Pytanie o przekrój drewna

Tutaj trafiają tematy i posty obrazujące wszelkie błędy i nieprawidłowe działania.

Moderator: poco

Grzegorz404
Posty: 2
Rejestracja: 2023-05-13, 20:51

Pytanie o przekrój drewna

Post autor: Grzegorz404 » 2023-05-13, 21:00

Pierwszy post więc proszę wybaczyć błędy :-D
Zgłębiam już trochę ten temat i zamierzam spróbować zrobić swoje pierwsze skrzypce. Mam pytanie odnośnie przekroju drewna. Powinno się używać drewna jak na pierwszy rysunku, ale jakie będą konsekwencje użycia "normalnego"? Jak pisałem jest to pierwsza próba i średnio widzę kupować te drewno za ok. 100 zl, ponieważ mogę wszystko popsuć. Jeśli mimo wszystko powinienem uczyć się właściwym drewnie prosiłbym o namiary na sprzedawcę z trochę tańszym drewnem.
Dziękuję i Pozdrawiam
Załączniki
Screenshot_20230513-202743~3.png
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pytanie o przekrój drewna

Post autor: poco » 2023-07-14, 01:56

Drewno na smyczki i archtopy pozyskuje się z pni ciętych w klin - od obwodu do środka. W ten sposób uzyskasz drewno o przekroju takim, jak na pierwszym Twoim rysunku, czyli słoje przyrostu rocznego prostopadłe do płaszczyzny. Trzeba używać drewna właściwego, albowiem od niego zależy sposób obróbki i narzędzia. Drewno w setach możesz kupić u Paweł Salamon tel. 606 254 606 lub 668 055 770. Powołaj się na forum.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pytanie o przekrój drewna

Post autor: Jan » 2023-07-22, 12:46

Stanowczo drewno powinno byc ciete w klin. Jezeli nie chcesz wydawac na poczatek wielkich pieniedzy to mozesz pozyskac drewno z rozbiorek starych domow i wyciac wlasciwe kliny. Podpowiem tobie ze 100 zl to są grosze jezeli chodzi o koszt materialu ale nie mnie oceniac zasobnosc portfela kogokolwiek. Mimo wszystko zachecam do kupna drewna lutniczego gdyż w momencie jak powstanie instrument a bedziesz mial byle jakie drewno to moze troche zniechęcająco podzialac wynik prac.
Pozdrawiam Janek
Bogdan C.
Posty: 18
Rejestracja: 2023-02-12, 10:16

Re: Pytanie o przekrój drewna

Post autor: Bogdan C. » 2023-10-13, 11:54

Trochę późno zwróciłem uwagę na ten post , ale dodam swoje "trzy grosze", Drewno jest materiałem anizotropowym, co oznacza,że wykazuje różne właściwości w zależności od kierunku : wzdłuż włókien, w kierunku promieniowym, czyli od obwodu kłody do rdzenia i w kierunku stycznym do słojów rocznych, Dotyczy to też zmian kształtu pod wpływem wilgoci - najmocniej podczas wysychania spaczy się deska o stycznym układzie słojów, najmniej odkształci sie taka z układem słojów prostopadłym do jej powierzchni, czyli pochodząca z przetarcia promieniowego. Naukowo to opisuje prof, F. Krzysik - załączam link i zwracam uwagę na ryc, 13 na końcu publikacji
Bogdan C.

file:///C:/Users/bogda/Downloads/Ochrona_Zabytkow-r1961-t14-n1_2_(52_53)-s50-65.pdf
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Pytanie o przekrój drewna

Post autor: Jan » 2023-11-06, 16:51

Drewno lutnicze oznacza miedzy innymi wlasciwy czas pozyskania drewna (zima kiedy nie ma soków) i właściwe sezonowanie i suszenie. Więc chcąc mieć pewność, że drewno jest poddane wlasciwym zabiegom przed przystapieniem do budowy lepiej jest kupic nawet najtańsze drewno ale określane mianem lutnicze. Korzystajac ze aklepów specjalistycznych lub kupujac u lutnika masz pewnosc, że masz drewno o optymalnych parametrach. Dodatkowo kupując drewno lutnicze nie musisz juz martwic się o paczenie drewna gdyz bylo ono sezonowane i suszone w optymalnych warunkach. Oczywiscie kupuje sie drewno odpowiednio wczesniej przed budową instrumentu i skaduje conajmniej kilka tygodni w warsztacie w ktorym bedzie obrabiane. Ja trzymam drewno kilka miesiecy lub lat zanim zacznę je używać i obrabiać.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ