Propozycja FAQ "Znalazłem stare skrzypce ile mogą byą warte"

Na każdy temat ...

Moderator: poco

michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Propozycja FAQ "Znalazłem stare skrzypce ile mogę byę warte"

Nieprzeczytany post autor: michqq »

Najczęłciej zadawane pytanie w forum Smyczkowym.
I najbardziej nielubiane.
Czy uważacie że byłby sens zrobię FAQ tego rodzaju?
Na przykład:

(Brudnopis wersja 1.4)

(1) Idęšłdo lutnika, to Ci wyceni. Nie uważasz chyba NA SERIO że jakieł forum interetowe Ci zdalnie wyceni skrzypce...
(2) Obejrzyj krawędęšłskrzypiec, po obu stronach. Wzdłuż krawędzi skrzypiec na obu płytach, górnej i dolnej, powinna byę poprowadzona taka kreska. To żyłka czyli purfling. Jeżeli jest namalowany lub go nie ma wcale to punkt ujemny. Jeżeli zał jest to pasek kolorowego drewna wpuszczony w drewno płyty do punkt dodatni.
(3) Obejrzyj krawędęšłskrzypiec oraz krawędęšłtychtakich otworów w kształcie litery "f". Skrzypce powinny byę wyrzeęšłbione z litego drewna, co widaę na krawędzi przedniej płyty skrzypiec: słoje tam powinny wyraęšłnie się "zaginaę". Jeżeli stwierdzisz że przednia płyta wyględa na zrobionę ze sklejki lub płyty paęšłdzierzowej to w ogóle nie masz w ręku skrzypiec tylko imitację, najprawdopodobniej współczesnę chiłskę.
(4) Obejrzyj plecy skrzypiec. Jeżeli widaę wyraęšłne poprzeczne paski "jak tygrysa", to punkt dodatni. Jeżeli na boczkach skrzypiec też są takie paski to jeszcze lepiej. Czy plecy są wykonane z dwu płyt (szef biegnęcy wzdłuż, na środku) czy z pojedynczej. Opisz co widzisz.
(5) Spróbuj zajrzeę pod spód podstrunnicy (to czarne drewienko naklejone na gryfie). Jeżeli widaę tam fragmenty drewna inne niż czarne, to z pewnołcię podstrunnica nie jest z hebanu a tylko pomalowana na czarno (punkt ujemny). Niekiedy widaę to też na przetarciach podstrunnicy.
(6) Opisz i sfotografuj kartkę która jest w środku. Robi się to łwiecęc latarkę przez jeden z "f" a robięc zdjęcie przez drugi. Jełli aparat ma funkcję "makro" to jej użyj. Jeżeli na kartce pisze np. "Stradivarius 1731" to się nie podniecaj. Na 99.9% Oznacza to tylko tyle że skrzypce zrobiono na wzór tegoż Stradivariusa. Jeżeli data na kartce wskazuje że skrzypce maję sto lat to też się nie podniecaj. Pierwsza połowa XX wieku była erę wielkiej popularnołci skrzypiec, wypuszczano wtedy masowo kiepskawe skrzypce. Jełli są dwie kartki to opisz i sfotografuj obydwie. Jełli nie ma żadnej, to wycena (rónież u lutnika) może byę kłopotliwa.
(7) Zmierz długołę i szerokołę instrumentu z dokładnołcię do centymetra. Może się okazaę że to co masz w ręku to jest altówka lub niepełnowymiarowe skrzypce uczniowskie.
(8) Nie pisz: "Skrzypce są pęknięte", bo to nic nie mówi. Napisz czy chodzi o rozklejenie się skrzypiec (mniejszy problem) czy faktyczne pęknięcie drewna. Jełli tak, to gdzie: przednia płyta, tylna płyta, komora kołkowa (to podłużne pudełko przy kołcu gryfu).
(9) Poza kartkę możesz sfotografowaę fragment przedniej płyty, obejmujęc zdjęciem narożnik plus fragment otworu "efa". Tak żeby zdjęcie było ostre i nie błyszczęce. Pomoże to ocenię jaka jest żyłka (patrz pkt. 2), pomoże to ocenię kształty narożnika (to też się liczy), pomoże to ocenię czy płyta przednia ma gęste słoje (punkt dodatni) czy rzadkie (punkt ujemny).
(10) Jeżeli główka skrzypiec (tam gdzie zwykle jest łlimak) jest jakał nietypowa to koniecznie sfotografuj. Jeżeli w drewnie są zrobione jakieł rysunki lub napisy, to koniecznie sfotografuj.
(11) Jeżeli na skrzypcach widaę łlady napraw to je sfotografuj. To niekoniecznie ęšłle łwiadczy o instrumencie, może byę wręcz przeciwnie, to znaczy że komuł się opłacało ten instrument naprawiaę.
(12) Zabezpieczenie starych skrzypiec: Jeżeli w środku coś grzechota, to jest to dusza która wypadła. Postaraj się ję delikatnie wyjęę (powinna wyjłę przez "efa", po cierpliwym grzechotaniu). Nie należy jej wyrzucaę, tylko skrupulatnie zachowaę. Jeżeli w środku szelełci odklejona kartka też jej nie wyrzucaj. Jest też dołę duża szansa że masz "tetakie metalowe łrubki do nacięgania strun" niezabezpieczone i masakruję przednię płytę, zwłaszcza jeżeli w skrzypcach brakuje mostka. Zabezpiecz to dowolnym sposobem (podłożyę tekturkę czy coś). Jeżeli skrzypcom brak strun albo kołków to się nie przejmuj, to nie jest problem.
(13) Poszukaj otworów w drewnie, łrednicy milimetra, którym ze łrodka sypie się pył. Jeżeli takie znajdziesz to poważny minus, drewno zostało zaatakowane przez kołatka. Popukaj, powęchaj, czy drewno wydaje się ogólnie "normalne" czy tez od razu widaę że jest splełniałe, zbutwiałe, zmurszałe? Jełli tak to bardzo poważny minus.
(14) Jeżeli chcesz żeby potraktowano Twoje pytanie poważnie to i potraktuj poważnie powyższe FAQ, zrealizuj skrupulatnie co w nim podane i dopiero wtedy MOęšłĽE ktoł Ci odpowie. Zrozum: "ęšłĽeby wyjęę trzeba włożyę" - daj nam więc punkt zaczepienia. Na sam koniec, ważna sprawa: Przeczytaj bardzo uważnie pkt (1).
Skrzypce â?? przyrzęd do łaskotania wnątrza ucha za pomocę tarcia kołskiego ogona o wnątrznołci barana.
ODPOWIEDZ