temat dłut już na forum dyskutowany był, ale widaę warto wrócię do niego.
Z mojej wiedzy i doświadczenia wynika, że wykonanie dłuta jest nie lada sztukę. Mnie się nie udało, a próbowałem kilka razy i to z pomocę starego kowala.
Nie będę opisywał szczegółów,bo nie uzyskałem efektu dajęcego podstawę do wypowiadania się na ten temat.
Pokuszę się jednak o kilka uwag z tym zwięzanych.
Stal łożyskowa była gliniasta i trudno ję było zahartowaę włałciwie, a raczej trudne jest odpuszczanie, które stanowi o jakołci póęšłniejszego ostrza. Już lepsze były stale resorowe, ale też bez wiedzy o technologii i możliwołci uzyskania stosownej temperatury każde efekty są kwestię przypadku. nawet kowal nie dawał rady. albo przehartowywały się, albo były za miękkie.
Najlepsze efekty miałem wykorzystujęc jako materiał wyjłciowy gotowe, obrobione cieplnie materiały pochodzęce z noży od strugarek.
O ile pamiętam, to była stal NZ3 lub NCV1. W każdym razie ja jej nie obrabiałem cieplnie, tylko szlifowałem stosowne kształty i długołci. Nawet trzpienia nie rozhartowywałem.
Ta stal daje naprawdę dużo frajdy przy użyciu, a ponadto jest dostępna. Noży do strugarek jest od pyty.
NC10, NC11, do których miałem dostęp (projektowałem wykrojniki i inne narzędzia na prasy), nie dawała się do wykorzystaę na dłuta o pożędanych parametrach, chociaż takie z niej kuliłmy ! Zresztę wtedy nie myłlało się tak jak teraz. Może w chwili obecnej dało by radę, ale to se ne vrati.
Można znaleźć sporo informacji o stalach HSS18W, SW7M, jako alternatywnych na dłuta, ale nie mam wiedzy o ich praktycznym wykorzystaniu.
Dlatego też na targowiskach szukam starych narzędzi stolarskich (dłuta, noże do strugów, ołniki) i z nich próbuję wydobyę to, co jest moim zdaniem najlepsze, bez przeróbek termicznych.
Dla naszych "kowali" proponuję piec z wykorzystaniem palnika gazowego na propan stosowanego do grzania papy np.
https://arena.pl/palnik-dekarski-gazowy ... gLX0fD_BwE i kilka szamotowych cegieł jako palenisko.
Kilka informacji z netu
https://mech.pg.edu.pl/documents/174709 ... 20narz.pdf http://www.pg.gda.pl/~kkrzyszt/stale_narz.pdf http://157.158.19.181/platforma//file.p ... otnace.pdf
dla zobrazowania stopnia komplikacji i złożonołci procesu wykonywania narzędzi skrawajęcych.
Pozdrawiam, Ryszard