Elektryczne Ukulele

Dyskusje i prezentacje projektów i planów

Moderator: poco

PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Elektryczne Ukulele

Post autor: PawelM » 2009-10-27, 19:44

Witam.
Taki projekt chodził mi po głowie od dłuższego czasu, mam ukulele standardowe barytonowe ale niestety nie gra ono tak jak powinno , jest po prostu z wiadomego kraju :wink: , Jednak ten instrument od dawna mi się podobał i postanowiłem wykonać coś takiego w wersji elektrycznej.
Z góry zaznaczam że jak z obróbka drewna względnymi możliwościami manualnymi i dostępem do prawie w pełni wyposażonego warsztatu nie ma problemu tak moja wiedza dotycząca lutnictwa jest czysto teoretyczna w małym stopniu-to co udało mi się wyczytać czy zanalizować.
na początek przedstawiam to co już przede mną ludzie zrobili, mniej więcej tak to miało by wyglądać:

http://www.youtube.com/watch?v=-2IPoY9GzMM

http://www.youtube.com/watch?v=9umml_WreR4

Tu coś podobnego ale z nieco za krótką menzurą:

Obrazek

jasna sprawa że uzyskanie takiej "jakości" dźwięku może okazać się nie do zrobienia ale chociaż coś podobnego.

Posiadałem dwa stare zdaje się delfiny i z nich "wyciągnąłem" pewne przydatne elementy-trudne do wykonania od podstaw między innymi:
zdaje się "chwytnia":

Obrazek

Tutaj widać gryf , po wyjęciu progów obróceniu i przeszlifowaniu uzyskałem kawał ładnego drewienka:

Obrazek

Tu progi:

Obrazek

Tu wstępne założenia czerwone linie oznaczają miejsce ścięcia:

Obrazek

Co do menzury postanowiłem wykorzystać obliczona w moim ukulele:

Obrazek

okazało się że przy menzurze 50cm przedziałki wypadają identycznych wielkości jak w planie strato. w 70%-ułatwia to sprawę.


Jako że na elektronice gitarowej nie znam się praktycznie wcale, wymyśliłem coś takiego, mostek zastosuje klasyczny tz. jak w akustyku a w formie pickap'u użyje czegoś takiego:

http://www.allegro.pl/item797344665_prz ... szawa.html

Mam tu już praktycznie wszystko co potrzebuje.
Tu ta przystawka w akustyku(w drugiej części filmu):

http://www.youtube.com/watch?v=T9FkqZhVypU

Tylko teraz nie wiem czy jeśli ustawie tą przystawkę po środku czyli struny ( w ukulele 4 najcieńsze od akustyka) będą od 2 "miejsca" na przystawce do 5 a skrajne pozostaną wolne będzie to odpowiednio działać czy każda struna ma przypisane miejsce na pickup'ie?
Mile widziane inne pomysły w tej kwestii się nie znam więc założyłem że taka opcja będzie prosta i względnie tania-nie ukrywam nie chcę na ten "eksperymentalny" projekt wydać za dużo.

Jak jesteśmy przy temacie strun zastanawia mnie jeszcze kwestia: czy jeśli zrezygnuję z tego regulowanego mostka, to będzie to działać tz. stroić itp?, zdaje się nie jest to obowiązkowe w elektryku.

Jeszcze szukam drewienka na korpus , mam ładny kawałek 8 lat suszonej zdaje się czereśni czy wiśni ale nie wiem czy się to nada?
Jeśli nie to gdzie można takie właściwe drewienko znaleźć, bo belki 2 metrowej nie kupie dla 40cm?

Uke stroi się G-C-E-A od górnej struny.

Zdaje mi się przedstawiłem cały "problem" :) jeśli ktoś byłby w stanie pomóc byłbym bardzo wdzięczny.
Ostatnio zmieniony 2009-11-17, 18:17 przez PawelM, łącznie zmieniany 2 razy.
pozdrawiam Pawe
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-10-28, 01:28

Pozwole sobie napisac jak ja to widze...
Tak czy inaczej rzecz wiaze sie z pokazna porcja majsterkowania. Dlatego najlepiej jest zrobic wszystko od poczatku i solidnie. wybieranie polsrodkow moze w koncu rozczarowac.
Pierwsza rzecz ... Wybierz sobie taka menzure jaka jest dla Ciebie najlepsza , jest to proste.
Obliczenia pozycji progow mozna co prawda zrobic "recznie" ale pokazna ilosc kalkulatorow "progowych" jest dostepna online. Wpisz tylko w Google haslo "fretcalc" a dostaniesz cala game programikow , ktore wykonaja chetnie cale obliczenia za ciebie...
Napewno jestes w stanie znalezc drewno ktore nada sie na gryf. Klon , brzoza , mahon itd...
Mozna zrobic trussrod typu vintage samemu.Jak i zreszta kazdy inny . Na forum znajdziesz opis produkcji trussa typu ETS.
Mostek , dobrze , zeby byl metalowy , pozwoli to uziemic lepiej struny
a picek z klingami bedzie lepszy od punktow determinujacych polozenie strun , w wypadku wiekszej szerokosci mozna go wsadzic pod katem.Prosty pasywny system elektroniczny Volume-tone jest latwy do zrobienia.
Wlasciwie jest to dobry punkt aby rozpoczac systematyczny i dokladny opis , jak zrobic instrument od podstaw.
Zastanow sie i napisz co ma miec Twoj instrument , sprobujemy opisac wszystko od poczatku.
Pozdrawki
PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Post autor: PawelM » 2009-10-28, 16:05

Więc tak, co do menzury ten programik ściągnąłem sobie już pewien czas temu ,sprawdziłem jak to wygląda i wyszło mi dokładnie to co jest na planie tego strato. posiadam ten plan w pdf'ie i po ustawieniu 70% mam dokładnie takie wymiary jak potrzebuję, więc myślę że najprościej będzie wydrukować taki plan i z użyciem suwmiarki nanieść odpowiednie odległości progów.
Co do trussrod , szczerze przyznam chciałem ten element pominąć mam rozumieć że jest to ten pręt napinający, przy 4 cienkich strunach i twardej chwytni myślę że nie będzie to konieczne, ale jak wyżej nie znam się w tej kwestii z pewnością był by to element mocno utrudniający sprawę.
Co do pickapu przyznam że wiele mi ten zwrot nie mówi:
"picek z klingami będzie lepszy od punktów determinujących położenie strun"
wnioskuję że chodzi o to aby nie było tych "kropek" i nie będzie trzeba zwracać uwagi na rozstaw, ale to też pomierzyłem i wyszło mi że zrobię rozstaw tak jak w akustyku i nic nie trzeba będzie zmieniać.

Co do systemu elektronicznego nie bardzo wiem co działać.
Oczywiście postaram się dokładnie opisywać i fotografować a może nawet filmować postępy, o ile uda się rozwiązać dylematy i ruszyć z pracami.
pozdrawiam Pawe
PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Post autor: PawelM » 2009-10-31, 19:19

Udało mi się wstępnie załatwić jesion na korpus, a w oczekiwaniu na niego zabrałem się za chwytnię, została zwężona o 5mm z obu stron i odcięte zbędne fragmenty:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trzeba jeszcze po dopracowywać w pewnych miejscach.

Dalej mnie męczy sprawa systemu elektronicznego, poczytałem o tym i nie bardzo wiem na co się zdecydować ,ale z tego co wyczytałem wychodzi na to że taka jak wyżej podałem przystawka jest to praktycznie ta sama konstrukcja co pickup do elektryka tylko gorszej jakości więc może jednak zostać przy tym? wymienić przystawkę nie będzie potem trudno a może jeszcze na moim akustyku bym chwile powalczył z nią :)
pozdrawiam Pawe
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-11-01, 10:51

ale to ma być przystawka od akustyka?
PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Post autor: PawelM » 2009-11-01, 12:06

dokładnie tak, tyle że jedyna sprawa której w tym przypadku nie rozumiem to podpięcie masy do strun w elektryku ponoć tak jest, a w przystawce nie?
pozdrawiam Pawe
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-11-01, 13:21

jeśli chcesz używać tej przystawki musisz mieć metalowe struny.
PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Post autor: PawelM » 2009-11-01, 15:10

No w akustyku z założenia są metalowe struny(takie też będą w tym uke), zastanawiam się czy opcja strun od elektryka -4 najcieńszych, będzie lepsza od tych samych ale z akustyka? czy struny między tymi instrumentami różnią się jakoś znacznie?
pozdrawiam Pawe
PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Post autor: PawelM » 2009-11-05, 07:33

Miałem możliwość przyjrzenia się takiej przystawce, (pożyczona od kumpla).
Na akustyku wyszło coś takiego:

http://w926.wrzuta.pl/audio/3Yy4zNyKPRB ... ._revalver

Jakość nie jest może zadowalająca ale to było na żywca podłączone do wyjścia mikrofonowego- włączone wzmocnienie sygnału(dopiero wtedy słychać ją było)(na line in nie mogłem odpalić), potem otwarte przez Reaper'a a w nim symulacja wzmacniacza Revalver, co chwila sprzęgało ale moim zdaniem ja gdzieś z podpięciem i ustawieniami namieszałem.
Wsadziłem ją pod ukulele i podobnie działało a nawet lepiej bo struny były bliżej przystawki dźwięk był "pełniejszy" i mniej sprzęgało.
okazało się ze te srebrne kropki ustalające położenie strun to atrapa -pod pokrywą znajduje się jeden podłużny magnes owinięty w około, tu działa to na + bo nie będę musiał robić rozstawu pod te otwory.
Ogólnie myślę że mogło by to w tej opcji wypalić, i teraz kolejne pytanie czy do tego małego elektronicznego układu tone/volume będzie można w przyszłości podpiąć jakąś inną przystawkę- coś lepszego jakby ta nie do końca była satysfakcjonująca?
pozdrawiam Pawe
PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Post autor: PawelM » 2009-11-14, 16:58

Widzę że o pomoc ciężko ale cóż, trzeba działać dalej :) .
Dziś dostałem wyczekiwane drewienko na korpus, klejone tak jak widać na zdjęciu ponoć sezonowane-dostałem je więc i tak jestem bardzo zadowolony :wink: .
W między czasie kształt główki której już za bardzo zmienić się nie dało nakłonił mnie do zastosowania kształtu Gibsona Les Paul , a poza tym jakoś bardziej pasuje do "klasyki" ukulele.
Przeniosłem kształt za pomocą "szablonu" na drewno i obrysowałem ołówkiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jako że z powodów zdrowotnych nie miałem możliwości pracy w warsztacie zabrałem się za przygotowanie progów, zostały wyczyszczone i wstępnie wypolerowane z użyciem "pilniczka" do polerowania paznokci ( świetny sposób zaczerpnięty z waszego forum)

Obrazek

W rzeczywistości wygląda to lepiej :)

Do specjalnej frezarki dostępu nie mam(stołowa), wycinać korpus zamierzam ręcznie odpowiednie brzeszczoty piłka włośnicowa i wykończenie ręczne: pilniki i kostki z papierem ściernym.
Przystawka już jest w drodze(zobaczymy co z tego wyjdzie).
W sprawie mostka zdaje się zakupie standardowy do elektryka z regulacją menzury i wysokości tak będzie myślę najlepiej , wykorzystam 4 z 6 "mocowań". np coś takiego:

http://www.allegro.pl/item812372641_mos ... cznej.html

Da to tez taki efekt że jeśli trzeba będzie wymienić pickup to ten rozstaw strun pozwoli na to.

cdn. :)
pozdrawiam Pawe
PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Post autor: PawelM » 2009-11-17, 18:28

Próbowałem w Krakowie załatwić piłę taśmową i kogoś kto chciałby mi to wyciąć, byłem w kilku miejscach i albo mieli za grubą i nie dali by rady, albo liczyli sobie sporo za sporo. Wracając do domu zakupiłem brzeszczoty różnych grubości i zacząłem sam "wykrawać".

Zostawiam 1-1.5mm zapasu aby potem wyprowadzić to na "gładko" nie obawiając się o zacięcie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Do grania daleka i niepewna droga ale zastanawiałem się już nad piecykiem do tego sprzętu, nie posiadam żadnego i byłby to mój pierwszy wzmacniacz. Na razie wybrałem Marshalla MS2- malutki jedno W'atowiec ale na początek do domu wystarczy, a i będzie można łatwo pograć na jakimś wypadzie :) .
Obrazek
pozdrawiam Pawe
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-11-17, 19:38

no klasa tą włosówką :) ja gorzej wycinam wyrzynarką :P jakiej firmy i jakiej grubości i rodzaju używasz brzeszczotu?
PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Post autor: PawelM » 2009-11-17, 20:02

Kupiłem na sztuki w sklepie z "artykułami metalowymi" więc jakiej firmy to nie mam pojęcia :)
Włosówka ma grubość 0.5mm, do tego w łagodniejszych łukach zwykłym brzeszczotem do drewna ,tyle że takim o połowę cieńszym(widać leżą na warsztacie), ma on szerokość 1cm i lepiej nim manewrować niż standardowym.
Szczerze przyznam że używałem tej piłki pierwszy raz i jeszcze gdzie nie gdzie wyszło to nie tak jak chciałem ale szlifowanie powinno załatwić sprawę :wink:
pozdrawiam Pawe
PawelM
Posty: 30
Rejestracja: 2009-10-26, 17:47
Lokalizacja: Krak
Kontakt:

Post autor: PawelM » 2009-11-20, 18:52

Mało czasu ale coś tam udało się zrobić :wink: .
Skończyłem wycinanie, zacząłem szlifowanie i wyprowadzanie do wcześniej namalowanych linii.
W międzyczasie dotarł mostek.

Obrazek

Obrazek

W momencie gdy będę miał idealny kształt z kątem prostym wokół całego korpusu, zacznę ścinanie krawędzi i ich szlif ,chciałbym aby zaokrąglenie wyszło mniej więcej tak(bez tego ścięcia na górze):

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Pawe
Tyrciusz
Posty: 132
Rejestracja: 2009-05-31, 20:33

Post autor: Tyrciusz » 2009-11-21, 19:25

krawędź możesz zaokrąglić frezarką oczywiście z łożyskiem :) zaoszczędzisz czas :)
ODPOWIEDZ