Lattice bracing - zbrojenie kratownicowe

Relacje ,opisy i zdjęcia z budowy.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Lattice bracing - zbrojenie kratownicowe

Post autor: Jan » 2021-10-07, 06:36

Logo w tej gitarze będzie na wklejce (karteczce) w środku, na topie od spodu jest też podpis to wystarczy. Logotypy wykorzystam w gitarach akustycznych.
Jeżeli chodzi o Jesion to ja jestem zachwycony tym drewnem i nie wiem dlaczego ludzie tak się upierają na kilka rodzajów drewna i to trudno dostępnego a my mamy Jesion, Klon, Jawor i Świerk na miejscu może dlatego, że niestety jest w cenach atrakcyjniej wyglądających gatunków egzotycznych?

No i oczywiście jedziemy dalej i robimy kolejne klasyki, akustyki i ukulelki :-) No i już czas przymierzyć się do archtopa. Praktyki już trochę jest więc trzeba poważniejsze wyzwania podjąć.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lattice bracing - zbrojenie kratownicowe

Post autor: SebastianL » 2021-10-07, 08:41

Właśnie ten jesion jest chyba gorzej dostępny niż przykładowo palisander czy sapeli. Europejskich lasów w których rosną jesiony o rozmiarach pozwalających zbudować gitarę jest dużo mniej, niż tych w Afryce czy Indiach. Do tego dochodzi racjonalny wyrąb, zapobiegający wytrzebieniu drzewostanu w przyszłości. Miejmy nadzieję, że już więcej nie zostanie ogołocony do zera żaden las...
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Lattice bracing - zbrojenie kratownicowe

Post autor: Jan » 2021-10-30, 18:29

Minął prawie miesiąc więc zrobiłem kolejny setup ale wysokości nie musiałem poprawiać, skorygowałem jedynie odrobinę kompensację ustawiając ją na drugim i trzecim progu. Płyta i cała konstrukcja już zapracowała pod naciągiem strun więc kolejne poprawki conajmniej za rok jak nie więcej. Instrument gra bardzo czysto i głośno. Ta konstrukcja mi się bardzo podoba i na jej bazie stworzę napewno jeszcze nie jeden instrument.
Załączniki
24120E92-C7D0-4353-82EF-8899E62A8A8F.jpeg
AC160665-010C-432F-853F-2AB23E3E03F3.jpeg
60CAE3CA-A397-4773-A774-9A91D7ECD7E9.jpeg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lattice bracing - zbrojenie kratownicowe

Post autor: PiotrCh » 2021-10-30, 18:48

Ładna politura na topie. To jasny odwoskowiony szelak?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Lattice bracing - zbrojenie kratownicowe

Post autor: Jan » 2021-10-30, 19:44

Tak to jasny odwoskowiony szelak. Mnie niestety nie podoba się ta politura bo nie jest tak położona jak bym chciał ale cóż najpierw się trzeba "naumieć" a to nie robi się na pstryknięcie palców ani magiczne zaklęcie. Swoje trzeba spartolić żeby było lepiej. Na szczęścia za każdym razem jest progres czyli trzeba robić aż będzie wzorowo.
Gitarka brzmi jak ta lala i wcale nie jest ostro i sztucznie jak to niektórzy opisują ale ja też nie użyłem żadnego "węgla" w zbrojeniu i nie zrobiłem super cienkiej płyty. Jest to zgodne z tym co wyczytałem w paru miejscach, że płyty bez "węgla" brzmią lepiej choć nieco ciszej niż te odchudzone do maksimum i rasowane węglem by wytrzymały duże obciążenia przy filigranowej konstrukcji i cienkiej płycie.
Nie chodziło mi też wcale o zrobienie najgłośniejszej gitary tylko o sprawdzenie jak taka kratownica brzmi a to już wiem teraz tylko muszę pograć na niej w towarzystwie innych gitar by móc porównać w naturze jaka jest różnica bez tego nie ma szans wiarygodnie ocenić różnicy.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ