PłYTY REZONANSOWE

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Ivarr
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-08, 22:19
Lokalizacja: Warszawa

PłYTY REZONANSOWE

Nieprzeczytany post autor: Ivarr »

Witam.

Jak napisałęm w powitaniu, interesuję się dawnymi instrumentami. Miałem okazję graę na rekonstrukcji liry anglosaskiej z VI wieku, jej właściciel i konstruktor zainspirował mnie do zrobienia własnej.

I tu zaczyna się mój problem: mówił, że płytę wierzchnię kupił od lutnika.... Niestety mieszkam w warszawie, i wszyscy lutnicy do których się zwróciłem odpowiadali że zajmuję się wyłęcznie serwisowaniem instrumentów i polecali pewnę firmę która gitary robi na zamówienie więc na pewno maję płyty i sprzedadzę... niestety, odpowiedzieli że owszem, serwisuję i buduję, ale NIE SPRZEDAJę komponentów. i koniec.


Nie chodzi mi o drewno rezonansowe. Jest sprzedawane w postaci klinów, które są po pierwsze drogie, a po drugie zapewne zmarnowałbym je próbujęc zrobię na płytę rezonansowę. Chodzi mi o prostokętny kawałek płyty łwierkowej/jodłowej/sosnowej o wymiarach 21cm/56cm (lub nawet mniejsza, wystarczy 21/35cm)

Jełli więc ktoł ma na sprzedaż takę płytę w warszawie lub okolicach, albo zna kogoł kto może ję sprzedaę, proszę o odpowiedęšł


P.S. jełli tak dalej pójdzie będę musiał kupię od kogoł starę gitarę żeby wycięę z niej kawał płyty wierzchniej...
poco
Moderator
Posty: 4627
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Nieprzeczytany post autor: poco »

Zapytaj tutaj http:/www.forumlutnicze.pl/viewtopic.php?t=1202
A może Palisander Ci podpowie, bo on jest specem w te klocki.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska

Nieprzeczytany post autor: palisander »

No kolego widzę, że chcesz zrobię nie instrument tylko replikę ... skoro nie chcesz drewna przeznaczonego specjalnie do tego celu musisz pamiętaę, że w przypadku gry na tym instrumencie efekt będzie mierny.... materiał na płytę wysezonowany jest dostępny w Warszawie pod dwoma adresami w sklepach firmy Henglewscy. Adresy w necie...
Jełli natomiast chcesz dostaę byle co, byle zrobię to jedęšłdo tartaku który rozcina drewno okręgłe na drewno budowlane czyli krokwie, łaty, calówki itd. Zapytaj czy maję łwierka i wybierz sobie deskę o w miarę pionowym ustawieniu usłojenia. Będzie to drewno mokre więc będziesz je musiał potrzymaę aby się wysezonowało i zwięzały w ni soki i żywice. Dajmy na to te trzy lata niech poleży.... ;-) Potem z deskę do stolarza aby Ci przestrugał z obu stron na odpowiednię grubołę i materiał a płytę do ,,LIRY ANGLOSASKIEJ w wersji łciennej " ( do powieszenia na łcianie) jest gotowy... Inna opcja to duże stolarnie prywatne... Drewno łwierkowe jest dołę popularnym surowcem wiec w każdej takowej stolarni takie deski maję... często już wysuszone. Jełli nie maję łwierka to możesz wykonaę to z cienkiego materiału klonowego którego też należy szukaę w stolarniach. Zachęcam też do poczytania nieco lektury forum... znajdziesz tu trochę informacji na temat drewna rezonansowego oraz płyt wierzchnich. No i niestety przekona się kolega, że temat jest ,,nieco " głębszy niż kolega myłli , że to takie proste. Pozdrawiam.
podstawa to dokładność
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: krakĂłw

Nieprzeczytany post autor: szlifek »

witam.
albo znajdęšładresy lutników - od gitar klasycznych / akustycznych - i podzwoł .
zawsze może się trafię jakał płyta ( włałciwie komplet - prawa - lewa ) z wadami wykluczajęcymi w pełni profesjonalne zastosowanie.
i coś powinieneł załatwię .
czasami zdarzaję się uczynni ludzie .
o ile się nie mylę to w warszawie pracuje P. łozak ( chyba że pomyliłem miasta ) - poszukaj kontaktu i zadzwoł .
są i inni .
pozdrawiam.
pamiątaj o cyklinie !
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska

Nieprzeczytany post autor: palisander »

Ja coś tam sprawdzę u siebie też kolego jak znajdę czas... wydaje mi się ,że będę miał ,, połówkę " od kompletu na płytę wierzchnię do klasyka. Będzie mieę wymiar 19cm X 58 cm. Myłlę, że chyba by wystarczyła na to co Ty chcesz wykonaę. Odezwę się jełli znajdę.

Pozdrawiam.
podstawa to dokładność
Ivarr
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-08, 22:19
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post autor: Ivarr »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi

No i niestety przekona się kolega, że temat jest ,,nieco " głębszy niż kolega myłli , że to takie proste.
Wręcz przeciwnie, wiem że to nie jest proste i zdaję sobie sprawę z tego jak małó wiem na ten temat, nie zamierzam jednak rezygnowaę dlatego że nie mam doświadczenia - jakoł muszę je przecież zdobyę. A właśnie brak doświadczenia jest powodem dla którego nie szukam materiałów wysokiej jakołci - są drogie, nie staę mnie na niszczenie ich uczęc się metodę prób i błędów.

Poza tym, wydaje mi się że ten akurat instrument jest stosunkowo łatwy do wykonania w porównaniu np z gitarę - w lirze anglosaskiej nie jest aż tak ważna menzura, nie ma gryfu na którym możnaby ęšłle nabię progi, no i odpada w wyginanie boków
Ja coś tam sprawdzę u siebie też kolego jak znajdę czas... wydaje mi się ,że będę miał ,, połówkę " od kompletu na płytę wierzchnię do klasyka. Będzie mieę wymiar 19cm X 58 cm. Myłlę, że chyba by wystarczyła na to co Ty chcesz wykonaę. Odezwę się jełli znajdę.
Będę wdzięczny ;D
Ivarr
Posty: 4
Rejestracja: 2012-08-08, 22:19
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post autor: Ivarr »

Budowa liry skołczona.

Mimo tego że nie używałem najlepszych jakołciowo materiałów, nie dysponuję specjalistycznymi narzędziami ani nie mam doświadczenia, instrument jest dosyę głołny, ma ciekawe brzmienie, podobne trochę do harfy, no i co najważniejsze, daje się go nastroię. Co więcej, w stroju tym dołę długo się utrzymuje.

Chcę jeszcze wymienię strunnik z drewnianego na mosiężny, jak to zrobię, zamieszczę zdjęcia.
ODPOWIEDZ