Uwag kilka, wróbla ęwirka,

A jak by się zachowywał materiał przy frezowaniu wzdłuż podstrunnicy, a nie w poprzek?
Podejrzewam, że jakołę powierzchni będzie lepsza / przy frezowaniu poprzecznym do włókiem maję tendencje do wyrywania, poszarpane krawędzie/, dokładnołę wykonania także oraz wygodniejszy sposób prowadzenia narzędzia, bez bocznych luzów. Obróbka kołcowa także łatwiejsza - brak poprzecznych karbów, które są bardziej widoczne, bo włókna są poprzecinane.
Przemawia za tym także to, że przy przejłciu wzdłuż całej podstrunnicy masz zawsze ten sam wiór-wysokołę, a zatem łatwiej kontrolowaę proces skrawania - posuw szybciej/wolniej.
Dodatkowo masz możliwołę wybory kierunku wejłcia freza - " z włosem-pod włos"- i rozpoczynania frezowania albo z jednej, albo z drugiej strony; możesz rozpoczęę albo od łrodka do krawędzi bocznej - mniejszy pierwszy wiór, albo odwrotnie. Prawdopodobnie ta obróbka będzie na już ponacinanej podstrunnicy, a to również obliguje dodatkowo do przetestowania zachował materiału podczas frezowania. Frez musi byę b. ostry.
To trzeba przetestowaę i wybraę najkorzystniejszy wariant, gdyż głównie chodzi o najlepszy efekt przy najmniejszym nakładzie pracy, bo materiał jest drogi.
Problemu by nie było, gdyby zamiast freza robotę robił papier łcierny, np. szlifierka tałmowa typu "czołg".
Pomysł usprawnienia zasługuje na propagowanie, zwłaszcza, że jest wielu mniej zaawansowanych technicznie kolegów i mogę łatwiej przeskoczyę pewna barierę w wykonaniu.
Co do tego podkładu pod tałmę samoprzylepnę, to jednak proponuję coś w stylu poliwęglan, plexi, panel podłogowy, Al, o szkle (przykleię na klej szklarski do drewna np.) nie wspomnę. Zamocowaę to na stałe do grubszej deski, którę będzie się unieruchamiaę w korytku zawsze w tej samej pozycji no i w b.dokładne oznaczonej osi symetrii korytka, gdyż będzie ona także osię symetrii podstrunnicy - nie wyjdzie wtedy niższy jeden lub drugi bok.
Pozdrawiam, Ryszard