turety do wzmacniaczy lampowych

Wszystko o...

Moderator: poco

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

turety do wzmacniaczy lampowych

Post autor: poco » 2012-02-06, 17:03

A moze ktoz buduje wzmaka na lampach? Polecam teret boardy wg mojego pomysłu w dowolnej konfiguracji. Jeżeli nie jest to typówka, potrzebuje layout i się zrobi. Może być wersja z podstawkami lamp lutowanymi do płytki-taki gotowy moduł lub same kołki. Pozdrawiam Ryszard
Załączniki
mój hiwatt 007.jpg
mój wzmacniacz 008.jpg
via vita curva est
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2012-02-06, 17:54

Prawdę mówiąc to ja się przymierzam do jakiegoś lampowca . Ale to będzie mój pierwszy wynalazek więc myślałem o jakimś małym pięciowatowcu ,może Atom 5w. Ten twój turet to chyba do czegoś w rodzaju 800 Marshalla ? Dla mnie to jeszcze za wysokie progi , i moc za duża . A czy według ciebie łatwiej budować wzmacniacz na turecie ? czy na PCB ?(oczywiście takiemu amatorowi jak ja :oops: ) Póki co zaczynam poszukiwania transformatorów TG 2,5-1 i TS40 i kombinuje z czego zrobić chassis :idea:

ps: Dobrze wiedzieć że się tym zajmujesz ,bedzie kogo spytać o radę ! (jak można oczywiście) bo dla mnie to jeszcze świat tajemnic . Acha i miałem dłuższy uraz do lamp ,po tym jak zostałem porażony prądem przez pewien polski wzmacniacz 'foto' No ale jak to ktoś powiedział "elektrowstrząsy mogą być pożyteczne dla organizmu :-D ) Naszczęście nic mi się nie stało ,ale z chorusa tylko dym poszedł .
Załączniki
9.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-06, 20:38

Ten turet bez podstawek, to jest przykład rozwiązania i chyba jest od Plexi, ale to nie ważne. Co do wzmacniacza 5W, to na forum Trioda w kąciku gitarowym masz wszystko co będzie potrzebne do wykonania. A jeżeli chodzi o resztę , to możemy tu na forum doprecyzować. Jeden z naszych kolegów nick painlust jest bardzo dobrym "lampowcem". Transformatory do budowy wzmacniacza SE możesz kupić na allegro, lampy też i to wcale nie te z górnej półki, ale takiej samej wartości, tylko musisz doprecyzować czego potrzebujesz. PCB, to inna forma montażu powierzchniowego. Ma swoje wady i zalety. Do budowy musisz użyć sprawdzonych rozwiązań z uwagi na kłopoty związane z uruchomieniem -brumy, piski, a które często sa spowodowane złym prowadzeniem masy. Przy PCB trudne do zlokalizowania, a w metodzie "point to point" zawsze możesz dokonać zmian. Przy PCB nie da się bezkarnie wlutowywać i wylutowywać elementów, bo uszkodzi się ścieżka, PCB jest tworzone pod konkretny projekt, a na kołkach możesz lutować co chcesz. To tak tytułem wprowadzenia. Najpierw projekt, potem działanie, bo inaczej się zamotasz. Z takiego Telosa jako dawcy narządów można zrobić wcale sprawnego gitarowca. Zostawić końcówkę mocy w spokoju i kombinować przedwzmacniacz. Poszukaj tematów także na forum elektroda. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-02-07, 10:37

Poco@
Z czego te rurki i jak je osadzałeś żeby nie wypadały.

Andrzej@
Ja mam takie urządzenie Atom 5 w, do chałupy aż za głośne.
Polutowałem sobie i zagrał od razu. Bardzo fajny jest clean i przester. Teraz właśnie chcę coś takiego basowego.
A tu masz bardzo fajne piątki i czyste i przestery.

Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-07, 12:54

To jest mój własny "patent" i materiały. Można takie oryginalne kołki lutownicze kupić w sklepach elektronicznych lub dla gitarowców
http://www.trioda.com/viewtopic.php?f=38&t=18900,
http://www.trioda.com/viewtopic.php?f=1 ... 19&start=0
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2012-02-07, 17:03

popik10 pisze:
Andrzej@
Ja mam takie urządzenie Atom 5 w, do chałupy aż za głośne.
Polutowałem sobie i zagrał od razu. Bardzo fajny jest clean i przester
A można wiedzieć skąd wziąłeś PCB do tego Atom-a 5w ? Wysłałem w tej sprawie parę dni temu pw do Marvela na trioda.pl i na jego prywatnej stronie Marvel Amps ale nie odpowiada ,pewnie zajęty .
Miałeś jakieś trudności przy budowie ? albo przy kompletowaniu podzespołów ?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-07, 18:20

Andrzej, jeżeli Marvel nie odpisze, to wykonaj sobie sam PCB i cały wzmacniacz w oparciu o informacje zawarte tu. Wersja na tańszych rosyjskich lampach.
http://www.trioda.com/viewtopic.php?f=1 ... lit=atomic
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2012-02-07, 23:10

Tak tylko ja szukam tej wersji z zasilaczem , preampem i końcówką na jednej płytce . Na tych stronach jest kilka modyfikacji tego wzmacniacza ale tej końcowej nie znalazłem . Ta płytka PCB jest dwustronna z tego co wyczytałem ,więc sam jej nie jestem wstanie zrobić :-(

A szukam takiej ostatecznej wersji jak na foto.
Załączniki
2rras0m.jpg
18_1252848967.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-08, 01:01

Gdzie Ty tu widzisz dwustronną płytkę , to nie wiem, a wzmacniacz masz tam cały. Trzy lampy i prostownik diodowy. Podstawki wlutowujesz w płytkę. To jest SE, a nie PP. Trafo sieciowe może Ci nawinąć Kaka. Trafo głośnikowe kupisz na allegro lub od chłopaków z Triody, a reszta jest dostępna w sieci. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2012-02-08, 02:32

poco pisze:Gdzie Ty tu widzisz dwustronną płytkę , to nie wiem,
Faktycznie masz rację :oops: . Zasugerowałem się tym że lampy (podstawki lamp są montowane od drugiej strony) Z częściami myślę że sobie jakoś poradzę ,ale PCB to będzie największy problem .
popik10

Post autor: popik10 » 2012-02-08, 09:21

No właśnie kupiłem od Marvela taka płytkę scaloną z zasilaczem.
Ale powiem szczerze nie ma to chyba znaczenia czy razem czy osobno.
Jeśli chodzi o chassis to mogę Ci ew. pomóc ale to na priv.

Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-08, 12:22

Popiku, ja chassis robiłem z kształtownika /korytka ceowego, instalacyjnego/ ocynkowanego pełnego, stosowanego do kładzenia kabli i przewodów elektrycznych /są tez perforowane/. Są też o takim samym przeznaczeniu korytka -kanały z PCV. Odpada gięcie i można dopasować sobie wymiar szerokości 100,150,200,250, bo wysokość jest stała, a długość elementu 2500 mm. teraz tylko powiercić otwory i gotowe. :mrgreen: No można się tez bawić z blachą aluminiową. Fakt, jest łatwiejsza w obróbce, a Popik ma CNC i sobie powycina , no nie? A gięcie? Jak masz CNC, to wystarczy blachę AL w miejscach krawędzi przefrezować małym frezem /można krawędzią większego po obróceniu głowicy frezarskiej/ materiał dla pocienienia ścianki, a potem delikatnie dogiąć i gotowe. Inaczej, to gięcie jest wredne i nigdy nie kończy się pełnym sukcesem. Potrzebna jest bowiem giętarka, a raczej przyrząd do gięcia ze stemplem i matrycą / dla konstrukcji skrzynkowych/. Stalową czarną blachę płaską = 0,8 mm ja nacinałem szlifierką kątowa z cienką tarczą do cięcia, przy listwie drewnianej jako prowadnicy po prostej, a potem rekami docisnąłem jak tekturę. Dalej pasta lutownicza do rur Cu, palnik, cyna i wszystkie nacięte krawędzie wzmocniłem, a połączenia zlutowałem. Proszę nie zapominać o nawierceniu przed wycinaniem i potem zaginaniem nadmiaru blachy wiertłem fi 3mm punktów stanowiących wierzchołki -narożniki pudełka, dla kompensacji materiału przy zaginaniu / to samo jest dobrze zrobić przy wycinaniu prostokątnych otworów w blasze płaskiej - nie pręży i zapobiega deformacji przy wycinaniu środka/. Jako nakrętki do mocowania saszki do opakowania zastosować nitonakrętki i gotowe. Nitonakrętki są wygodne wszędzie tam, gdzie nie da się cynować czy spawać /przy Al zwłaszcza/ - są to czynności wymagające dodatkowego sprzęty i umiejętności. Przy blachach stalowych punkty masy dobrze jest pobielić cyną / można tez cała blachę pocynować - pobielić -tak, jak cynowane są puszki na konserwy Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-02-08, 13:30

Ja mam w firmie w której pracuję dużo odpadów dibondu.
Bardzo fajny materiał z którego robi się super chassis i wiele różnych elementów.
Niech tylko te cholerne mrozy odpuszczą bo w garażu mimo kaloryfera mam - 7 stopni :-(
Można w tym frezować otwory na lampy, poty, wentylację i trafa.
A składa się po podfrezowaniu jak pudełko.

Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-02-08, 16:02

Co to jest ten dibond? Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-02-08, 20:14

Dibond
To taki materiał co ja go bardzo lubię, bo ma wiele zastosowań i jest bardzo estetyczny.
Drogi stosunkowo a ja mam go za darmo - oczywiście w odpadowych formatach.
Generalnie warstwa aluminium pcv i aluminium.
Zresztą nie długo się przekonasz organoleptycznie.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ