Naprawa pokrycia shellakowego na skrzypcach

Tu opisujemy jak daliśmy nowe życie starym instrumentom

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
kazmod
Posty: 146
Rejestracja: 2018-11-29, 15:50
Lokalizacja: Kanada, Longueuil

Naprawa pokrycia shellakowego na skrzypcach

Post autor: kazmod » 2023-08-25, 17:19

1.jpg
2.jpg
Witam,

probuje odnowic pokrycie shelakowe na starych skrzypcach Linguatone ( gdzies tak 50 - letnie) Po probach usuniecia plam
w rejonie mostka (prawdopodobnie z powodu zmieszania sie pokrycia szelakowego z kalafonia, proby raczej nieudane) nalozylem dwie nowe warstwy szelaku na calosc plyty gornej. Problem w tym, ze teraz nie cala powierzchnia jest blyszczac. W wielu miejscach widac mat. Nie wiem, czy warto zalaczac zdjecie. Moze ktos biegly zetknal sie z tym zjawiskiem. Zapomnialem tez jak tu sie wstawia zdjecia. Chetnie je dolacze.

Dzieki za pomoc

Kazmod

Obrazek
Skrzypce - Pani instrumentow muzycznych !
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Naprawa pokrycia shellakowego na skrzypcach

Post autor: poco » 2023-08-29, 20:07

A próbowałeś polerkę ręczną zrobić ?Pytanie moje takie trochę lamerskie, ale w przypadku szelaku może być wiele takich kruczków i niestety wymagane jest doświadczenie praktyczne wieloletnie. Myślę , że odpowiedź może się opóźnić - sezon wakacyjny, podróże, itp. Zawsze łatwiej jest działać na powierzchni surowej od A-Z, niż naprawiać istniejące. Możliwe, że będziesz musiał usunąć stary szelak w całości i lakierować od gołego drewna. Ale poczekajmy. To nie łapanie pcheł.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Naprawa pokrycia shellakowego na skrzypcach

Post autor: Jan » 2023-09-02, 14:01

W przypadku szelaku wymagana duża sterylność podłoża. Jeżeli na skrzypcach były przetarcia to z całą pewnością w drewno przez lata wsiąkał pot z dłoni i różne zanieczyszczenia. Sytuacja bardzo trudna do naprawy. Z pewnością miejsca takie wymagają solidnego odtłuszczenia. Jeżeli są to skrzypce historyczne lub bardzo cenne to lepiej dać do pracowni konserwatorskiej.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Naprawa pokrycia shellakowego na skrzypcach

Post autor: SebastianL » 2023-09-03, 18:16

Spotkałem się z czymś takim, na ciemnym palisandrowym drewnie, gdy przetarłem je do gołego, podczas poprawek w procesie politurowania. Nie kryło się to już tak dobrze jak surowe i zostawał mat. Sytuację ratowało trochę nakładanie politury nasączoną ściereczką raz na kilka godzin, zamiast wiele warstw tamponem.

Niestety nie znam przyczyny. Przytrafiło mi się to tylko raz.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Naprawa pokrycia shellakowego na skrzypcach

Post autor: Jan » 2023-09-05, 06:38

No i praca w rękawiczkach podczas politurowania tak by nie dotknąć powierzchni gołą dłonią bo może się wlaśnie tak podziać, że bedą matowe miejsca.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Naprawa pokrycia shellakowego na skrzypcach

Post autor: PiotrCh » 2023-09-15, 08:00

Koledzy:
1. Skąd wiadomo, że oryginalny lakier to był szelak?
3. Lakiery skrzypcowe mają zróżnicowany skład żywic/balsamów.
4. Jaką technikę nakładania szelaku przyjąłeś do naprawy?
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ