Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: Jacek A. R. » 2016-08-01, 21:02

Na początek prośba o wyjaśnienie:
- czy chodzi o Sound Reflector w rozumieniu Autora wątku, czyli o Sound Port
czy chodzi o Sound Reflector tak, jak ja (i nie tylko ja) rozumiemy to pojęcie, czyli o Tornavoz ?
Prosząc o wybaczenie żę się powtarzam - ku doprecyzowaniu:
- Sound reflektor (Tornavoz nawet taki jak ten O-Port od Planet Waves) ma udział w tworzeniu dźwięku (ale po części i w jego ukierunkowaniu acz w znanym dla typowych konstrukcji kierunku bowiem dźwięk wydobywa się przez tradycyjny otwór okolony rozetą).
- Sound port w ukierunkowaniu/propagacji dźwięku.

A jaki dokładnie ma wpływ - dla naukowej odpowiedzi trzeba by się zapytać naukowca specjalisty w dziedzinie akustyki. Obiecuję popytać w bliskich mi kręgach acz nie znam naukowców - akustyków; znam lutników, gitarzystów, kompozytorów, etc. . Natomiast opisy czy wrażenia lutników i muzyków podane są już w przytoczonych w moich wpisach linkach.

Niestety nie znam historycznej publikacji z 1863 p. Helmholtz'a, "On the Sensations of Tone as a Physiological Basis for the Theory of Music", która być może zainspirowała Antonio Torresa do prac nad Tornavozem, ciekawa rozmowa jest tu:
The Tornavoz revisited
http://www.classicalguitardelcamp.com/v ... hp?t=46719

Generalnie te wszystkie "wynalazki" mają najprościej rzecz ujmując wzmóc głośność tak zbudowanego instrumentu ale oczywiście w jakimś stopniu wpływają na dźwięk; znane mi gitary Kantare wspomniane poniżej były głośnie lecz dosyć monochromatyczne a nawet rzekłbym "plastikowe" w swej niedyskutowalnej głośności.
Ale nie każdy szuka przede wszystkim głośności i stąd wielu topowych lutników gitar klasycznych wogóle nie stosuje ani Tornavozu ani SoundPortów.

Zapomniałem podać gdy mówiliśmy o "urządzeniach" wspomagających dźwięk o spotykanych czasem w kraju gitarach z Finlandii - Kantare
http://kantareguitars.com/About-Us.php
(Liikanen)
http://liikanenguitars.com/Home.php
a raczej o ich LRS - LensResonanceSystem.
http://www.classical-guitars-plus.co.uk ... +System(R)

Przykro mi że nie potrafię odpowiedzić na pytanie, upraszam o ewentualne doprecyzowanie i - popytamy Mądrych Ludzi :)

Jak zawsze

Jacek A. R.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: molu » 2016-08-01, 21:24

Jacek A. R. pisze:
Niestety nie znam historycznej publikacji z 1863 p. Helmholtz'a, "On the Sensations of Tone as a Physiological Basis for the Theory of Music", która być może zainspirowała Antonio Torresa do prac nad Tornavozem,
Dla głodnych wiedzy - wymieniona publikacja do przeczytania, w formacie pdf jest tutaj. Inne formaty też są dostępne.

T.
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: Jacek A. R. » 2016-08-01, 22:34

@ molu:

Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję, już uzupełniłem tą pozycją część elektroniczną mej biblioteki. Przy okazji - przepraszam za gapiostwo, bowiem biblioteka tej szkoły jest mi dobrze znana od dekad...

Z wdzięcznością

Jacek A. R.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: Eduardo 5P » 2016-08-01, 22:54

Witam..
Panie Jacku i nie tylko.
Sądzę że Sound Porty są udogodnieniem jedynie dla gitarzysty działają jak monitory odsłuchowe na scenie ich umiejscowienie jest tylko potwierdzeniem że są skierowane w odpowiednim kierunku.
Sądzę że przy właściwej akustyce pomieszczenia dzwięk z otworu rezonansowego jest wystarczająco silny z pewnośćią przez Porty wzrośnie siła dzwięku o parę decybeli ale nie sądzę żeby ten wskażnik był najistotniejszy.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: Jacek A. R. » 2016-08-05, 10:38

Znakomity amerykański lutnik p. Kenneth (Kenny) R. Hill, przy okazji prezentacji swego (nowoczesnego w konstrukcji) modelu "Signature" opowiada o tych gitarach i przy tej okazji demonstruje sound porty oraz generalnie charakterystykę dźwiękową tego modelu
https://www.youtube.com/watch?v=cdv_7lhMYg8
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: Eduardo 5P » 2016-09-26, 10:57

Zagłębiając się w temat Sound Ports zdania są podzielone zarówno wśród Lutników jak i instrumentalistów . stwierdzają że otwór rezonansowy oraz drgania pudła rezonansowego całkowicie wystarczą . Przy odpowiednim odchyleniu gitary od torsu gitarzysty i zastosowaniu podnóżka lub podgitarnika drgania powietrza są wystarczająco mocne lub zaopatrzyć się w gitarę najbardziej rozpowszechnioną z topem świerku Niemieckiego. Chyba że jest coś EXTRA to proszę fachowców o ....rozjaśnienie..
POZDRAWIAM.
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: Jacek A. R. » 2016-09-27, 00:07

Oczywiste jest dla mnie, iż istnieją różne zdania na ten i inne tematy; dla mnie i mnie bliskich wystarczy prosta konstatacja iż wiele najlepszych gitar w kategorii gitar klasycznych - od Torresa do lutników dzisiejszych jak DOBRY Ramirez 1A, jak gitary Jim'a Frieson'a czy innych, są zbudowane bez takich "extra" dodatków. To nie jest krytyka takich gitar jak te z sound portami, uniesionymi podstrunnicami, czy lattice bracing (ożebrowanie kratownicowe) albo podwójna płyta główna i to jeszcze czymś przełożona. Każdemu to, co mu najlepiej gra.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: Eduardo 5P » 2016-09-27, 10:32

To Prawda Panie Jacku. instrument szczególnie zbudowany z drewna posiada swój indywidualny charakter , a zadaniem instrumentalisty jest wyszukanie TAKIEGO który będzie sprawiał swobodę dla palców i przyjemność dla uszu. Oczywiście trzeba być otwartym na przetestowanie nowinek i nowych rozwiązań. Elektronika wkracza wszędzie ale wyobrażni muzyka nie zastąpi ..chyba... żaden program.
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: Eduardo 5P » 2016-09-29, 16:37

Nawiązując do tematu Jednak Sound Port ma swoich zwolenników.
Załączniki
Trigger-Willie_Nelson.jpg
Gitara Willie Nelsona Martin N- 20 z 1969roku.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: PiotrCh » 2016-09-30, 13:57

I tym pozytywnym akcentem można zakończyć dywagacje na temat wyższości soundportów nad brakiem soundportów :D

https://www.youtube.com/watch?v=koPjCqb3igw
https://www.youtube.com/watch?v=j6slEoCqDD8
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: popik10 » 2016-09-30, 19:32

To nie soundpor tylko rozbudowany otwór rezonansowy :-)
Ja ów wytwór postrzegam jako ukierunkowanie dźwięku w innym, określonym kierunku.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sound Reflector ..Pepe Toldo..

Post autor: PiotrCh » 2016-09-30, 20:28

Tak:-) ale jak ładnie grają i cały film jest super.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ