Wybór kleju

Czyli chemia w lutnictwie.

Moderatorzy: popik10, poco

Awatar użytkownika
PiotrCh

Re: Wybór kleju

Post autor: PiotrCh » 2020-03-30, 21:57

A tak na marginesie - w czym ten kostny ulepszony miałby być lepszy od titebonda original, poza tym, że jest dużo gorszy? Że ma w nazwie kostny? Ale w czym konkretnie miałby być lepszy? Oglądacie filmy na YT o robieniu gitar? Którego lutnicy używają? Ciekawe dlaczego...
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator

Post autor: poco » 2020-03-30, 22:04

Wiesz. Jak go zwał, tak go zwał. Pytanie jest, jaką rolę spełnia w tej mieszance i czy podawane w recepturach inne składniki, jak sól, mocznik mogą pełnić podobne funkcje.
Wiem, że to wygląda jak grzebanie w zwłokach cała ta tyrada o kleju glutenowym na zimno, ale jeżeli się powiedziało A, to trzeba powiedzieć B. Wszak chodzi o klej glutenowy na zimno, który w sumie jest nowością na naszym rynku, a który zakupiony przez naszych kolegów okazał się porażką. Dlaczego?
To jest clou grzebania, a jeżeli przy tej okazji coś jeszcze ciekawego z rodzaju "tajemnych" receptur stolarskich uda się ocalić od zapomnienia, to będzie to nasz wkład w kultywowanie oraz utrwalanie tradycji rzemiosła związanego z obróbką drewna szeroko rozumianego. Trochę to takie patetyczne, ale tak to widzę i czuję.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
poco
Moderator

Post autor: poco » 2020-04-04, 16:50

Szanowni koledzy, ja temat kleju Titebond hide glue mam rozkminiony. Niniejszym oświadczam, że po przeprowadzeniu prób kleju, o którym pisałem wyżej stwierdzam, że klej trzyma, jak stu dzikich ! Do próby użyłem kleju w opakowaniu 237 ml, oznaczonym A 190319169, wyprodukowanym w Columbus Ohio. Zatem klej jest z marca 2019 r.
Po sklejeniu dwóch elementów, ściśnięciu ściskami i pozostawieniu do wyschnięcia po 6 godzinach był trwale powierzchniowo na wypławkach suchy, a po 24 godzinach był tak samo twardy, jak klej kostny przygotowany tradycyjnie.
Zatem, mogę z czystym sumieniem napisać, że klej glutenowy na zimno spełnia swoje zadanie tak, jak powinien.
Przypuszczam, że klej, którym zostali obdarowani popik10 i PiotrCh musiał ulec destrukcji w czasie transportu polegającej prawdopodobnie na zamrożeniu onego. Istnieje tez opcja, że dodatek wody mógł spowodować zmianę właściwości, ale nie przypuszczam, aby koledzy coś paprali, bo są za poważnymi facetami. :-D
Zgodnie z umową poinformowałem o tym doświadczeniu właściciela, autoryzowanego dystrybutora klejów Titebond, z Opola.
Dziękuję tym samym Panu z hurtowni za dostarczenie kleju do przeprowadzenia prób.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan

Post autor: Jan » 2020-04-04, 18:20

Ja używałem rybiego na zimno Fishleim i też był bez zarzutu. Tylko gdzieś wyczytałem że klej rybi daje najbardziej elastyczną spoinę z wszystkich klejów zwierzęcych. Natomiast kleił po kilkunastu minutach trwale a nie jak koledzy mieli, że na następny dzień. Praktycznie mogę powiedzieć, że zachowywał się jak Titebond.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9

Post autor: Waldzither9 » 2020-04-04, 20:09

Klej rybi ewoluował i dalej ewoluuje. Wynaleziono go jako klej z pęcherzy pławnych jesiotra lub bieługi, potem używano pęcherze dorszy, potem wielu innych ryb, potem ta nazwa zaczęła oznaczać też klej z rybich skór, ości, głów i "resztek" teraz dopuszczalne są dodatki (chyba mocznik). Z tego co zasłyszałem ten pierwotny klej o rewolucyjnych właściwościach jest strasznie drogi i używany do restaurowania bardzo cennych i starych skrzypiec. Podobno do elementów konstrukcyjnych najlepiej się sprawdza kostny, a do topów i tego co najbardziej wpływa na dźwięk najlepszy jest wysokiej klasy rybi.
Na forach o klejach są długie dyskusje https://www.mandolincafe.com/forum/thre ... -Hide-Same
A co do Titebonda, to warto byłoby porównać poddostawców i miejsca produkcji wyrobu końcowego, ale my na pewno nie mamy takiej możliwości.
Pozdrawiam Andrzej
poco
Moderator

Post autor: poco » 2020-04-04, 21:33

Pytanie, czy są poddostawcy tego konkretnego kleju. Jak napisałem, mój egzemplarz jest z hameryki, a wg oznaczeń kraju producenta widocznego na kodzie kreskowym, to hamerykanckie mają 00 - 09. Znalazłem te kody przypadkiem , czytając net tutaj. https://wspieramrozwoj.pl/artykul/41/ko ... de-oznacza. Ale to taka trochę wrzutka, chociaż może być przydatna.
Tak na marginesie i przy okazji tematu zaprosiłem tego dystrybutora do zaprezentowania się na naszym forum i w związku z tym może udało by się wynegocjować dobrą cenę na Titebonda dla forumowiczów.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan

Post autor: Jan » 2020-04-07, 07:15

Z tymi super cenami to można zapomnieć. Cena zależy od ilości najczęściej a tych nigdy w lutnictwie nie będzie chyba że w fabryce w Chinach. Stolarz jak ma zakład produkcyjny to zużyje setki litrów a lutnik 1-2 litry na rok więc o jakich można rozmawiać super cenach nawet jak byśmy wszyscy na tym forum kupili po litrze lub dwa to koszt redystrybucji byłby ogromny o logistyce nie wspominając. Poza tym ile z 50 zł dostaniemy rabatu??? 1-5 zł? Co to zmieni dla nas. Moim zdaniem (nie chcę nikogo zniechęcać) skórka nie warta wyprawki. Dla mnie ważne jest by klej był z długą datą przydatności i nie zepsuty oraz by szybko był w moim warsztacie po zamówieniu.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Waldzither9

Post autor: Waldzither9 » 2020-04-09, 13:51

Jest taka handlowa zasada, że ceny zakupu negocjujesz wtedy gdy wcale tego towaru nie potrzebujesz, co pozwala na lepszy dystans do negocjacji.
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ