Jakie to drewno?

Tu rozmawiamy na tematy drewniane

Moderator: poco

Homer-o2
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-19, 15:06

Re: Jakie to drewno?

Nieprzeczytany post autor: Homer-o2 »

PiotrCh pisze: 2021-04-29, 19:38 Teraz więcej rozumiem, w kontekłcie eksperymentów.
Masz koncepcję jak dokleię te olchowe skrzydła? Trochę zabawy z tym będzie, chyba, że zatrzymasz się na poziomie dra Frankensteia i przyłapiesz po kawałku drewna do tego co zostanie z gitary. Ale czy gitara wtedy zagra tak jak powinna, tego nie wiem. Deski muszę byę idealnie spasowane (powierzchnie) oraz fest łciłnięte przy klejeniu - to jest ważne, inaczej spoina będzie miękkę bułę pomiędzy korpusem a doklejkami. Oczywiłcie wszystko się da, z tym że nie będzie to wcale takie proste. Koniecznie podziel się swoimi wnioskami z tego eksperymentu.
Zdaję sobie z tego sprawę:-) Mam kolegę z odpowiednim sprzętem, który to ogarnie:-) Pzdr...
Homer-o2
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-19, 15:06

Re: Jakie to drewno?

Nieprzeczytany post autor: Homer-o2 »

poco pisze: 2021-04-29, 21:32 Tu dołęczę do chóru z PiotremCh i dołożę swoje wętpliwołci. Samo doklejenie drewna nic nie wniesie do tego, co stanowi efekt kołcowy. Przecież stosuje się różne powłoki dekoracyjne, konserwujęce, itp, a to już wnosi zmiany w mechanikę konstrukcji. To nigdy nie jest i nie będzie układ 0 - 1. Dołóż do tego zróżnicowanie gęstołci drewna w zależnołci od miejsca geograficznego jego pozyskania, warunków glebowych, miejsca w pniu , warunków suszenia, wilgotnołci kołcowej przy montażu itd. i pomimo,że gatunkowo będzie to samo, to jakołciowo nigdy. Do tego każdy muzyk inaczej dociska instrument do ciała, bo to wynika z jego techniki gry, inaczej szarpie/pobudza struny, dociska struny do gryfu, warunki odsłuchu, sprzęt, gałkologia, ....... . Tyle zmiennych ! Stęd mam obawy, że efekt będziesz tylko Ty słyszał, a to już nie jest obiektywna ocena. Ale, skoro masz takę potrzebę , to masz otwartę drogę i byę może wyniki będę mogły zostaę wykorzystane z korzyłcię dla budujęcych gitary.
Tak na marginesie, to na naszym forum nie używamy formy grzecznołciowej Pan, jako zbyt oficjalnej, a tylko kolega. Tu jestełmy kolegami. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
Skrzydła będę doklejone zgodnie ze sztukę. Całołę zamierzam już sam wykołczyę olejami i woskiem. Jełli chodzi o olchę to wszędzie mówię, że to bardzo stałe brzmieniowo drewno. Jełli zał o technikę to wszystko nagrywam sam i w tych samych warunkach, więc dla mnie to są testy bardzo wiarygodne. Jedynymi zmiennymi są drewno lub przetworniki, które testuję. Pzdr...
poco
Moderator
Posty: 4627
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Jakie to drewno?

Nieprzeczytany post autor: poco »

Jasne. Mam nadzieję, że pochwalisz się wynikami. Do informacji dobrze by było zapodaę specyfikację elementów przed i po doświadczeniach, co może byę przyczynkiem do rozważał na ten temat, jak i możliwych wskazał dla budowniczych. Podobna toczy się na forum, a zwięzana jest z ustrojem temperowanym i jego skutkami w przypadku gitar. Polecam.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Homer-o2
Posty: 9
Rejestracja: 2021-04-19, 15:06

Re: Jakie to drewno?

Nieprzeczytany post autor: Homer-o2 »

poco pisze: 2021-04-30, 14:18 Jasne. Mam nadzieję, że pochwalisz się wynikami. Do informacji dobrze by było zapodaę specyfikację elementów przed i po doświadczeniach, co może byę przyczynkiem do rozważał na ten temat, jak i możliwych wskazał dla budowniczych. Podobna toczy się na forum, a zwięzana jest z ustrojem temperowanym i jego skutkami w przypadku gitar. Polecam.
Pozdrawiam, Ryszard
OK ;-)
ODPOWIEDZ