Nie widzę działu "relacje z budowy" (nie widzę też, żeby była taka praktyka tutaj na forum, żeby umieszczaę relacje z budowy, ale spróbuję) - mam nadzieję, że w dobrym miejscu zamiełciłem wętek (jako alternatywę widzę tylko Inne instrumenty ...)
Do rzeczy:
Jest taka gitarka, która mnie zauroczyła wyględem - Gibson Les Paul Standard 2019 Blueberry Burst. Kosztuje niestety majętek, dlatego postanowiłem sobie takę zbudowaę. Z drugiej strony obiecałem córce, że jej zbuduję ukulele i to uznałem jako cel nr 1, ale takie ukulele, które będzie wzorowane na tym Gibsonie (między innymi, żeby poęwiczyę).
Kontekst:
- lubię i potrafię majsterkowaę, jestem też wytrwały w długotrwałych celach;
- mam pilarkę stołowę, trochę narzędzi modelarskich, wyrzynarkę precyzyjnę, adapter frezarki do dremela i zestaw frezów, szlifierkę mimołrodowę;
- nigdy nie budowałem gitary ani innego instrumentu tego typu

- obejrzałem kilka filmów na youtube z budowania gibsonów;
- jestem otwarty na sugestie i konstruktywnę krytykę (pewnie będę miał dużo pytał po drodze).
Założenia:
- front z klonu falistego (już mam sklejonę deskę grubołci 16mm);
- tył z sapeli (też już kupiłem deskę - grubołę 28mm, 2,5metra długołci - tego wystarczy mi na kilka gitar

- pół akustyk, pół elektryk (płytkie pudło rezonansowe, wysokołę wewnętrzna ~3,5-4cm, zewnętrzna ~5cm, z okręgłym otworem rezonansowym ~5cm łrednicy);
- zakładam, że pudło rezonansowe będzie po prostu wyfrezowanym od łrodka tyłem i frontem.
- ma mieę możliwołę założenia i nylonowych i metalowych strun;
- dwa przetworniki - jeden elektryczny (raczej single coil), jeden akustyczny (tutaj ewentualnie biorę pod uwagę mikrofon wewnętrz / jakił układ aktywny);
- przełęcznik przetworników (elektryczny/akustyczny) w tym samym miejscu co w oryginalnym Gibsonie przełęcznik humbackerów.
- kupiłem plany ukulele koncertowego i na nim będę wzorował kilka elementów (np. menzurę, rozłożenie progów);
- jedyne czego wydaje mi się, że nie będę w stanie zrobię samodzielnie (chociaż czas pokaże) to lakierowanie - pewnie do jakiegoł stolarza się udam w tym celu;
- ma byę ładne (ładny front przede wszystkim, pozostałe elementy: biały binding, srebrna biżuteria - progi, mostek, rdzeł przełęcznika itp.);
- pewnie będzie jakił element z głowę pandy (córka uwielbia) - może na podstrunnicy, nie wiem jeszcze.
Pierwsze pytania:
1. Czy praktykuje się klejenie gryfu, żeby zwiększyę jego grubołę ? nie mówię o połęczeniu główki z gryfem, bo tam się najczęłciej skołnie klei, tylko połęczenie z pudłem rezonansowym (teoretycznie nie muszę tego robię - wystarczy, że mniej głębokie miejsce na gryf w pudle zrobię, ale pytam jaka jest praktyka)
2. Czy są jakieł pickupy do elektrycznych ukulele ? z tego co widziałem jest Seymour Duncun Woody ale nie mogę znaleźć zasady działania a w otworze rezonansowym nie chcę go montowaę. Braę pod uwagę gitarowe pickupy (w internecie widziałem, że niektórzy tak robię, co generalnie mnie trochę sugeruje, że nie ma takich) albo basowe (maję to samo pasmo przenoszenia) ?
3. Czy są jakieł ładne stalowe mostki elektryczne z węskim rozstawem 4 strun (np. takie w stylu Gibsonowym) ? basowe maję wydaje mi się za szeroki rozstaw magnesów, gitarowe 6 sztuk. Jak będzie trzeba to będę szukał możliwołci wytoczenia ze stali dedykowanego - chociaż wolałbym tego uniknęę.
4. Czy da się domowym sposobem wyszlifowaę deskę na idealnie płasko ? chodzi mi o połęczenie frontu z tyłem do klejenia.
5. Jakie barwniki użyę do frontu "burst'a" ? kupiłem pigmenty w sklepie plastycznym - obecnie testuję na odpadach tego klonu wymieszany z wodę - mieszam, nakładam, szlifuję (podobno isopropanol też daje radę i poprawia penetrowanie drewna ?). Nie lubię spray'ów i lakierowania generalnie.
Jełli ktoł dotrwał czytaniem do tego miejsca i uważa, że jakieł założenie jest bez sensu to proszę o opinię. Podpowiedzi/odpowiedzi na pytania też się oczywiłcie przydadzę.
PS. Tak, zdaję sobie sprawę, że porywam się z motykę na słołce.
Ad pytania 1. znalazłem potwierdzenie (viewtopic.php?f=16&t=3961).
Pozdrawiam serdecznie.