To narzędzie doskonale zda egzamin przy wyrównywaniu, pocienianiu wszystkich powierzchni płaskich, jak i wklęsłych - to sprawa narzędzia skrawajęcego. http://www.fine-tools.com/G307919.html
Oględ tego linka wyjałni włałciwie wszystko.
Jaka jest cena takiego narzędzia u nas w Polsce http://www.dluta.pl/producent/kunz/stru ... -kunz.html
Ale do rzeczy. Za bazę materiałowę posłużył mi profil zamknięty[quote][/quote] z którego wycięłem szlifierkę kształt zewnętrzny; płaskownik 60x8 na "imak nożowy"

Całkowity koszt , to jakieł 20 zł materiały ( nie liczyłem, to na oko) i robocizna własna.
Zmodyfikowałem sam docisk po to, aby nie robię dodatkowego zawiasu, a za zawias robi kanał nacięty szlifierkę, w którym opiera się mój docisk. Takie rozwięzanie uniezależnia nas od precyzyjnego wykonania wszystkich pozostałych zawiasów, a zwłaszcza równoległołci, bo tym szlifowaniem można sobie wszystko skorygowaę w górę/w dół/ pod kętem.
Najważniejsza jest ta oł obrotu na samym dole i jej równoległołę do stopy. Stopę można też wykonaę w formie nakładki drewnianej ( daje się modelowaę) lub mosiężnej.
Pierwsze próby zaskoczyły mnie jakołcię i łatwołcię obsługi. łrubę regulacyjnę można sobie ustawię bardzo precyzyjnie wielkołę wióra - vide link wyżej w języku angielskim.
Do wyrównania płyt akustyków, klasyków - bajka robota, a można jeszcze użyę ostrza zaokręglonego i skrobaę wklęsłe kształty.Inne zastosowanie , to np. do renowacji mebli i cyklinowania forniru lub usuwania starego lakieru.
To nie wyczerpuje całej gamy możliwołci, ale myłlę, że wielu zechce sobie sprawię taki "sprzęt". Polecam!
Pozdrawiam, Ryszard