Wycinanie ostrych kątów

Wszystko o...

Moderator: poco

Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Wycinanie ostrych kętów

Nieprzeczytany post autor: Ender »

Inkrustacja służy głównie do robienia markerów na podstrunnicy i o ile nie są to kropki, można poszaleę z materiałami i kształtami. Ale nasuwa się pytanie. Jak dobrze i wielokrotnie wykonaę np. zęby rekina takie choęby jak w Ibanezach? Ostre, mniejsze od 30-20 stopni wcięcia można zrobię skalpelem, jednak pojawia się problem powtarzalnołci i dokładnołci, czyli łcianki pionowe, bez zacięę itd. Macie na to jakieł sposoby?
musiek
Posty: 15
Rejestracja: 2009-01-31, 09:54

Nieprzeczytany post autor: musiek »

ploter laserowy w pierwszym lepszym dobrym zakladzie poligraficznym. wymagana znajomosc corel draw badz innego programu obslugujacego krzywe wektorowe. nie robilem tak, ale z tego, co mi powiedzianno w w/w zakladzie jest to bezproblemowo do zrobienia i to z dokladnoscia do 1/10mm. pzdr
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Nieprzeczytany post autor: Ender »

Racja, ale ploter nadaje się do wycinania wypełnienia, a mi chodziło raczej o wycinanie w podstrunnicy. I to najlepiej takie wycinanie, które możliwe jest już na wstępnie przygotowanym gryfie. Zostaje tylko skalpel?
poco
Moderator
Posty: 4627
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Nieprzeczytany post autor: poco »

Siedzenie przy komputerze i czytanie postów wyzwala potrzebne podzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi, zwłaszcza, że tego co wiem do grobu nie mam zamiaru zabieraę :D . Szkoda, że nasze szkolnictwo zawodowe zamordowano po rewolucji solidarnołciowej, a dzisiaj chce się znaleźć fachowców. Totalna kpina i jak się nalało do dupy, to teraz zaczynaję myłleę o reaktywacji. Jak się da małpie brzytwę, to skutki można przewidzieę. ęšłĽałosne i przykre, jak się widzi tyle młodzieży bez zawodu i szans na jego zdobycie; na przypadkowołę w wyborze zawodu, na brak fachowej kadry kształcęcej. Zniszczono bazę zajęę praktycznych przy szkołach, zakładach pracy, a dzisiaj politycy pieję o koniecznołci kształcenia zawodowego! Totalna kpina, degrengolada i mydlenie oczu. Myłleli, że na gruzach PRL wybuduję nowe USA. Zlikwidowano bazę materialna i dydaktycznę kształcenia zawodowego w imię walki z komunę łmiech na sali. To tak, jak strzelię sobie w stopę. Tego nie odbuduje się z dnia na Dzieł. Na to potrzebne są olbrzymie pieniędze, przygotowana kadra, szkoły itd.,itd. Dzisiaj trzeba rozliczyę nie komunę ale Solidarnołę ze zniszczeł jakich dokonali swoim nierozważnym działaniem po transformacji. Znowu mędry Polak po szkodzie. Ale do rzeczy. Nie da się w warunkach amatorskich wykonaę i jest to często nieopłacalne maszyn do prac specjalnych, ale można sobie samemu wykonaę tzw. pantograf do wycinania kształtów sterowany mechanicznie wg wzornika. Działanie takiego ustrojstwa jest proste i opiera się na wykorzystaniu przekładni dęšłwigniowej. roszę sobie wyobrazię najprostszę wersję takiego urzędzenia, a mianowicie jest to para dwóch elementów połęczonych w literę T. Noga litery zamocowana jest na stałe w jednym punkcie, przegub góra dól i obrotowe prawo/lewo. Górna częłę nogi połęczona jest z "daszkiem" litery tak, że może się przesuwaę wzdłuż daszka w prowadnicy i byę blokowana w dowolnym punkcie również połęczenie obrotowe ale tylko w płaszczyęšłnie poziomej. Na jednym kołcu daszka zamocowany jest frez (Dremel), a drugim kołcem przesuwamy po wzorniku kształtu jaki chcemy uzyskaę.Miejsce połęczenia "nogi" z "daszkiem" decyduje o przełożeniu i uzyskanych wielkołci odwzorowanych elementów. Oczywiłcie jest to w wielkim skrócie, ale podobne urzędzenia stosuje się w grawerstwie z wykorzystaniem wielokrotnołci takich przełożeł celem zmniejszenia gabarytów. Np. tabliczki na drzwiach z mosiędzu i innych metali, tworzywa warstwowego czarno/białego w pocięgach, urzędach itd. wykonuje się na takich maszynach grawerskich. Można by było skorzystaę z dokumentacji i samemu wykonaę sobie takie urzędzenie, a przynajmniej działajęcy wzór. Pozostało by tylko docięcie pod kętem prostym lub ostrym tam gdzie to jest konieczne, ale to już szczegół, drobiazg. Wycięty kształt odwzorowujemy kalkę ołówkowę na wyfrezowanym wzorze i wycinamy z niego wstawkę lub również wyfrezujemy ję przy pomocy tego urzędzenia. Pomyłlcie i do Dzieła :D ! Pozdrawiam Ryszard.

Noooooo! Wpadłem nagle na pomysł i kliknęłem na temat w googlach pt. "Pantograf krełlarski", gdzie jest opis patentu takiego urzędzenia do kopiowania i jest wyjałnione wszystko , co jest najistotniejsze w takim ustrojstwie. Generalnie w miejsce pisaka montujemy DREMEL z malutkim frezem i możemy robię cudełka. Jeżeli dodam, że jest to wynalazek majęcy ok. 400 lat :shock: i jest wykorzystywany po dził Dzieł w różnych wersjach konstrukcyjnych, to nie będzie problemem zminiaturyzowaę go do naszych potrzeb.
Ostatnio zmieniony 2012-01-28, 11:34 przez poco, łącznie zmieniany 1 raz.
via vita curva est
sczmur
Posty: 115
Rejestracja: 2010-04-23, 16:15

Nieprzeczytany post autor: sczmur »

Hmm... To co opisałeł to poprostu frezarka CNC chyba... Ale glowy uciac nie dam... ;P A Co do projektu to gdybys wstawil jakas dokumentacje z budowy to sam bylbym chetny...
poco
Moderator
Posty: 4627
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Nieprzeczytany post autor: poco »

Sczmur! Zerknij na googlach pod podany tytuł Pantograf Krełlarski. Detalicznie jest wszystko opisane w patencie i poględowo w rycinach na innych linkach z tego tematu. Na aledrogo jest do kupienia taki pantograf grawerski do literek za ponad 3000 zł. Ja nie będę , przynajmniej na razie budował takiego ustrojstwa, bo nie mam na tyle roboty, a i czasu dodatkowego. Patrzęc na elementy, to można się doszukaę wielu detali podobnych w stosowaniu w przemyłle motoryzacyjnym, AGD, kształtki Al z NOMI_OBI_CASTORAMY,a nawet wykorzystaę stare drukarki igłowe lub podobne na dawce częłci. Przynajmniej silniczki się przydadzę do napędu 1-3 mm freza. Z uwagi na ograniczone budżety należy szukaę tam, gdzie bogaci nie zaględaję. :D . Dłuta do obróbki drewna najlepsze sprzedaję w sklepach zaopatrujęcych plastyków. Pozdrawiam Ryszard.
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Nieprzeczytany post autor: Zenek_Spawacz »

Kiedys na youtube ogladalem namietnie filmiki dotyczace lutnictwa. Ciekawa rzecz znalazlem u Mayonesa. , chodzilo o kopiowanie - frezowanie ksztaltu deski. Maszyna to bylo cos w rodzaju pantografu tyle , ze ogromnego. W srodku lezala decha - wzor a po bokach dwie do frezowania... Pacjent prowadzil recznie czujnik (tak to nazwalem) po desce - wzorze a dwie po bokach byly w tym czasie frezowane przez frezarki zamocowane na wysiegnikach i kopiujace ruchy pacjenta... Proste , tanie i wydajne.
Dla zainteresowanych urzadzeniem ... Pod adresem:
http://chomikuj.pl/zenek_spawacz/e-book ... kreslarski
umiescilem szczegolowy opis pantografu w formacie pdf.
Ostatnio zmieniony 2012-01-28, 11:37 przez Zenek_Spawacz, łącznie zmieniany 1 raz.
poco
Moderator
Posty: 4627
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Nieprzeczytany post autor: poco »

Te frezarki. to jest proste jak konstrukcja cepa, a jedynie potrzebne są frezarki dużej mocy po to, aby obsłużyę frez sporych rozmiarów /długołę. Widaę to na zdjęciach filmu z fabryki Fendera na YouTube. Myłlę ,że dla własnych celów wystarczy kopiarka 1-stanowiskowa, A tak w ogóle, to najlepiej i najprołciej jest wykonaę dobry szablon ze sklejki stół do kopiowania i można trzepaę korpusy tak samo szybko jak na kopiarce, a ile taniej? :D Ta delikatna kopiarka miała by pełnię poważnę rolę tylko przy skomplikowanych inkrustacjach. Aby dodatkowo zapewnię sobie jednakowę głębokołę skrawania na narzędzie tnęce trzeba założyę "kaganiec" np. z drutu obejmujęcy frez i łlizgajęcy się po obrabianym przedmiocie, a frez wystaje tylko tyle ile potrzeba. Przy rzeęšłbieniu frezem np. korpusu trzeba by tę osłonę zdjęę.Pozdrawiam Ryszard. :lol:
via vita curva est
ewolter
Posty: 3
Rejestracja: 2014-09-09, 12:31

Re: Wycinanie ostrych kętów

Nieprzeczytany post autor: ewolter »

POCO dzieki serdeczne za pokazanie pantografu!

Tutaj zasada działania przystępnie wytłumaczona:

https://www.youtube.com/watch?v=4S2VqNgnYSg
https://www.youtube.com/watch?v=2vrhsIWKisc

Pozdrawiam ide budowaę :)
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2959
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Wycinanie ostrych kętów

Nieprzeczytany post autor: Piniu »

No nie mów,ze nie znałeł pantografu ! W szkole podstawowej się tym bawiło! :D
ODPOWIEDZ