Strug-cyklina

Moderator: poco

poco
Moderator
Posty: 4627
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Strug-cyklina

Nieprzeczytany post autor: poco »

Majęc mało kasy i sporo pomysłów oraz zaplecze postanowiłem wykonaę sobie narzędzie zwane z ang. scraper plane, czyli cyklinę w oprawie struga. https://www.google.pl/search?q=scraper+ ... BnK_m5M%3A
To narzędzie doskonale zda egzamin przy wyrównywaniu, pocienianiu wszystkich powierzchni płaskich, jak i wklęsłych - to sprawa narzędzia skrawajęcego. http://www.fine-tools.com/G307919.html
Oględ tego linka wyjałni włałciwie wszystko.
Jaka jest cena takiego narzędzia u nas w Polsce http://www.dluta.pl/producent/kunz/stru ... -kunz.html
Ale do rzeczy. Za bazę materiałowę posłużył mi profil zamknięty[quote][/quote] z którego wycięłem szlifierkę kształt zewnętrzny; płaskownik 60x8 na "imak nożowy" ;-), płaskownik 5x6 na "zawiasy" i wspornik łruby regulacyjnej; łruba M6 i 2 nakrętki radełkowane ( mogę byę motylkowe); pręt fi 6 na opór dla docisku; łruba M8 docisku; nakrętka dwu gwintowa do uchwytów; łrubę M8 do mocowania uchwytów; drewno orzechowe na uchwyty (prezent od darka); "płótno" starej piły tarczowej na skrobak; jakieł farby w sprayu.
Całkowity koszt , to jakieł 20 zł materiały ( nie liczyłem, to na oko) i robocizna własna.
Zmodyfikowałem sam docisk po to, aby nie robię dodatkowego zawiasu, a za zawias robi kanał nacięty szlifierkę, w którym opiera się mój docisk. Takie rozwięzanie uniezależnia nas od precyzyjnego wykonania wszystkich pozostałych zawiasów, a zwłaszcza równoległołci, bo tym szlifowaniem można sobie wszystko skorygowaę w górę/w dół/ pod kętem.
Najważniejsza jest ta oł obrotu na samym dole i jej równoległołę do stopy. Stopę można też wykonaę w formie nakładki drewnianej ( daje się modelowaę) lub mosiężnej.
Pierwsze próby zaskoczyły mnie jakołcię i łatwołcię obsługi. łrubę regulacyjnę można sobie ustawię bardzo precyzyjnie wielkołę wióra - vide link wyżej w języku angielskim.
Do wyrównania płyt akustyków, klasyków - bajka robota, a można jeszcze użyę ostrza zaokręglonego i skrobaę wklęsłe kształty.Inne zastosowanie , to np. do renowacji mebli i cyklinowania forniru lub usuwania starego lakieru.
To nie wyczerpuje całej gamy możliwołci, ale myłlę, że wielu zechce sobie sprawię taki "sprzęt". Polecam!
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
cyklina strug 001.jpg
cyklina strug 003.jpg
cyklina strug 004.jpg
cyklina strug 005.jpg
via vita curva est
jacek owsianowski
Posty: 153
Rejestracja: 2015-11-01, 22:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Strug-cyklina

Nieprzeczytany post autor: jacek owsianowski »

Fajna robota ,wzór do nałladowania jak za niewielkie pieniędze można uzbieraę oprzyrzędowanie warsztatu .Większołę kolegów którzy zaczynaję przygodę z lutnictwem niemajęc warsztatu i narzędzi z najwyższej pulki nie zrobię instrumentu .Pozdrawiam Jacol.
ODPOWIEDZ