Klasyczna w budowie

Relacje ,opisy i zdjęcia z budowy.

Moderator: poco

michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: michqq » 2017-08-24, 12:45

Z moich skromnych doświadczeń z gitarami elektrycznymi wynika coś zupełnie odmiennego (oczywiście są to tylko moje obserwacje i nie jestem w stanie tego udowodnić ani precyzyjnie określić). Otóż tak circa 70% zależy od gryfu a korpus tylko nadaje specyficzny charakter.
W przypadku gitary klasycznej czy flamenco efekt brzmieniowy jest wynikiem pracy pudla, dokładniej - rezonowania płyty głównej.
Pogodzę Was.

Brzmienie w największym stopniu zależy od tego elementu, który ma najwięcej technicznych fizycznych możliwości wzbudzenia się, telepania się.

W instrumentach akustycznych to co sie najbardziej telepie to jest płyta przednia oraz powietrze w komorze wypełniającej pudło, zaś drgania gryfu są w porównaniu do powyższego - znikome.

W gitarach elektrycznych zaś jedynym elementem mogącym się choć trochę telepać jest jej gryf, stąd też w ich przypadku to drgania gryfu bardziej się liczą.
[w elektrycznej] charakterystyka dźwiękowa jest wynikiem zastosowania systemów elektrycznych/elektronicznych
Ale nie uwzględniasz jednej sprawy.
Te przetworniki zbierają drgania struny względem podłoża do którego są przykręcone. To nie jest tak, że struna drga nad przetwornikiem który jest nieruchomy.
To są dwa wzajemnie drgające wobec siebie systemy: i struna drga i podłoże drga równocześnie.

Te właśnie drgania podłoża do którego przykręcony jest przetwornik to jest ta szczypta przyprawy która zmienia smaczek całej potrawy.

Żeby to wyzerować to należałoby chyba ulać gitarę z ołowiu i jeszcze osadzić jej przetworniki na plastelinie.
;-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: PiotrCh » 2017-08-24, 13:36

Haha :) Ja się ze wszystkimi tu zgadzam bo każdy ma rację, Dodam tylko, że pudło jest wzmacniaczem i wzmacnia to co dostanie od wszystkich elementów gitary. Pukniemy w główkę i słyszymy to gdzie - na główce? No pewnie, że w pudle. Tak samo działają wszelkie patefony i gramofony. Co tam ten rowek na płycie tak głośno gra? :) Gryf musi być słyszalny bo to kawał drgającego drewna, a drgania przejdą na pudło jak złoto.

Moim zdaniem Arek dobrał drewno pod względem wizualnym i na pewno sonicznym również. Głuchego kawałka tam nie uświadczymy. Dodam od siebie, że moje najbrzydsze ukulele najpiękniej zagrało bo pudło i gryf miało z jawora - a płyta świerkowa:) Drewna z za oceanów są ładne wizualnie, ale nasze grają ładniej:) Arku - przepraszam - bo wiem jak nie lubisz zalewania wątku herbatą.
pozdrowienia
Piotr
Orfeo
Posty: 64
Rejestracja: 2015-10-27, 00:13

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Orfeo » 2017-08-31, 17:09

No i stało się, struny założone :-P zdążyłem przed "pierwszym". Prace nad gitarą dobiegły końca. Więcej zdjęć oraz podsumowanie później, teraz czas rozgrywania.

pozdrawiam,
Arek
Załączniki
guitar_as31 copy.jpg
guitar_as030 copy.jpg
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Jacek A. R. » 2017-08-31, 17:24

Arku, przyjmij proszę wyrazy wielkiej radości i szczere gratulacje..a i będzie fajnie, jeśli zdjęciom instrumentu mogły by towarzyszyć próbki dźwiękowe, jakiś standart gitary klasycznej - niekoniecznie trudny technicznie ale ukazujący cechy instrumentu - np. jakieś etiudy Tarregi czy Sora.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: PiotrCh » 2017-08-31, 17:25

Brak słów, żeby opisać to dzieło, jest po prostu piękna w swojej prostocie i perfekcji oraz elegancji. Wielkie gratulacje!
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Jacek A. R. » 2017-08-31, 17:38

- innymi słówy - NORMALNA gitara tzw. klasyczna w typie hiszpańskim - nie fabryczny twór gitaropodobny rozgłośniony propagandą marki...
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
popik10

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: popik10 » 2017-08-31, 21:16

Właśnie, "normalna" gitara, tylko te normy ostatnio mocno zaniżyły loty.
Brawo - dla mnie głównie za to że prace idealnie czyste. :-) choć podejrzewam, że to na potrzeby zdjęć :-)
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Jacek A. R. » 2017-08-31, 21:33

W świetle tego co ma miejsce w wielu krajach normy nie zaniżyly lotów a wręcz przeciwnie, jakość jest coraz lepsza; popatrzmy na jakże szeroką ofertę gitar budowanych od początku do końca przez indywidualnych lutników i to nie tylko takich znanych prezentujących instrumenty po 5-7-10 tys Euro a takich mało znanych budujących bardzo dobre niekiedy instrumenty za znacznie mniejsze pieniądze.

W mojej oberwacji: zaniżanie lotów - tak, ale w przypadku gitar fabrycznych, nie widzę tego w przypadku gitar wykonywanych przez indywidualnych lutników a także w przypadku niektórych niewielkich manufaktur. Po raz kolejny zachęcam do orientowania się w sytuacji np. czytając forum prof. Jean Francois Delcamp, gdzie jest aktywnych wielu lutników. Można też czytać blog John'a Ray, Kanadyjczyka mieszkającego i działającego w Granadzie i będącego swoistym ambasadorem szkoły lutniczej z Granady. Teksty i wiadomości podawane przez Johna cenione są przez naszego Przyjaciela Arka, którego gitarę właśnie podziwiamy. Teraz jeszcze dźwięk...
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Orfeo
Posty: 64
Rejestracja: 2015-10-27, 00:13

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Orfeo » 2017-09-10, 14:28

Witam,
projekt "Klasyczna w budowie" dobiegł końca. Trwało to trochę dłużej niż zakładałem, ale w zamian zaowocowało cennym doświadczeniem, które wykorzystam w kolejnych realizacjach ;-)
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie oraz komentarze, miałem wrażenie, że w miarę zbliżania się do końca budowy emocje rosły nie tylko u mnie :oops:
Gitara cieszy oko i ucho, czas pokaże jak się zmieni, na ile otworzy i czy z upływem czasu zyska na szlachetności. Poza ogromną przyjemnością jaką miałem na każdym etapie pracy, oczywiście nie obeszło się bez problemów, okazało się że taki projekt może skupić wokół siebie wielu pasjonatów, na początku online a z upływem czasu również w realu. Gdybym miał wymienić jeden i największy atut tego projektu to jest nim bez wątpienia powiększone grono znajomych i przyjaciół :-) :-D

z pozdrowieniami,
Arek
Orfeo
Posty: 64
Rejestracja: 2015-10-27, 00:13

Re: Klasyczna w budowie

Post autor: Orfeo » 2017-09-12, 11:18

Dzięki Darku!
Na szczęście temperatura już opadła :-D :-?
Poza Pablo Requena polecam Ci jeszcze Michael Thames ( obszerny materiał o politurowaniu i nie tylko ) znajdziesz go bez problemu na YT,

pozdrawiam,
Arek
ODPOWIEDZ