Druga gitara

Relacje ,opisy i zdjęcia z budowy.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Druga gitara

Post autor: PiotrCh » 2020-07-02, 11:50

Dziękuję. Nie spodziewałem się kąta skierowanego ku górze. Myślałem, że z uwagi na wypukłość płyty kształtowanej na solerze, potrzebny będzie kąt skierowany ku dołowi, a wówczas do podstrunnicy trzebaby raczej doklejać klin. Czyli pomimo wypukłości płyty w strefie środkowej - nadal potrzeba jest obniżyć struny poprzez kąt dodatni (ku górze) ?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-02, 12:11

Na ogół tak. Mimo to, tak jak napisałem, metod uzyskania właściwej wysokości jest wiele.
Sama wypukłość nie jest duża. Zwykle jest to od około 1 do 2 mm. W praktyce, wypukłość może być minimalna, albo bardzo duża. Wszystko zależy od wyobraźni i preferencji budowniczego.

Spotkałem się kiedyś z regułą, że dla typowej podstrunnicy o grubości 6-7 mm, suma wypukłości oraz odchylenia gryfu powinna być równa 3 lub 4 mm, czyli na przykład 2 mm odchylenia gryfu oraz 2 mm wypukłości.

Takie równania są dobre jako wymiary wyjściowe, lecz w praktyce, każdy powinien się sam przekonać jak to działa. Trzeba budować gitary i zdobywać umiejętności.
Ostatnio zmieniony 2020-07-02, 17:41 przez SebastianL, łącznie zmieniany 1 raz.
popik10

Re: Druga gitara

Post autor: popik10 » 2020-07-02, 14:14

Bardzo mi się podoba Twoja praca, ale mam jedno pytanie. Są jakieś powody dla których nie używasz elektronarzędzi?
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-02, 14:37

Używam wiertarki elektrycznej.
Na dzień dzisiejszy mam nawet wiertarkę stołową. Może spróbuję zacząć jakieś małe frezowanie dremelem, na przykład kanałów na struny w główce, które są dużo trudniejsze do wycięcia, niż wygląda to na zdjęciach.
Nie potrzebuję więcej elektronarzędzi. Jakbym kiedyś miał zajmować się lutnictwem zawodowo, to na pewno kupiłbym porządną piłę taśmową.

Faktem też jest, że bardzo podobają mi się takie tradycyjne metody, bez hałasu. Praca prostymi narzędziami jest bardzo przyjemna. Uczy kreatywnego myślenia i rozwija wyobraźnię. Poza tym dobre elektronarzędzia są drogie, więc budując trzy gitary rocznie, raczej nie zdecydowałbym się na taki zakup.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Druga gitara

Post autor: Jan » 2020-07-02, 14:55

To należymy do nielicznych co robią ręcznie gitary. Ja już kupiłem frezarkę ręczną i szlifierkę mimośrodową ale pierwsze pudła robiłem całkiem ręcznie😁

Pozwoliłem sobie usunąć parę offtopów.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-03, 10:34

Mostek

Mostek wykonałem z palisandru. Mostek jest typowy, choć ma bardzo płaskie skrzydła. Ich grubość nie przekracza dwóch milimetrów.
Załączniki
zdj (1).JPG
Palisandrowa klepka. Białą kredką narysowana jest linia, do której zostanie zredukowana szerokość, czyli do 26 mm.
zdj (2).JPG
Spodowi mostka trzeba nadać kształt płyty wierzchniej.
zdj (3).JPG
Praca papierem ściernym zaokrągliła ranty. Wyrównuję je poprzez skrobanie nożem ze struga.
zdj (4).JPG
Strugamy do pożądanej wysokości.
zdj (5).JPG
Białymi liniami zaznaczony jest kanał na siodełko oraz czoło strunociągu. Redukujemy drewno na skrzydłach.
zdj (6).JPG
zdj (7).JPG
zdj (8).JPG
Wstępne szlifowanie.
zdj (9).JPG
Kanał wycinałem ręcznie. Trudny sposób, ale wykonalny. Nie miałem dostępu do lepszej metody.
zdj (10).JPG
Większa piła, to ryoba z Juli. Tania i beznadziejna :)
zdj (11).JPG
Papier ścierny na cyklinie 0,6 mm. Cyklina ta jest dla mnie za sztywna i w ogóle jej nie używam. Nadała się do szlifowania kanału.
zdj (12).JPG
zdj (13).JPG
Dopiero gdy kanał ma właściwy wymiar, można dociąć środek mostka do linii. Robię tak, ponieważ robiąc pilnikami kanał, łatwo zaokrąglić końce. Dlatego wykonuję go z końcami zbyt długimi, by w razie zaokrąglenia rantów, móc je uciąć.
zdj (14).JPG
zdj (15).JPG
Końcówki skrzydeł muszą być ścieniowane. Czytałem, że jest to konieczne, bo bez tego może pękać lakier w tym obszarze.
zdj (16).JPG
zdj (17).JPG
zdj (18).JPG
Odległość między krańcowymi strunami wynosi 60 mm.
zdj (19).JPG
Krawędzie strunociągu muszą być zabezpieczone kością lub innym twardym materiałem, żeby struny nie wrzynały się w drewno.
zdj (20).JPG
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-03, 10:35

Gotowy mostek
Załączniki
zdj (21).JPG
popik10

Re: Druga gitara

Post autor: popik10 » 2020-07-03, 11:31

Krawędzie strunociągu muszą być zabezpieczone kością lub innym twardym materiałem, żeby struny nie wrzynały się w drewno.
Przekonałem się o tym organoleptycznie. Kiedy w ukulele. Struna prawie przecięła mostek z wenge.

Ile waży?
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-03, 12:04

Łał, aż takiej wrzynki nigdy nie widziałem. Niestety producenci olewają temat i gitarzyści też chyba rzadko zwracają na to uwagę. Wystarczy wziąć pierwszą lepszą gitarę ze sklepu, niekoniecznie tanią, by zobaczyć mostek z koleinami od strun. Kluczowa jest tylna krawędź. Niektórzy tylko ją zabezpieczają, jak w zdjęciu pod postem. Zdjęcie pochodzi ze strony www.stollguitars.de.

Mostek waży 12 gram.
Załączniki
unnamed.jpg
popik10

Re: Druga gitara

Post autor: popik10 » 2020-07-03, 13:21

Dokładnie. Niestety nie mam zdjęcia tego mostka.
Można to miejsce wzmocnić też prętem węglowym. Spotkałem takie rozwiązanie.

To waga kompletnego mostka razem z kością? Czy sam palisander?
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-03, 14:21

12 gram waży mostek razem z kością, ale bez politury i siodełka.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Druga gitara

Post autor: Jan » 2020-07-05, 19:13

Ja swój mostek robiłem frezarką ręczną i zanim zrobiłem to poprawnie to zepsułem dwa kawałki drewna :-( Teraz już opanowałem etapy pracy frezarką i jest mniej stresu. Frezarka nie wybacza błędów.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-06, 07:56

Kanały w ostatnich dwóch mostkach wyfrezowałem, ale za pomocą wiertarki stołowej. Niestety nie wyszły one idealne. Kolejnym razem poszukam innych rozwiązań lub wrócę do ręcznego wycinania.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Druga gitara

Post autor: SebastianL » 2020-07-06, 08:05

Wykończenie gryfu i przygotowanie do politurowania.
Załączniki
zdj (1).JPG
Nadawanie właściwej grubości - redukcja materiału. Z boku, za pomocą linii, oznaczona jest zamierzona grubość gryfu. Nacinam małe segmenty i wycinam je dłutem.
zdj (2).JPG
Nadawanie kształtu gryfu to bardzo łatwe zadanie, o ile podchodzi się do tego metodycznie. Najprostsza metoda, to wycięcie na gryfie fasetek, a potem wyrównanie. Można w ten sposób nadać gryfowi dowolny kształt.
zdj (3).JPG
zdj (4).JPG
zdj (5).JPG
zdj (6).JPG
Trzeba jeszcze wyrównać to z piętą.
zdj (7).JPG
zdj (8).JPG
Oraz wyrównać z główką.
zdj (9).JPG
zdj (10).JPG
zdj (11).JPG
Bardzo głupi pomysł - z braku właściwego materiału, markery postanowiłem wykonać ze szprychy rowerowej...
zdj (12).JPG
Trudno było oszlifować taki materiał gładko z podstrunnicą, która drewniana, jest dużo miększa od stali. Mimo to, udało się.
zdj (13).JPG
Pora na długie szlifowanie, poprawianie detali i wygładzanie.
zdj (14).JPG
zdj (15).JPG
zdj (16).JPG
zdj (17).JPG
Gitara gotowa do politurowania.
popik10

Re: Druga gitara

Post autor: popik10 » 2020-07-06, 08:44

Na jednym z ostatnich zdjęć widać doskonale odcięcie krawężnika od boku gitary.
W jaki sposób kleisz wąskie paski okleiny do wąskich krawędzi krawężnika przed gięciem?
U mnie to wygląda tak że listwę grubą na 6 mm i szeroką na 25/30 podklejam okleinami. A potem tnę na pile. Ale ręcznie tego nie widzę. Stąd moje pytanie.
ODPOWIEDZ