerokich desek. Dodatkowo od wewnętrznej strony pęknięć wskazane byłoby naklejenie kilku małych łatek, zapobiegających rozsuwanie się pęknięć.

Klej polecam skórny lub popularny Titebond.
Szpachlowanie nie pomoże. Będzie bardzo brzydko i pokruszy się od pracy drewna.

Wklejka też jest dobrym rozwiązaniem, ale tego próbowałbym dopiero gdyby sklejenie byłoby niemożliwe.
Tył jest wykonany chyba z drewna iglastego (świerk/jodła/sosna) i do wykonania wklejki należy użyć podobnego.
W zależności od grubości płyty należy wklejki precyzyjnie dopasować jako kliny i podklejone lekko wcisnąć. To niełatwe zajęcie dla niewprawionego rzemieślnika.

Prawdopodobnie dużo mniej pieniędzy i czasu zużyjesz kupując taką samą sprawną.
ODPOWIEDZ