Progi, wymiana progów

Jak się to robi ... pytania i odpowiedzi.

Moderator: poco

felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Progi, wymiana progów

Nieprzeczytany post autor: felix0 »

Jak w temacie jakie macie doświadczenia
Gdzie kupię w Polsce niezbędne klocki i pilniki
Ostatnio zmieniony 2012-01-06, 23:56 przez felix0, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
Zenek_Spawacz

Nieprzeczytany post autor: Zenek_Spawacz »

pilniki do zaokraglania progow mozna kupic u Henglewskich:

http://www.henglewscy.com.pl/sklep/Prod ... ktKod=4651

Jezeli chodzi o klocki to nie wiem , mam klocki radiusowe o wymiarach 12 , 10 i 7,5 cala ale je kupilem w kalifornii.

Wykonac radius na gryfie mozna bez uzywania klockow ...
Pierwsza metoda to zrobienie odpowiedniego ramienia do szlifierki tasmowej .Tutaj widac jak to wyglada:
http://www.youtube.com/watch?v=VoJTtMsWDRk

http://www.youtube.com/watch?v=i_TrjG2g ... re=related

Inna , prostsza metoda to zmajstrowanie profili np ze sklejki i szlifowanie recznie , dlugim prostym narzedziem z naklejonym papierem sciernym. Do kontroli dobrze jest miec z tylu podswietlony bialy ekran , widac wtedy wszystkie nierownosci i ewentualne niedokladnosci . Jak to dziala widac tutaj:

http://www.kensmithbasses.com/ft/carvin ... level.html

Mozna to tez zrobic Frezarka ... Zmyslne urzadzonko domowej chyba produkcji widac tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=JI4Zt27cfhw

W ogole to jest temat rzeka , mozliwosci wykonania i szlifowania jest bardzo duzo...
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: felix0 »

Dzięki za info, interesuje mnie jeszcze szlifowanie kołcowe i zaokręglanie, żeby się kołyska nie zrobiła. Myłlałem żeby sobie zrobię kantówkę strugniętę i nakleię papier wodny 800 i szlifowaę w poprzek
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
Zenek_Spawacz

Nieprzeczytany post autor: Zenek_Spawacz »

Zanim zaczne zacieszac na temat szlifowania , chcialbym pokazac moj maly wynalazek ...
Nacinanie progow jest sprawa duzej wagi ... Za gleboko naciety rowek na prog powoduje utrate brzmienia. Podobno zostawianie pustego miejsca pod nozka proga jest powaznym bledem . problem jest troche zlozony bo naciety rowek nie moze byc za szeroki , drut progowy siedzialby tam luzno.
Pilka standartowa do progow sprzedawana miedzy innymi przez Rockingera ma powazna wade ... przy nacinaniu twardego drewna (jasne podstrunnica jest twarda !) raczka pily wysuwa sie z metalowego chassis.
Troche to gowniane bo pilka kosztuje kupe szmalu. Probowalem uzywac pilki na ramce ale brzeszczot musi byc sztywny. Gietkie ostrze nie sprzyja precyzji...
Efektem jest pilka moje roboty... Ostrze umieszczone miedzy plaskownikami tak , ze pozwala na naciecie podstrunnicy na zadanej glebokosci...
Fota tutaj:

Obrazek

Naturalnie mozna dorobic lepsza raczke i rzecz rozwinac ale ja uzyskuje tym narzedziem naprawde zadawalajace rezultaty..


Szlifowanie progow ja robie dlugim narzedziem z naklejonym papierem sciernym o ziarnistosci 180 ... Wieksze przedluza tylko operacje i nic nie daje bo dluzsze tarcie nie oznacza wcale wiekszej precyzji. Niektorzy uzywaja plytki szklanej naklejonej na drewno aby uzyskac idealna precycje i idealna rownosc. Oczywiscie przed przystapieniem do szlifowania gryf musi byc ustawiony idealnie prosto i tu sie klania trussrod typu "Double-Double" , ktory pozwala na ruch gryfu w obu kierunkach...
Zaokraglanie progow mozna zrobic pilnikiem Guriana (takim jak u Henglewskich , link wyzej) Zaznaczanie markerem na grzbietach progow pozwala na kontrole prac. Polerowanie progow najlepiej robic stalowa welna (nie wiem czy to wlasciwa nazwa ale chodzi o taki material jak do czyszczenia garnkow ale o wiele wiele dylikatniejszej strukturze ) w Niemczech odpowiednie oznaczenie bylo 0000 ...
Rowniez w niemczech jakis sprytny pacjent zmajstrowal urzadzenie o nazwie "Plak" zalatwiajace szlif komputerowo. Ale o tym bedzie w innym temacie.
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: felix0 »

Dzięki Zenonie super opis, ten przyrzędzik już gDzieł widziałem trochę inny, a co z brzeszczotem - w sklepie są dużo szersze niż nóżka progu - zeszlifowywaę powierzchnię żeby był ciełszy?
Odnołnie wełny to takie można kupię w castoramie fajna rzecz ja też tak poleruję a potem szmatkę i pastę polerskę
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
DARGOV
Posty: 6
Rejestracja: 2009-01-19, 18:18
Kontakt:

Progi - jak wykołczyę brzeg progu przy krawędzi podstrunnicy

Nieprzeczytany post autor: DARGOV »

Jak w temacie, podpowiedzcie coś ponieważ jestem zielony w tym temacie.
Mam mosiężne progi Warwick, zależy mi na tym aby były jak najbardziej delikatnie zakołczone. Wydziałem w starym ibanezie rg 550 mojego kolegi, progi wymienione przez Adriana Pierożaka - mistrzostwo. Na kołcu każdego progu jakby półkole. Przy pomocy jakich narzędzi można spróbowaę wykonaę coś takiego i na co zwrócię szczególnę uwagę?
Z góry dzięki za pomoc!
felix0
Posty: 160
Rejestracja: 2009-01-28, 15:40
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: felix0 »

najpierw trzeba wyrównaę krawędęšłna całej długołci
http://www.stewmac.com/shop/Fretting_su ... ml#details

Takie coś
http://www.stewmac.com/shop/Fretting_su ... ml#details

albo kup sobie damski pilnik wygładzajęcy na gębce wyjdzie taniej i blok do paznokci. pogadaj ze swoja kobietę to ci wszystko wytłumaczy :)
Tak tak Powiedział szpak.
http://qooni.mooo.com/siodemka/
seno
Posty: 32
Rejestracja: 2009-04-14, 19:23
Lokalizacja: Gdynia

Nieprzeczytany post autor: seno »

albo dobry zestaw iglaków i dużo cierpliwołci :-)
Keep on surfin
Zenek_Spawacz

Nieprzeczytany post autor: Zenek_Spawacz »

Stewmac ma ceny z obcej planety... A iglaki to zajecie na dlugie zimowe wieczory.
Rozwiazanie jest nieslychanie proste....
Kwadratowy (prostokatny) profil aluminiowy , tasma klejaca obustronnie i papier scierny o grubosci 180 ... Naklejamy tasme na profil ( sa idealnie proste) a na tasme papier scierny. Otrzymujemy dowolnie dlugi i bardzo precyzyjny pilnik , zarowno do profilowania krawedzi progow (i nie tylko pod katem 35 stopni jak u stewmaca) jak i do obrobki progow (szlif wzdluzny). Cena wynosi moze 15% narzedzia od stewmaca i jest bardziej uniwersalne. Za roznice w cenach kupujemy piwo i zimowe wieczory nabieraja kolorow...
Kalbar
Posty: 6
Rejestracja: 2009-04-01, 18:49

Nieprzeczytany post autor: Kalbar »

Ja trochę od innej strony o progach... Włałnie dostałem z Mayonesa częłci do gitary i dopiero ułwiadomiłem sobie problem. Robię gitarę z klonowę podstrunnicę (zresztę cała jest z klejonego klonu) i, jak to z klonem bywa, podstrunnica będzie lakierowana. I jak to zrobię z lakierowaniem i progami? Najpierw polakierowaę, a potem nabię w lakier progi? Czy ponabijaę w drewno progi, a potem osłonię je przy lakierowaniu, ale troszkę je "zanurzyę" (polakierowaę drewno pomiędzy progami lekko na nie od dołu nachodzęc - zalewajęc je. Mam jumbo, więc to też jest teoretycznie możliwe... ale trudne)?
Zenek_Spawacz

Nieprzeczytany post autor: Zenek_Spawacz »

Ja maluje z nabitymi progami.Uzywam pistoletu i lakieru nitro. Farba jest potem zeszlifowywana ze sztabek , ktore i tak trzeba jeszcze skorygowac. Lakierowana podstrunnica musi byc jednak przy tej operacji chroniona przed porysowaniem , Funkcje ochronna pelni tasma naklejona miedzy progami. Jak do tej pory nie mialem z tym zadnych problemow.
moszna
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-01, 00:32

Wymiana progów

Nieprzeczytany post autor: moszna »

Witam, jak w temacie czym wycięgnęę stare progi, oraz krok po kroku co robię dalej. Pozdrawiam.
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Nieprzeczytany post autor: Tyrciusz »

witojcie :) jak to gorole powiadajum :)

w wiec zależny jak są nabite progi :) jełli są metodę na zimno do daruj sobie bo nie dasz rady jełli są wycinane to najlepsze bo możesz je podważyę np cyklinę będęšłskalpelem :)

natomiast jełli sa nabite klasycznie (tak jak w klasyku) należny zaostrzyę lub podbię wybijakiem fajny sposób jest np zaostrzyę gwóęšłdęšłi wbię w czoło boczne pod grzbiet wtedy wybijesz podważajęc ja :)_
dudi999
Posty: 63
Rejestracja: 2009-01-27, 13:37
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: dudi999 »

Ktos zna moze jakis "domowy" sposób na zaokręglenie progów? Troche drogie te pilniki do tego, moze ktoł zmajstrował sobie jakieł urzędzenie do tego? :)
www.boogieband.com.pl

www.dbcenter.pl - nowo otwarty sklep ze sprz
mroku
Posty: 67
Rejestracja: 2009-01-19, 20:12
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: mroku »

ja sie ostatnio bawilem na starym gryfie to zrobilem tak: 2 pilniki do metalu pod kętem prostym do siebie stykały sie krawędziami i tworzyły taki "trójkęt" pomalowałem pisakiem próg i drewno obok progu. Po szlifie zeszlifował się pisak tylko po bokach progu a szczyt progu i drewno były nie ruszone. Jak masz na czym to sprobowaę to zobacz czy ci wyjdzie zanim zaczniesz tak na powaznie robię;D
ODPOWIEDZ