To nie jest konieczne! Jeżeli znasz menzurę np. 25" to wiesz, żę odległołę od krawędzi wewnętrznej siodełka do punktu podparcia na mostku wynosi 25 *2,54 (mm) czyli 635 mm i to jest Twój punkt podparcia struny na mostku. Inaczej- zmierz odległołę siodełko -12 próg i pomnóż przez 2, to samo powinieneł otrzymaę jeżeli menzura jest 25". Dla 24 3/4" odległołę będzie 628,65 mm., dla basu 34"=863,6 mm; 35"= 889 mm. Te odległołci są dla naszej umownej struny GD.

. Zamocowanie strun musisz zrobię odpowiednio dalej, ale tak, aby oplot zakołczenia struny nie opierał sie czasem na mostku i abył miał przynajmniej 10 mm luzu w obie strony. Nie da się z zegarmistrzowska precyzja okrełlię położenie mostka z uwagi na sprawę dokładnołci wykonania podstrunnicy, ale to już było poruszane i ma odzwierciedlenie w wymiarach między progami z dokładnołcię do 0,001 , a co jest nieosięgalne w warunkach tworzenia i nie istotne dla słuchacza, bo on nie usłyszy różnicy. Stęd dokładnołę rzędu 0,2 mm będę nieuchwytne. Ważnę rzeczę jest mierzenie położenia progu zawsze od tego samego miejsca, czyli od siodełka jako sumę kolejnych wymiarów między progami, a nie odległołci między progami. W drugim przypadku powstaje błęd jako suma błędów poszczególnych rozstawów. W miernictwie istnieje zasada wymiarowania od punktu zwanego "baza"/ może to byę zbiór punktów czyli linia prosta/, wtedy wszystkie wymiary będę się zgadzały, a połrednie będę sumę lub różnicę sąsiednich jako wynikowe.

. Zenek podał w jednym z postów jak liczyę rozstaw progów dla konkretnej menzury, więc nie będę przytaczał. Powodzenia Ryszard.